Jak zainstalować polski Text-to-speech (zamiana tekstu na mowę) na czytnikach Onyx Boox?

 Czytnik Onyx Boox Max 3 funkcja text to speech

Chcesz korzystać z polskiego syntezatora mowy na czytniku e-booków od Onyx Boox? Nie ma problemu! Wystarczy kilka prostych kroków, aby zainstalować Text-to-speech na swoim czytniku i cieszyć się słuchaniem!

Syntetyzator mowy TTS  można zainstalować na czytnikach Onyx Boox  w poniższy sposób:

Polskie głosy TTS do czytników marki Onyx Boox  można uzyskać, instalując nowy silnik TTS ze sklepu Google Play

  1. W wyszukiwarce sklepu na czytniku proszę wyszukać frazę: „Zamiana tekstu na mowę Google” i zainstalować powyższą aplikację.
  2. Po zainstalowaniu aplikacji należy wejść w Ustawienia czytnika -> Język -> Text-to-speech wejście -> w zakładce „Preferowany mechanizm” zaznaczyć nowo pobrany silnik Google’a pod nazwą „Zamiana tekstu na mowę„.

Od tej pory preferowanym systemem TTS urządzenia będzie polski głos silnika Google.

Podczas uruchamiania opcji TTS w otwartej książce warto upewnić się, czy na pewno wybrany jest odpowiedni mechanizm mowy, klikając w ikonę słuchawek, a następnie zębatki. Wybraną pozycją powinien być system o nazwie „zamiana tekstu na mowę”. 

Jeśli silnik mowy autorstwa Google okaże się niewystarczający, to istnieje możliwość zainstalowania  manualnie syntetyzator firmy Ivona, który naszym zdaniem brzmi naturalniej.

Oto link, z którego można pobrać pakiet plików instalacyjnych wraz z instrukcją w środku: https://drive.google.com/file/d/1VPjnSvkexJuvTCwxpaG6gsfHAGQkQBgz/view?usp=sharing

Po pobraniu na komputer należy rozpakować archiwum .zip i postępować z instrukcją tekstową:

  1. Podłączyć czytnik do komputera i skopiować pliki instalacyjne com.ivona.tts.apk oraz voicebeta.pol.maja.apk do pamięci czytnika
  2. Zainstalować oba pliki poprzez kliknięcie każdy z plików z poziomu czytnika (w pierwszej kolejności com.ivona.tts.apk).
  3. Podłączyć ponownie czytnik do komputera i w folderze „android”, który znajduje się w pamięci czytnika, należy stworzyć katalog „obb”, a w nim katalog „com.ivona.tts.voicebeta.pol.pol.maja”
  4. Do katalogu „com.ivona.tts.voicebeta.pol.pol.maja” wkleić 2 pliki z rozszerzeniem .obb (patch.183… oraz main.183…)

Finalnie ścieżka musi wyglądać tak: android/obb/com.ivona.tts.voicebeta.pol.pol.maja/ tutaj 2 pliki głosu maji.obb

    5. Uruchomić czytnik i wejść w ustawienia -> język -> Text-to-speech Wejście -> Preferowany        mechanizm wybrać: Ivona Text-to-speech HQ.

    6. Za pomocą ikony zębatki obok wybranej pozycji Ivony wejść w ustawienia -> Ustawienia         Ivona. -> wybrać preferowany głos: Ivona Maja. 

Po powyższych czynnościach można korzystać z syntezatora mowy Ivona. Ewentualnie można upewnić się, czy wybrany jest silnik Ivony w ustawieniach TTS dla danej książki w momencie uruchamiania odtwarzania (symbol słuchawek na pasku, a następnie symbol zębatki).

*1 Przed przystąpieniem do instalacji aplikacji może okazać się konieczne zezwolenie na instalację aplikacji z nieznanych źródeł.

Aby to zrobić, należy wejść w Ustawienia czytnika -> Aplikacje -> zezwól na instalację z nieznanych źródeł.

*4 W niektórych przypadkach poza wybraniem mechanizmu Ivony w ustawieniach globalnych czytnika może okazać się konieczne wybranie ponownie preferowanego silnika TTS w szybkich ustawieniach już podczas uruchomionej książki oraz funkcji TTS (ikona zębatki na pasku funkcji TTS).

W razie problemów serdecznie zapraszamy do kontaktu. 

Onyx Boox Note 2 – najbardziej zaawansowany czytnik z 10,3-calowym ekranem

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *