Kolorowy e-papier rośnie w siłę!

Papier elektroniczny stworzony przez firmę E Ink rozwijany jest już od kilku dobrych lat. Znalazł swoje zastosowanie w czytnikach Pocketbook, Kindle, Cybook, czy Onyx. Teraz nadszedł czas na kolorową wersję e-papieru, która, choć może jeszcze niezbyt popularna, rozwijana jest przez producenta z zawrotną prędkością.

Do tej pory kolorowy papier elektroniczny zdolny był wyświetlić 4000 kolorów o mocno przytłumionych odcieniach. Od niedawna technologia Triton została znacząco ulepszona i nowe rozwiązanie, Advanced Color ePaper, emituje 32 tysiące kolorów. Jest to ogromny skok technologiczny, ponieważ kolorowy e-papier będzie dokładnie tej samej jakości co kolorowy druk.

Należy jednak zwrócić uwagę, że póki co nie udało się producentowi skonstruować ekranu z wysoką rozdzielczością. Czarno-białe czytniki osiągają zagęszczenie pikseli na poziomie 300 PPI, zaś nowa technologia oferuje póki co jedynie 150 PPI. Odświeżanie stron jest również spowolnione, ponieważ zajmuje przynajmniej 2 sekundy.


Mimo wszystko to wielki postęp w branży czytników ebooków. Na ten moment jednak E Ink nie zamierza wprowadzać swojej nowości na rynek masowy. Planowana premiera ma odbyć się dopiero 2018 roku, zaś obecnie stosowana będzie jedynie w sklepach czy firmach, na minimum 20-calowych ekranach informacyjnych lub reklamowych.

Krążą jednak plotki, że Amazon pracuje nad rozpoczęciem produkcji kolorowego ekranu Liquavista, który oficjalnie ma wejść do obiegu z początkiem 2017 roku. Premiera ta wyprzedziłaby E Ink o przynajmniej rok, co pozwoliłoby Amazonowi na chwilowy monopol i tym samym ogromny wzrost sprzedaży czytników.

 

Zdjęcia: Slashgear

 

Czytaj też:

Wyświetlacz doskonały? Poznajcie e-papier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *