O nowym Kindle Paperwhite 6 jest głośno na całym świecie. Najnowszy czytnik Amazona, podobnie jak jego poprzednik podbija serca czytelników. Co oferuje nowa generacja Paperwhite? Warto, niewarto? Przedstawiamy nasze pierwsze wrażenia.
Wygląd
Nowy Kindle Paperwhite 6 wizualnie tylko w detalach różni się od swojego poprzednika. Z uwagi na większy rozmiar ekranu, czytnik jest nieco wyższy, szerszy i cięższy, ale tylko nieznacznie. Pierwsze, co przykuwa uwagę to cieńsza ramka obudowy, zlicowana z ekranem.
Ekran
Kindle Paperwhite 12. generacji wyposażono w wyświetlacz E Ink Carta 1300 o rozdzielczości 1264×1680 pikseli i gęstości 300 PPI. Tekst i obrazy są wyraźne dzięki wysokiemu współczynnikowi kontrastu. System przedniego podświetlenia wyposażono w 10 białych i 9 bursztynowych diod LED, a w wersji Signature Edition dodano czujnik światła automatycznie dostosowujący jasność ekranu do otoczenia. Jeśli barwa podświetlenia zostanie ustawiona na najniższą wartość, wtedy ekran delikatnie wpada w tonację zieleni.
Według Good eReader, Kindle Paperwhite 6 działa na dwurdzeniowym procesorze Mediatek 1 GHz, w przeciwieństwie do jednordzeniowego procesora z poprzedniej generacji. Czyni go to najszybszym Kindle w historii. Posiada 16 GB pamięci wewnętrznej, a wersja Signature Edition – 32 GB. Nowy port USB-C umożliwia ładowanie baterii o pojemności 1900 mAh, której pojemność wystarcza na około 12 tygodni użytkowania w trybie umiarkowanym, czyli ok. pół godziny dziennie.
System
Kindle Paperwhite 6 działa na zamkniętym systemie Linux. Interfejs użytkownika jest prosty i intuicyjny. Umożliwia on szybki dostęp do biblioteki, ustawień oraz sklepu Amazon. Model Paperwhite obsługuje jednak niewiele formatów – mowa tutaj o AZW3, AZW, TXT, PDF, niezabezpieczone MOBI, PRC, PDF, DOCX, DOC, HTML, TXT, RTF, JPEG, GIF, PNG, BMP i EPUB po konwersji. To niewiele, w porównaniu do czytników marek PocketBook, Kobo czy Onyx Boox.
Czytanie
Paperwhite 12. generacji oferuje lepsze wsparcie dla plików PDF niż poprzednie modele Amazona. Można tu powiększać tekst, dodawać notatki, tłumaczyć fragmenty oraz udostępniać je e-mailem czy na platformach, takich jak Goodreads. Reszta tak naprawdę pozostała bez zmian.
Prędkość działania
Kindle Paperwhite 6 jest promowany jako najszybszy model w historii Amazonu. Czy tak jest naprawdę? Owszem, Paperwhite jest szybki, a przewracanie stron jest dynamiczne i płynne. Czy widać zmianę o 25%? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Mimo to, wymagający użytkownicy na pewno będą zadowoleni.
Funkcje dodatkowe
Model podstawowy Paperwhite jest wodoodporny (IPX8) i umożliwia słuchanie audiobooków Audible dzięki Bluetooth 5.1. Paperwhite Signature Edition dodatkowo wyposażono w funkcję ładowania bezprzewodowego, którego niestety nie udało nam się jeszcze sprawdzić.
Podsumowanie
Kindle Paperwhite 12. generacji oferuje minimalnie większy ekran i trochę szybsze działanie porównując do poprzedniego modelu. Są to jednak tak minimalnie znaczące zmiany, że raczej nie uzasadniają decyzji o kupnie nowego czytnika. Amazon twierdzi, że działania marki Kindle wspierają ekologię. Czy trafnym zatem jest wypuszczanie na rynek kolejnego modelu tak nieznacznie różniącego się od poprzednika?
Autor: J.S.