Jak zainstalować polski Text-to-speech (zamiana tekstu na mowę) na czytnikach Onyx Boox?

 Czytnik Onyx Boox Max 3 funkcja text to speech

Chcesz korzystać z polskiego syntezatora mowy na czytniku e-booków od Onyx Boox? Nie ma problemu! 

Na najnowszych czytnikach Onyx Boox posiadających system Android 10 domyślnie zainstalowany jest syntezator mowy Google obsługujący m.in. język polski.

Jako alternatywę można wybrać aplikacje do odczytu e-booków, która ma wbudowany Text-to-speech w wielu językach i korzysta z głosów dawnej Ivony (aktualnego Amazon Polly). LINK DO APLIKACJI.

Sposób dla czytników z systemem Android 9.0 lub starszym:

Syntetyzator mowy TTS  można zainstalować na czytnikach Onyx Boox  w poniższy sposób:

Polskie głosy TTS do czytników marki Onyx Boox  można uzyskać, instalując nowy silnik TTS ze sklepu Google Play

 1. W wyszukiwarce sklepu na czytniku proszę wyszukać frazę: „Zamiana tekstu na mowę Google” i zainstalować powyższą aplikację.
 2. Po zainstalowaniu aplikacji należy wejść w Ustawienia czytnika -> Język -> Text-to-speech wejście -> w zakładce „Preferowany mechanizm” zaznaczyć nowo pobrany silnik Google’a pod nazwą „Zamiana tekstu na mowę„.

Od tej pory preferowanym systemem TTS urządzenia będzie polski głos silnika Google.

Podczas uruchamiania opcji TTS w otwartej książce warto upewnić się, czy na pewno wybrany jest odpowiedni mechanizm mowy, klikając w ikonę słuchawek, a następnie zębatki. Wybraną pozycją powinien być system o nazwie „zamiana tekstu na mowę”. 

Jeśli silnik mowy autorstwa Google okaże się niewystarczający, to istnieje możliwość zainstalowania  manualnie syntetyzator firmy Ivona, który naszym zdaniem brzmi naturalniej.

Oto link, z którego można pobrać pakiet plików instalacyjnych wraz z instrukcją w środku: https://drive.google.com/file/d/1VPjnSvkexJuvTCwxpaG6gsfHAGQkQBgz/view?usp=sharing

Po pobraniu na komputer należy rozpakować archiwum .zip i postępować z instrukcją tekstową:

 1. Podłączyć czytnik do komputera i skopiować pliki instalacyjne com.ivona.tts.apk oraz voicebeta.pol.maja.apk do pamięci czytnika
 2. Zainstalować oba pliki poprzez kliknięcie każdy z plików z poziomu czytnika (w pierwszej kolejności com.ivona.tts.apk).
 3. Podłączyć ponownie czytnik do komputera i w folderze „android”, który znajduje się w pamięci czytnika, należy stworzyć katalog „obb”, a w nim katalog „com.ivona.tts.voicebeta.pol.pol.maja”
 4. Do katalogu „com.ivona.tts.voicebeta.pol.pol.maja” wkleić 2 pliki z rozszerzeniem .obb (patch.183… oraz main.183…)

Finalnie ścieżka musi wyglądać tak: android/obb/com.ivona.tts.voicebeta.pol.pol.maja/ tutaj 2 pliki głosu maji.obb

    5. Uruchomić czytnik i wejść w ustawienia -> język -> Text-to-speech Wejście -> Preferowany        mechanizm wybrać: Ivona Text-to-speech HQ.

    6. Za pomocą ikony zębatki obok wybranej pozycji Ivony wejść w ustawienia -> Ustawienia         Ivona. -> wybrać preferowany głos: Ivona Maja. 

Po powyższych czynnościach można korzystać z syntezatora mowy Ivona. Ewentualnie można upewnić się, czy wybrany jest silnik Ivony w ustawieniach TTS dla danej książki w momencie uruchamiania odtwarzania (symbol słuchawek na pasku, a następnie symbol zębatki).

*1 Przed przystąpieniem do instalacji aplikacji może okazać się konieczne zezwolenie na instalację aplikacji z nieznanych źródeł.

Aby to zrobić, należy wejść w Ustawienia czytnika -> Aplikacje -> zezwól na instalację z nieznanych źródeł.

*4 W niektórych przypadkach poza wybraniem mechanizmu Ivony w ustawieniach globalnych czytnika może okazać się konieczne wybranie ponownie preferowanego silnika TTS w szybkich ustawieniach już podczas uruchomionej książki oraz funkcji TTS (ikona zębatki na pasku funkcji TTS).

W razie problemów serdecznie zapraszamy do kontaktu. 

Jak korzystać z tłumacza Google na czytnikach Onyx Boox?

4 thoughts on “Jak zainstalować polski Text-to-speech (zamiana tekstu na mowę) na czytnikach Onyx Boox?

 1. Admin Autor wpisu

  Dzień dobry, niestety nie, ponieważ czytniki Kindle nie posiadają sklepu Google Play. Pozdrawiamy.

 2. Admin Autor wpisu

  Na czytnikach Onyx Boox funkcja Text-to-speech jest fabrycznie zainstalowana. Z poziomu czytnika należy wybrać język polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *