Najtańsze czytniki e-booków 2023

Szukasz taniego i dobrego czytnika e-booków?  W tym artykule przyglądamy się najatrakcyjniejszym ofertom od firm Kindle, PocketBook i Onyx Boox.

Porównanie tanich czytników e-booków

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z e-czytaniem zapewne nie chcesz wydawać na swój pierwszy czytnik kroci. Dlatego dzisiaj tematem przewodnim jest cena, przedstawiamy najtańsze czytniki każdego z producentów wraz z opisem ich mocnych i słabych stron.

Zacznijmy od kilku elementów, które łączą wszystkie czytniki z naszego zestawienia:

 • Monochromatyczny ekran wyświetlający 16 odcieni szarości
 • Przekątna wyświetlacza wynosząca 6 cali
 • Podświetlenie ekranu
 • Obsługa dotyku pojemnościowego (na palec)
 • Dostępne połączenie Wi-Fi
 • Możliwość korzystania ze słowników
 • Niewielka waga, wahająca się od 150 do 158 g
 • Kompatybilność z Legimi i EmpikGo (choć każdy producent oferuje ją w inny sposób)

Kindle 11 – cena: ok. 579 zł

Kindle 11

Pierwszą, bardzo atrakcyjnie cenowo propozycją jest Kindle 11, dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej oraz granatowej. Jest to jedyny czytnik z naszego zestawienia, którego rozdzielczość wynosi aż 300 dpi. Wypada za to nieco słabiej pod względem podświetlenia, które w tym przypadku jest tylko białe. Czytnik posiada 16 GB pamięci wewnętrznej, której nie jesteśmy w stanie rozszerzyć. Informacje o pozostałych podzespołach nie zostały podane przez producenta. Dowiadujemy się jedynie, że jedno ładowanie baterii może wystarczać nawet na 6 tygodni czytania offline (po 0,5h dziennie).

Kindle 11 obsługuje wszystkie najpopularniejsze pliki tekstowe, jednak najbardziej rekomendowanymi formatami są MOBI, AZW i AZW3. Charakterystyczny dla e-booków format EPUB również jest dostępny, chociaż te pliki można wgrać na czytnik jedynie za pomocą Send-to-Kindle, wgrane do pamięci przewodowo nie zostaną rozpoznane. Czytnik obsługuje również audiobooki, muszą one jednak pochodzić ze sklepu Audible. Pliki MP3 wgrane do pamięci w dowolny sposób, nie będą rozpoznane.

Jak wspomnieliśmy wyżej, książki na czytnik możemy również pobierać korzystając z księgarni Legimi oraz EmpikGo. Te wymagają jednak wykupienia najdroższego dostępnego pakietu lub skorzystania z kodu bibliotecznego (wybrane biblioteki), a do tego posiadają pewne ograniczenia (Legimi – 7 lub 10 książek, EmpikGo – 10 książek/miesięcznie). Co więcej, Kindle nie posiada dedykowanych aplikacji, aby synchronizować książki z czytnikiem konieczne jest pobranie specjalnych programów na komputer. 

Kindle 11, podobnie jak pozostałe czytniki tego producenta, nie posiada menu w języku polskim. Za to do wyboru jest wiele popularnych języków takich jak angielski, niemiecki czy francuski. 

Poza tym, Kindle 11 wyposażono w Bluetooth, co umożliwia podłączenie bezprzewodowego sprzętu audio. Jest to wymagane do słuchania audiobooków, ponieważ czytnik nie posiada wbudowanych głośników. Dostępne połączenie Wi-Fi pozwala na bezprzewodowe przesyłanie książek, korzystanie z przeglądarki internetowej oraz zakup książek w księgarniach Amazon (sklepy Kindle books oraz Audible dostępne na czytniku).

 

Podsumowując, w cenie ok. 579 zł otrzymujemy:

 • Ekran o rozdzielczości 300 dpi 
 • 16 GB pamięci wewnętrznej
 • Możliwość bezprzewodowego przesyłania plików za pomocą Wi-Fi
 • Bluetooth (podłączenie słuchawek)
 • Obsługa plików audio (tylko pobrane z Audible)

To, czego najbardziej może brakować:

 • Możliwość rozszerzenia pamięci
 • Kolorowe podświetlenie
 • Menu w języku polskim
 • Obsługa Empik Go i Legimi bez ograniczeń
 • Obsługa zewnętrznych plików audio
Czytnik Kindle 11

Czytnik Kindle 11

 

PocketBook Touch Lux 5 – cena ok. 579 zł

PocketBook Touch Lux 5

PocketBook Touch Lux 5 również dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej oraz bordowej. Rozdzielczość ekranu wynosi 212 dpi, co nadal daje wyraźny i czytelny obraz. Zamontowane podświetlenie SMARTLight posiada białe i żółte diody led, dzięki czemu pozwala na idealne dopasowanie odcienia światła do okoliczności czytania. Wbudowana pamięć wynosi 8 GB, jednak możemy ja rozszerzyć za pomocą karty SD o kolejne 32 GB. Czytnik posiada dwurdzeniowy procesor, 512 MB pamięci RAM oraz baterię o pojemności 1500 mAh. 

Touch Lux 5 jest jedynym urządzeniem z naszego zestawienia, które posiada przyciski fizyczne. Domyślnie służą one m.in. do przewracania stron czy powrotu na stronę główną, jednak funkcje przytrzymania lub podwójnego kliknięcia możemy dowolnie dostosować. 

Podobnie do poprzednika, Touch Lux 5 obsługuje wszystkie najpopularniejsze pliki tekstowe. Najbardziej rekomendowanym jest jednak EPUB. Nie zaleca się za to korzystać z książek MOBI, ponieważ na czytnikach PocketBook działają one dość wolno. Niestety, Touch Lux 5 nie jest kompatybilny z plikami audio, przez co korzystanie z niego ogranicza się do e-booków.

Spośród przedstawianych czytników jest on za to najbardziej kompatybilny z księgarniami Legimi i EmpikGo. Posiada domyślnie zainstalowane, dedykowane aplikacje tych sklepów, dzięki czemu korzystanie z nich jest prawie bezproblemowe. Nie posiadają one dodatkowych ograniczeń (poza ograniczeniami danego abonamentu), a żeby wybrana książka była dostępna na czytniku wystarczy wcześniej dodać ją na półkę na dowolnym innym urządzeniu (np. telefonie). 

Jak wszystkie czytniki PocketBook, również ten, oferuje wiele języków systemowych, pośród których znajdziemy polski. Możemy więc wygodnie z niego korzystać bez konieczności znajomości języków obcych.

Touch Lux 5 nie posiada połączenia Bluetooth. Dostępne jest jednak Wi-Fi, które pozwala na bezprzewodowe przesyłanie plików, korzystanie z przeglądarki internetowej czy pobieranie aktualizacji oprogramowania.

Podsumowując, w cenie ok. 579 zł otrzymujemy:

 • Ekran o rozdzielczości 212 dpi
 • Podświetlenie SMARTlight (z regulacją barwy podświetlenia)
 • 8 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia za pomocą karty SD
 • Przyciski fizyczne
 • Możliwość bezprzewodowego przesyłania plików za pomocą Wi-Fi
 • Obsługa Legimi i Empik Go
 • Menu w języku polskim

To, czego najbardziej może brakować:

 • Obsługa plików audio
PocketBook Touch Lux 5 jaki czytnik wybrać?

PocketBook Touch Lux 5

Onyx Boox Poke 4 Lite – cena ok. 769 zł

Onyx Boox Poke 4 Lite

Ostatnim, a zarazem najdroższym czytnikiem w naszym zestawieniu jest Onyx Boox Poke 4 Lite. Jego budowa jest w kolorze czarnym. Podobnie do Touch Lux 5, rozdzielczość ekranu wynosi 212 dpi, a podświetlenie pozwala na regulację barwy i natężenia. Czytnik oferuje najlepsze podzespoły (najprawdopodobniej – nie jesteśmy w stanie porównać go z Kindle 11). Procesor to czterordzeniowy Qualcomm, pamięć RAM wynosi 2 GB, a bateria ma pojemność 1500 mAh. Pamięć wewnętrzna oferuje 16 GB miejsca, które możemy zwiększyć korzystając z dowolnych nośników pamięci podłączonych za pomocą USB-C z funkcją OTG.

Ponownie spotykamy się tutaj z obsługą wszystkich najpopularniejszych plików tekstowych, tym razem bez żadnych ograniczeń. Audiobooki czy muzyka również mogą zostać odtworzone na czytniku. Nie muszą one pochodzić z konkretnego źródła, dowolny plik MP3 lub WAV wystarczy wgrać do pamięci Poke 4 Lite.

Aplikacje Legimi oraz EmpikGo nie są domyślnie dostępne na czytniku, jednak ze względu na wgrany system Android 11, Poke 4 Lite oferuje dostęp do Sklepu Google Play. Za jego pomocą możemy więc pobierać na czytnik dowolne aplikacje. Warto jednak zwrócić uwagę, że dostępne tam programy dostosowane zostały do tabletów i telefonów, a nie urządzeń z ekranem E-Ink. Mogą one więc nie być w pełni kompatybilne. Zdarza się, że np. czytanie w aplikacji Legimi zużywa więcej baterii niż w trakcie korzystania z domyślnej biblioteki.

Jak już wspomnieliśmy, Poke 4 Lite jest jedynym urządzeniem z tego zestawienia, które pozwala na pobierania aplikacji zewnętrznych. Co więcej, domyślnie dostępne funkcje i ustawienia są najbardziej rozbudowane, co pozwala idealnie dostosować działanie czytnika do siebie. Onyx Boox oferuje wiele języków systemowych, pośród których znajdziemy również polski.

Dostępne połączenie Wi-Fi wykorzystamy do pobierania aplikacji i aktualizacji oprogramowania, korzystania z przeglądarki internetowej czy łączenia się z chmurą konta Onyx. Bluetooth pozwala bezprzewodowo przesyłać pliki oraz łączyć się z innymi urządzeniami, jak słuchawki, klawiatura czy pilot.

Poke4 Lite

Podsumowując, w cenie ok. 769 zł otrzymujemy:

 • Ekran o rozdzielczości 212 dpi
 • Podświetlenie z regulacją barwy i natężenia
 • 16 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia za pomocą USB-C OTG
 • Możliwość bezprzewodowego przesyłania plików za pomocą Wi-Fi i Bluetooth
 • Obsługa plików audio
 • Menu w języku polskim
 • Łączenie się z urządzeniami zewnętrznymi za pomocą Bluetooth
 • Możliwość pobierania dowolnych aplikacji ze Sklepu Google Play

To, czego najbardziej może brakować:

 • W pełni kompatybilne aplikacje Legimi i EmpikGo 

Porównanie specyfikacji wszystkich 3 modeli można znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *