Jak czytać PDFy na czytnikach ebooków?

Wiele osób, które czytają PDFy zastanawia się na jakim urządzeniu będzie to dla nich najlepsze. Wypróbowali juz ekran komputera, smartfona i zapewne tablet. Każdy z nich jednak męczy oczy i po dłuższym czytaniu staje się ono zwyczajnie nieprzyjemne. A co z czytnikami ebooków?

E-papier jest dla oczu doskonałym rozwiązaniem przy czytaniu dokumentów elektronicznych. Nie męczy ich i pozwala na komfortowe zapoznawanie się z treścią. Choć czytniki stworzone są głównie do odczytu plików epub i mobi, PDFy też nie stanowią dla nich wyzwania. Sprawdźmy zatem jakie mamy możliwości.

Choć dzisiaj większość księgarni oferuje e-książki w wersjach przeznaczonych na czytniki, nierzadko zdarza nam się czytać ebooki w formacie PDF. Zwykle powodem są:

– brak książki w wersji na czytniki

– skany

– gdy zależy nam na układzie książki

Jakie zatem mamy sposoby czytania PDFów na czytniku?

  1. PDF w oryginale

Tutaj mamy do czynienia z niezmienioną wersją pliku PDF. Strona wypełnia cały wyświetlacz, zwykle czcionka jest za mała i trudno się czyta. Większość czytników ma opcję obrotu ekranu, co pozwala na wygodniejsze czytanie, ale i tak jest to męczące.

  1. Tryb kolumnowy

Jak nazwa wskazuje, jest to tryb, który pozwala na czytanie tekstów umieszczonych w kilku kolumnach, co spotykane jest często w gazetach.

Zasada działania jest prosta, albo czytnik dzieli ekran na pionowe połowy i czyta je osobno, lub też samodzielnie klikamy w kolumnę i powiększa się ona do szerokości ekranu. Wówczas kliknięcie następnej strony pozwala na przechodzenie do kolejnej kolumny.

  1. Reflow

Reflow to tryb konwersji pliku PDF do formy liniowej. Innymi słowy funkcja ta dzieli tekst na wybrane przez siebie części i składa je w całość tak, aby emitowane były jak epub lub mobi. Reflow posiadają dziś wszystkie czytniki prócz produktów Amazonu.

Tryb ten jednak nie działa jak magiczna różdżka i nie czyta idealnie każdego pliku. Proste PDFy wyglądają doskonale, ale trudne dokumenty, z tabelami, obrazkami, czy ramkami prezentują się już nieco gorzej.

Reflow jednak to najlepszy sposób czytania plików PDF, zatem warto zainwestować czytnik go posiadający.

  1. Konwersja

Ostatnią z opcji jest zamiana pliku PDF na epub lub mobi. Najpopularniejszy jest program Calibre, który bardzo dobrze radzi sobie z każdą konwersją plików.

Należy jednak pamiętać, że to jedynie narzędzie i im trudniejszy PDF, tym program gorzej poradzi sobie z jego zmianą.

Pliki PDF  z natury są trudne i wymagające, jednak czytanie ich na czytnikach jest najprzyjaźniejszą dla naszych oczu opcją. Warto zatem spróbować choć jednego z dostępnych trybów czytania, a najlepiej wybrać ten dla nas najwygodniejszy.

 

Czytaj też:

PDF na czytniku, czyli najlepszy czytnik ebook do czytania PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *