Czytniki lekkie jak piórko – PocketBook Lux 4 i Basic Lux 2

PocketBook Lux 4 i Basic Lux 2 to czytniki, które zostały stworzone z myślą o osobach, które potrzebują czytnika lekkiego, a zarazem funkcjonalnego. Nowy design obu modeli przyczynia się do zmniejszenia ich wagi do 155 g, co czyni je jednymi z najlżejszych czytników, jakie do tej pory stworzono! Poniżej przedstawiamy nasze pierwsze wrażenia.

touch lux 4 i basic lux 2 pocketbook przód

Wygląd

Patrząc na oba nowe czytniki PocketBook mamy wrażenie jakbyśmy gdzieś już je widzieli. Po chwili zastanowienia wszystko jest jasne – design Touch Lux 4 i Basic Lux 2 został zainspirowany topowym modelem PocketBook InkPad 3. Czy słusznie? Jak najbardziej! Urządzenia prezentują się naprawdę dobrze. Postawiono na klasę i minimalizm. Obudowa jest w kolorze matowej czerni, a w oczy rzuca się napis PocketBook. Ale nie byle jaki – w kolorze złotym! Tego jeszcze nie było.

PocketBook Touch Lux 4 został wyposażony w cztery klawisze nawigacyjne, tak samo jak model poprzedni. Jest to rozwiązanie, które bez wątpienia pozwala stwierdzić, że funkcjonalność nie jest obca temu modelowi. Wszystkie najważniejsze funkcja mamy na wyciągniecie palca, i to dosłownie.

PocketBook Basic Lux 2 nie pozostaje daleko w tyle i oferuje nam trzy klawisze funkcyjne. Dwa służące do zmiany stron i poruszania się między aplikacjami oraz  środkowy, pozwalający na przejście do ekranu głównego

W obu modelach widać nieco odciski palców na odwrocie, ale nie powinno stanowić to większego problemu, szczególnie jeśli zaopatrzymy się w dedykowane etui!

Ekrany

Czytniki wyposażono w takie same ekrany E-Ink Carta o rozdzielczości 1024×758 i 212 dpi, które raczej nie powinny nikogo zawieść. Jeśli chodzi o kontrast również nie można się przyczepić. Jedyny mankament, jaki zauważyliśmy to ghosting. Ale bez obaw, żeby go dostrzec trzeba dobrze się przyjrzeć. Niemniej jednak jest zauważalny.

Ważną różnicą jest to, że PocketBook Basic Lux 2 nie posiada dotykowego ekranu, a zatem jego obsługa jest możliwa wyłącznie za pomocą klawiszy. Z kolei Touch Lux 4 posiada pojemnościowy ekran dotykowy.

 

Czytanie

W zakresie czytania i wyglądu ekranu głównego nie ma żadnych nowości. Standardowo możemy manewrować rozmiarem czcionki, jej stylem oraz rodzajem, wielkością interlinii i marginesów, a także ustawić sposób, w jaki ma być wyświetlana ilość stron. Jednak nie czujemy się zawiedzeni, po co coś zmieniać, skoro było dobrze?

Jeśli chodzi o przewracanie stron i czas reakcji, to jest naprawdę nienaganny. Nieco szybciej radzi sobie PocetBook Touch Lux 4, jednak reakcja Basic Lux 2 również jest zadowalająca.

pb touch lux 4 basic lux 2 czytanie

Przeglądarka internetowa

PocketBook Touch Lux 4 wyposażono w przeglądarkę.Po początkowym zaskoczeniu, że wpisana fraza bardzo szybko wyskoczyła w wynikach wyszukiwania, po wejściu w stronę naszego sklepu nastąpiło rozczarowanie, ponieważ przeglądarka się zawiesiła. Postanowiliśmy podjąć drugą próbę ze stroną, która nie posiada wtyczki flesh. Czytniki sprostały zadaniu. Zatem korzystanie z przeglądarki jest możliwe, ale na pewno nie jest tak wygodne, jak na urządzeniach do tego przeznaczonych.

pb ekran główny touch lux 4 basic lux 2

Podświetlenie

Oba modele wyposażono w podświetlenie. Jest to dużym plusem szczególnie w przypadku Basic Lux 2, biorąc pod uwagę jego atrakcyjną cenę. Podświetlenie w obu PocketBookach jest dość równomierne, jednak standardowo możemy dostrzec leciutkie prześwity przy dolnej krawędzi. Jednak nie powinno to zaważyć na komforcie czytania i podświetlenie na pewno nieraz przyda się przy wieczornym i nocnym czytaniu.

pocketbook podświetlenie pb basic lux touch lux 4

 

Pamięć

Oba czytniki mają taką samą pamieć wewnętrzną równą 8 GB z możliwością rozszerzenia jej do 32 GB za pomocą karty SD. Zatem nawet naprawdę zawzięty czytelnik nie będzie musiał podejmować decyzji, które z publikacji aktualnie chce mieć na urządzeniu, ponieważ prawdopodobnie zmieszczą się one wszystkie. Różnicą, jaka dzieli Basic Lux 2 i Touch Lux 4 jest pamięć RAM. W przypadku pierwszego modelu wynosi ona 256 MB, a jego droższego kolegi 512 MB, a zatem dwukrotnie więcej. Nie ma co ukrywać, że przekłada się to na szybkość działania, jednak oba modele mają dobrą reakcję.

Bateria

Kolejną różnicą jest bateria. PocketBook Touch Lux 4 wyposażono w baterię 1500 mAh, natomiast PocketBook Basic Lux 2 1300 mAh. Jednak w obu przypadkach powinna na jednym ładowaniu wytrzymać do miesiąca, przy użytkowaniu wynoszącym około pół godziny dziennie.

Podsumowanie

Podsumowując, są to naprawdę dobre czytniki książek elektronicznych w swoich klasach cenowych, oferują wszystko, co niezbędne do komfortowego czytania – 6-są lekkie, mają podświetlane ekrany, które są wyraźne i kontrastowe oraz łatwe w obsłudze. No i oferują dużo pamięci na ebooki! W dodatku oba mają dobry czas reakcji i działają płynnie, chociaż PocketBook Touch Lux 4 nieco lepiej.

Różnice między droższą wersją, czyli PocketBookiem Touch Lux 4 a tańszym Basic Lux 2 są zauważalne, ale nie dyskryminują bardziej podstawowego modelu. Tak naprawdę różnią się dotykowym ekranem, nieco mocniejszą baterią i pamięcią RAM.

PocketBook zaprojektował dwa funkcjonalne urządzenia, które spełnią różne preferencje, a w dodatku są na każdą kieszeń.

PocketBook Basic Lux 2

PocketBook Touch Lux 4

5 myśli nt. „Czytniki lekkie jak piórko – PocketBook Lux 4 i Basic Lux 2

 1. Agnieszka

  Mam pytanko odnośnie Touch Lux 4. Naczytałam się różnych opinii odnośnie poprzednika czyli Touch Lux 3 i stabilności oprogramowania. Podobno soft lubił się wysypywać w najmniej odpowiednim momencie.
  Czy jakieś problemy w trakcie tworzenia artykułu miały miejsce? Czy oprogramowanie użyte w Touch Lux 4 jest takie samo jak w trójce czy może jest to nowszy build?
  Było miło by wiedzieć, ponieważ poważnie zastanawiam się nad kupnem Touch Lux 4, a w podobnej cenie jest Paperwhite 3.

 2. Admin Autor wpisu

  Nie zaobserwowaliśmy żadnych problemów w tym zakresie. Oprogramowanie w obu modelach jest takie samo. Niebawem na blogu ukaże się porównanie Touch Lux 3 oraz Touch Lux 4.

 3. TL3 user

  Ad pytania Agnieszki – mam TL3 od prawie 2 lat, czytam na czytniku codziennie i nigdy nie miałem „wysypania się systemu”. Linux działa super. Nie wiem kto takie pier*** opowiada ale nic się nie wysypuje. W miarę ukazania się aktualizacji systemu, po prostu aktualizuję.

 4. Ads

  Podstawowa wada to brak formatowania tekstu pdf i całkowicie żadnej translacji na tekście a przecież pdf jest wyjściowym formate do konwertowania na podstawowe formaty czytaka np.: epub itp…..

 5. Elżbieta

  System w czytaku może się wykrzyczeć jak się do niego podłączy ipchona6 i wyżej przy próbie przerzucania i jednoczesnego pobierania przez telefon OS (v.11 i dalej) partii książek wysyłane są pliki zabezpieczeń przez system OS które mogą rozsadziś Linuxa popularnie nazwane demultiplekserami. Sprawdziłam potwierdzam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *