Dzień Domeny Publicznej 2013

4 stycznia 2013 roku w lokalu PAŃSTWOMIASTO w Warszawie przy ulicy Andersa 29, odbędą się tegoroczne obchody Dnia Domeny Publicznej. Świętowanie rozpocznie prezentacja twórców, których dzieła z dniem 1 stycznia dołączyły do domeny publicznej. Przedstawieni zostaną m.in. Bronisław Malinowski, Lucy Maud Montgomery, Bruno Schulz oraz Wojciech Kossak (lista najważniejszych twórców). W ramach obchodów zaplanowano również dyskusję na temat korzystania z domeny publicznej w wirtualnych projektach, oglądanie filmów należących do domeny oraz wymianę darów Kula. Rytuał ten polega na wymianie (w kręgu) przedmiotów
o znaczeniu symboliczno-obrzędowym. Tradycja ta została opisana przez Bronisława Malinowskiego w książce „Argonauci Zachodniego Pacyfiku”.

Obchody Dnia Domeny Publicznej (organizowane od 2008 roku przez Koalicję Otwartej Edukacji) mają na celu poruszenie tematu roli domeny publicznej w kulturze, uświadomieniu ludzi o jej istnieniu i zachęceniu do korzystania z dzieł do niej należących. W skład domeny publicznej wchodzą utwory, których autorskie prawa majątkowe wygasły. Obecnie w Polsce następuje to 70 lat po śmierci autora. Możemy wtedy legalnie korzystać z jego dzieł. Musimy jednak pamiętać, że do własności publicznej przechodzą oryginalne teksty. Prawa do tłumaczeń należą do ich autorów.
Więcej informacji na stronie : http://domenapubliczna.org/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *