Najmniejszy e-notatnik – Kobo Libra 2

Myśląc o e-notatnikach mamy zwykle przed oczami większe, 10,3 lub 7,8-calowe ekrany E Ink. Kompatybilność z rysikami nie była dotychczas udostępniona na żadnym mniejszym ekranie. Nie tak dawno odkryliśmy ją jednak na 7-calowym Libra 2 i choć producent się tym wcale nie chwali my opowiemy Wam co i jak!

7-calowy e-notatnik Kobo Libra 2

7-calowy e-notatnik Kobo Libra 2

Dlaczego notowanie jest możliwe?

Aby czytniki były kompatybilne z rysikami konieczne jest uwzględnienie w konstrukcji ich ekranu warstwy odpowiadającej za odbieranie sygnałów piórka. Powłoka ta nie jest domyślnym elementem wyświetlaczy E Ink, a więc każdy producent czytników sam decyduje, które modele będą ją posiadały. Wiąże się to również z dodatkowym kosztem, nie tylko pod względem sprzętu, ale również oprogramowania. Czytnik musi rozróżniać dotyk palcem od rysika oraz powinien posiadać dedykowaną aplikację notatnika czy oferować zapiski w książkach, aby odpowiednio wykorzystać piórko.

Kobo Libra 2 - rysiki

Kobo Libra 2 – rysiki

Jak można łatwo się domyślić, Kobo Libra 2 wspomnianą warstwę ekranu posiada. Z drugiej strony nie oferuje ona dedykowanego oprogramowania. Tak więc rozbudowana aplikacja notatnika, czy notowanie w książkach, które znajdziemy na modelach Sage czy Elipsa 2E nie są dostępne. 

Rysik jest więc odbierany, jednak czytnik nie rozróżnia go od dotyku palcem. Jedyny element, który znaleźliśmy, który działa nieco inaczej w przypadku piórka to dodawanie podkreśleń w książkach EPUB. Korzystając z przycisku na rysiku możemy je bowiem dodawać jednym dotknięciem, dokładnie tak, jak na większych modelach tego producenta.

Tworzenie podkreśleń w książce

Tworzenie podkreśleń w książce

Aplikacja do notowania

Aplikacja, w której notowanie rysikiem jest dostępne domyślnie przeznaczona została do tworzenia notatek palcem. Jest więc możliwa do znalezienia nie tylko na modelu Libra 2, ale też Nia czy Clara 2E. 

Aplikacja Sketch Pad

Aplikacja Sketch Pad

Sketch Pad, bo tak nazywa się aplikacja, dostępna jest aktualnie jako jedna z funkcji beta, tak więc jej funkcje nie są rozwinięte. Znajdziemy ją wchodząc w Więcej -> Funkcje beta -> Sketch Pad -> Start.

Kobo Libra 2 - dostępne narzędzia

Kobo Libra 2 – dostępne narzędzia

Możliwości oferowane przez program to:

 • Zapisz – Zapisuje aktualnie utworzony obraz w formacie SVG. Plik pojawi się następnie w bibliotece (bez możliwości edycji) oraz w pamięci czytnika w folderze drawings, jeśli chcielibyśmy zgrać go na komputer. 
 • Wyczyść – Usuwa wszystko, co zostało zapisane.
 • Odśwież – Odświeża ekran, aby pozbyć się ghostingu.
 • Cofnij / Ponów 
 • Zakończ – Wychodzi z aplikacji bez zapisywania notatki. Zawartość jest automatycznie usuwana, a więc po ponownym wejściu w aplikację pojawi się czysty obszar roboczy.
 • Narzędzia – Dostępny jest czarny, cienki rysik, czarny zakreślacz (naciskając przycisk na rysiku) oraz gumka (korzystając z gumki na końcu piórka)
Funkcje notatek

Funkcje notatek

Ograniczenia Kobo Libra 2

Jak już wspomnieliśmy, dostępna aplikacja, jak i samo oprogramowanie czytnika nie są dostosowane do rozbudowanych notatek. Oto ograniczenia, które najbardziej nam przeszkadzają:

 • Brak odręcznych notatek w książkach
 • Niewielka ilość narzędzi w aplikacji
 • Nie ma możliwości ponownej edycji utworzonych notatek
 • Notatki mogą być tylko jednostronicowe
 • Zapisywanie notatek możliwe jest tylko w formacie SVG
 • Kompatybilność wyłącznie z rysikiem Kobo
 • Czytnik nie pokazuje stanu naładowania baterii rysika
Szkice zapisane w bibliotece

Szkice zapisane w bibliotece

Notatki na Kobo Libra 2 – zakończenie

Kobo Libra 2 nie posiada odpowiedniego oprogramowania, jednak wyposażony został w warstwę pozwalającą na rozpoznanie rysików elektromagnetycznych. Korzystanie z kompatybilnego piórka nie jest więc idealne i nie znajduje wielu zastosowań, jednak jest to ciekawa funkcja, o której producent wcale nie wspomina. Jest to najmniejszy e-notatnik na rynku i nawet z ograniczonymi funkcjami sprawdzi się dla osób, które szukają właśnie niewielkiego i poręcznego sprzętu.

Kobo Libra 2

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *