Kindle Paperwhite 4 vs. Onyx Boox Poke 3 – porównanie

Kindle Paperwhite 4 od lat jest  jednym z najpopularniejszych czytników e-booków marki Amazon. Dziś porównany go z 6-calowym Onyx Boox Poke 3, który można nazwać małym tabletem E-Ink. Przekonamy się, czy Paperwhite 4 mimo upływu lat od premiery nadal jest wart swojej ceny.

Kindle Paperwhite 4 pojawił się na polskim rynku w 2018 roku. Był to drugi wodoodporny czytnik w ofercie Amazona. Fani marki wciąż czekają na kolejną edycję modelu Paperwhite, ponieważ producent nie zaskoczył nas niczym nowym od 2019 roku (w sieci pojawiają się plotki, że Kindle Paperwhite 5 ukaże się w tym roku). Taki stan rzeczy można by usprawiedliwiać panującą na świecie pandemią, jednak dla porównania Onyx Boox wydał w 2020 pięć nowych czytników. Jednym z nich jest 6-calowy Onyx Boox Poke 3.

Porównanie Kindle Paperwhite 4 z Onyx Boox Poke 3

Design

Oba czytniki posiadają standardowy design, dostępne są w jednej wersji kolorystycznej. Poke 3 ma obudowę w odcieniach szarości i czerni, z kolei Paperwhite 4 jest w całości czarny. Urządzenia można obsługiwać wyłącznie za pomocą dotyku, nie posiadają one klawiszy funkcyjnych (tak jak na przykład PocketBook). Poke 3 ma zdecydowanie cieńszą ramkę górną, dzięki czemu jest nieco mniejszy. Jego wymiary wynoszą 153 x 107 x 6,8mm, z w przypadku Paperwhie 4 jest to 167 x 116 x 8.2 mm. Bezpośrednio wiąże się to także z niższą wagą czytnika Boox, która wynosi 150 g, czyli o 32 g mniej niż Kindle.

Główne różnice: Onyx Boox Poke 3 jest mniejszy i lżejszy w stosunku do Kindle Paperhiwte 4.

Pdf kontra epub - co lepsze do e-bookówOnyx Boox Poke 3, źródło: Onyx Boox

Ekran i podświetlenie

Oba czytniki wyposażono w ekrany E-Ink Carta 1072×1448, 300 ppi, czyli o najwyższej rozdzielczości, jaka jest w tym przypadku możliwa. Sprawia to, że tekst jest naprawdę wyraźny i kontrastowy. Kindle Paperwhite 4 posiada standardowe białe podświetlenie. Natężenie można regulować za pomocą suwaka. Onyx Boox Poke 3 oprócz standardowego “światła”, oferuje również oświetlanie ekranu w barwach bursztynowych, których natężenie również można wygodnie regulować. Jest to w ostatnim czasie bardzo popularne rozwiązanie, szczególnie doceniane przez osoby preferujące lekturę po zmroku. Ciepłe podświetlenie jest znacznie przyjaźniejsze dla wzroku. 

Główne różnice: Kindle Paperwhite 4 posiada standardowe podświetlenie, z kolei Onyx Boox Poke 3 wyposażono w podświetlenie z regulacją barwy.

Czytnik e-booków Kindle Paperwhite 4Kindle Paperwhite 4, źródło: Amazon

Podzespoły

Niestety Amazon nie udostępnia większości informacji nt. specyfikacji technicznej czytników Kindle, dlatego porównanie podzespołów z innymi modelami zawsze stanowi w pewnym stopniu niewiadomą. To, co można bez wahania stwierdzić to fakt, iż Onyx Boox Poke 3 jest zdecydowanie szybszy. Wystarczy spojrzeć na specyfikację, z której dowiemy się, że posiada ośmiordzeniowy procesor (Cortex-A72 + Cortex-A55) i 2 GB pamięci RAM. Takie połączenie sprawia, że jest liderem w szybkości działania wśród 6-calowych czytników.

Oba urządzenia E-Ink posiadają Wi-Fi i Bluetooth (w przypadku Poke 3 jest to nowoczesne Bluetooth 5.0). Poke 3 wyposażono także w USB-C  z OTG (możliwość podłączania zewnętrznych akcesoriów, takich jak klawiatura i myszka), wyjście słuchawkowe przez adapter oraz mikrofon. Natomiast Paperwhite 4 ma USB 2.0, a odsłuchiwanie audiobooków możliwe jest tylko poprzez bezprzewodowe połączenie z urządzeniem audio za pomocą Bluetooth. Poza tym jest wodoodporny, dzięki czemu można bez obaw czytać nawet w wannie.

Główne różnice: Onyx Boox Poke 3 jest zdecydowanie szybszy od Kindle Paperwhite 4, umożliwia podłączenie przewodowych słuchawek oraz akcesoriów (np. klawiatury), a także korzystanie z mikrofonu. Natomiast Kindle Paperwhite 4 jest wodoszczelny.

Onyx Boox Poke 3 zaawansowany czytnik e-booków z podświetleniem i obsługą plików audio.Onyx Boox Poke 3, źródło: Onyx Boox

System i aplikacje

Kindle Paperwhite 4 działa na  zamkniętym systemie Linux, który sprawdza się dobrze przy codziennej lekturze. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że nie oferuje on obsługi czytnika w języku polskim, co dla niektórych może być kłopotliwe. Za to znajdziemy takie popularne języki jak angielski czy niemiecki. Z kolei Poke 3 pracuje na Androidzie 10, oferującym szereg możliwości, w tym obsługę czytnika w języku polskim (chociaż nie wszystkie elementy są poprawnie przetłumaczone – jako dystrybutor współpracujemy w tej kwestii z producentem). 

Bezapelacyjnie największą zaletą tego systemu jest dostępność Sklepu Google Play. Do dyspozycji użytkownika są wszystkie aplikacje, które dostępne są np. na smartfony i tablety. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie każda może działać poprawnie ze względu na fakt, iż są one tworzone z myślą o ekranach LCD (a nie E-Ink).

Mimo to swobodnie skorzystamy np. z aplikacji do nauki języków, skrzynki poczty e-mail czy aplikacji do zarządzania czasem. Z tego też powodu aplikacje Legimi i Empik Go nie są certyfikowane i preinstalowaną fabrycznie na tym urządzeniu, jednak korzystanie z nich jest możliwe. Z kolei Paperwhite 4 pozwala na korzystanie z aplikacji Legimi w ograniczonym zakresie (limit książek na miesiąc w pakiecie “bez limitu”), o czym więcej można przeczytać TUTAJ, nie obsługuje Empik Go.

Główne różnice: Kindle Paperwhite 4 posiada prosty system Linux. Onyx Boox Poke 3 działa w oparciu o system Android 10, który pozwala na pobieranie aplikacji. 

 

Przeglądarka

Teoretycznie oba urządzenia posiadają przeglądarki internetowe, jednak ta oferowana przez Paperwhite 4 wymaga od użytkownika sporej dozy cierpliwości. Strony ładują się wolno, przez co generalne odczucia z przeglądania sieci raczej nie należą do pozytywnych. Z kolei Onyx Boox Poke 3, dzięki mocnym podzespołom zapewniającym dobrą szybkość działania pozwala na wygodne i sprawne (jak na czytnik e-booków) przeglądanie sieci. Z powodzeniem przeczytamy artykuł, sprawdzimy pogodę, czy wyślemy wiadomość e-mail.

Główne różnice: Przeglądarka Kindle Paperwhite 4 nie umożliwia wygodnego przeglądania sieci, z kolei przeglądarka Onyx Boox Poke 3 pozwala na komfortowe korzystanie z zasobów internetowych.

wodoporny czytnik kindle paperwhite 4 nowość 2018Kindle Paperwhite 4, źródło: Amazon

Czytanie

Oba urządzenia oferują szereg rozwiązań typograficznych. Możemy samodzielnie wybrać font, interlinię oraz dostosować marginesy. Są również specjalnie dedykowane tryby do czytania plików PDF, jednak należy pamiętać, że czytniki 6-calowe nie są rekomendowane do częstej lektury plików w tym formacie. Obsługują kilkanaście rodzajów plików, jednak przewagą Poke 3 jest obsługa plików MOBI i MP3. Czytniki Kindle obsługują tylko format audio Audible, co oznacza, że odtwarzanie audiobooków możliwe jest wyłącznie w aplikacji od Amazona.

Główne różnice: Onyx Boox Poke 2 obsługuje większą liczbę formatów.

Onyx Boox Poke 3 czytnik e-booków z Androidem 10 i Google PlayOnyx Boox Poke 3, źródło: Onyx Boox

Podsumowanie

Reasumując, Kindle Paperwhite 4 sprawdzi się u osób szukających prostego czytnika do codziennej lektury. Nie ma on zbyt wielu funkcji, dlatego będzie dobry także dla osób starszych z podstawową znajomością języka angielskiego. Jego głównym atutem jest wodoodporność, której nie posiada Onyx Boox Poke 3.

Z kolei Poke 3 jest zaawansowanym czytnikiem, co oznacza, że poza standardową lekturą pozwala także na szereg innych czynności. Możliwe jest pobieranie aplikacji, wygodne korzystanie z przeglądarki internetowej oraz podświetlenia z regulacją barwy. Zadowoli osoby, które nie satysfakcjonuje szybkości działania standardowych czytników e-booków, ponieważ dzięki zaawansowanym podzespołom działa znacznie szybciej. 

Różnica cenowa między Kindle Paperwhite (32 GB) a Onyx Boox Poke 3 wynosi około 80 złotych. W tej cenie możemy zyskać szybkie urządzenie o niestandardowej (jak na czytnik e-booków) funkcjonalności. Poke 3 to odpowiedź na zmieniający się świat i dostępność nowych technologii, z których, póki co niechętnie korzysta Amazon.

Onyx Boox Poke 3

Kindle Paperwhite 4

2 myśli nt. „Kindle Paperwhite 4 vs. Onyx Boox Poke 3 – porównanie

 1. RyChOxS

  Bardzo fajne byłoby porównanie z Pocketbookiem 5 (gdyż obecnie rozwazam te opcje)
  Jak w onyxie sprawdza się bateria?

 2. Admin Autor wpisu

  @RyChOxS Dziękujemy za sugestię, postaramy się takie porównanie w najbliższym czasie przygotować.
  Tutaj link do porównania specyfikacji technicznej obu tych urządzeń: https://czytio.pl/porownanie-czytnikow/484,469/onyx-boox-poke-3-vs-pocketbook-touch-lux-5-628-ruby-red.

  W przypadku Poke 3 bateria jest podobna jak przy innych 6-calowych urządzeniach (1500 mAh). Jednak trzeba mieć na uwadze, że ten model oferuje znacznie więcej możliwości (pobieranie aplikacji, korzystanie z przeglądarki, odtwarzanie muzyki) od standardowych czytników. Dlatego można odnieść wrażenie, że wytrzymuje on krócej na jednym ładowaniu. Natomiast przy standardowej lekturze (z wyłączonym Wi-Fi) i okazyjnym używaniu podświetlenia Poke 3 powinien wytrzymać przy półgodzinnej lekturze dziennie około 3-4 tyg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.