Kindle 7 vs Cybook Odyssey – porównanie czytników ebooków

Z podświetleniem czy bez? To pytanie musi zadać sobie każdy, kto ma zamiar zostać posiadaczem czytnika ebooków. Lepiej zaoszczędzić trochę pieniędzy, czy dopłacić i cieszyć się dodatkową funkcją? A może i jedno i drugie?

Kindle-2016-Cybook Odyssey

Oba czytniki ebooków dysponują ekranem 6 cali. Obudowa Cybooka jest jednak nieco węższa; jego wymiary to 166 x 120 x 9,4 mm, Kindle natomiast 169 mm x 119 mm x 10,2 mm.

Zbliżona jest również waga urządzeń– Cybook jest nieznacznie lżejszy; waży 190g, natomiast Kindle 191g.

Czytniki te charakteryzują się obłym designem. Kindle ma dość minimalistyczny wygląd, z kolei obudowa Cybooka jest dwukolorowa i posiada przyciski fizyczne.

Amazon Kindle 7 Generation Ereader 4GB

Kindle nie dysponuje tradycyjnymi klawiszami, nie licząc przycisku „on/off”. Mimo to, w dolnej części jego obudowy zostało sporo niewykorzystanego miejsca. Cybook z kolei posiada trzy przyciski fizyczne rozmieszczone pod i po obu stronach ekranu (plus „on/off”). Klawisze boczne służą do zmiany stron (możemy wybrać, czy chcemy je zmieniać za ich pośrednictwem, czy poprzez dotknięcie w ekran), dolny natomiast włącza/wyłącza menu czytnika.

Oba czytniki dysponują ekranem E-Ink Pearl, jednak z istotną różnicą rozdzielczości. Kindle został wyposażony w wyświetlacz 800×600, Cybook natomiast oferuje znacznie wyższą rozdzielczość 1024 x 758 pikseli.

Warto również podkreślić, że Kindle 7 to model bez podświetlenia ekranu. W przeciwieństwie do niego, Cybook Odyssey został wyposażony w najnowszy system Frontlight 2. Ta technologia gwarantuje równomierne doświetlenie każdego centymetra ekranu oraz aż dwadzieścia poziomów optymalizacji kontrastu podświetlenia. Ponadto jest ono przyjazne dla oczu.

Cybook_Odyssey

Różnice między czytnikami przejawiają się również w sposobach obsługi plików PDF.  Kindle posiada tryb kolumnowy, nie dysponuje jednak reflow, które znajdziemy w Cybooku pod hasłem „dopasowanie tekstu”. Funkcja ta umożliwia inteligentne dostosowanie treści do szerokości ekranu, dzięki czemu czytanie plików PDF jest dużo bardziej komfortowe i nie wymaga powiększania ekranu. Ponadto, czytana przez nas książka lub gazeta nie traci swojego indywidualnego charakteru. Oryginalnie użyte fonty i grafiki pozostają niezmienne –  są one jednak automatycznie „rozbite” z trybu kolumn i dostosowane do szerokości ekranu czytnika.

Cybook Odyssey obsługuje domyślnie również większą liczbę plików tekstowych niż Kindle. Jedyną jego niedoskonałością jest jednak brak formatu .mobi. Z kolei czytnik Kindle 7 dobrze sobie radzi tylko z tym jednym formatem. Zatem na Cybooku odczytamy praktycznie każdy format pliku, a na Kindle Touch praktycznie tylko książki zapisane w .mobi

Istotną wadą nie tylko Kindle 7, ale również innych modeli czytników Amazonu jest brak możliwości przekopiowania folderów z ebookami z komputera na czytnik. Pliki przenoszone na Kindle nie zachowują tej struktury, przez co musimy je segregować ponownie, na poziomie czytnika.

Czytniki dysponują jednak podobną ilością pamięci – zarówno Kindle jak i Cybook oferują 4GB pamięci flash, co daje użytkownikowi ok. 3GB miejsca na jego pliki.

Cybook Odyssey Kindle 7

Cybook Odyssey jednak, w przeciwieństwie do Kindle 7 oferuje możliwość rozszerzenia pamięci kartą microSD. Nie potrzebujemy zatem komputera ani Wi-Fi jeśli swoje ebooki chcemy odczytać wprost z karty, jest to szczególnie przydatne gdy, chcemy czytać nasze publikacje na pożyczonym urządzeniu. W trakcie wakacji lub w podróży możemy pożyczyć czytnik od kogoś z rodziny lub przyjaciela i czytać swoje książki z microSD. W przypadku Kindla będziemy zdani tylko na te ebooki, które ktoś wcześniej do niego wgrał.

Co jednak zaskakujące, czytniki mimo istotnych różnic możemy kupić w podobnej cenie. Za Kindle 7 bez reklam zapłacimy ok. 410-430zł, jeśli jednak dopłacimy ok. 20-50zł (w zależności od sklepu i dostępnych promocji), możemy mieć Cybooka Odyssey, znacznie przewyższającego Kindle pod kątem parametrów optycznych. Ponieważ oba urządzenia dedykowane są przede wszystkim do czytania książek, więc komfort dla naszych oczu powinien być kluczowym czynnikiem wyboru. Ze względu wyższą rozdzielczość i podświetlenie poprawiające kontrast, Cybook Odyssey wydaje się zdecydowanie lepszym wyborem w stosunku do Kindle 7 Touch.

 

Sprawdź również:

Kindle 7 vs Cybook Muse– porównanie czytników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *