Czytnik e-booków z kolorowym ekranem E-Ink – czy warto dopłacać?

Zastanawiasz się, czy czytnik e-booków z kolorowym wyświetlaczem jest dla Ciebie?  W tym artykule podpowiadamy, kiedy warto dopłacić do lektury w kolorze, a kiedy lepiej się wstrzymać.

Czytniki e-booków wyposażone w ekrany E-Ink wykorzystujące zestaw filtrów kolorów E-Ink Kaleido Plus podbijają rynek e-czytania. Zarówno PocketBook jak i Onyx Boox mają już w swojej ofercie modele 6- i 7,8-calowe pozwalające na cyfrową lekturę w kolorze. Fani dużych ekranów mogą jeszcze w tym roku spodziewać się premiery kolorowego 10-calowca, który doskonale sprawdzi się do bogatych w  ilustracje plików PDF.

Na rynku dostępne są również inne kolorowe e-czytniki, jednak marki te nie są oficjalnie dostępne w Polsce. Wielu fanów e-czytania czeka na debiut kolorowego Kindle, ale póki co Amazon w tej kwestii nie robi nadziei.

pocketbook color ekranPocketBook Color

Co musisz wiedzieć przed zakupem czytnika z kolorowym ekranem?

Żeby nie było tak „kolorowo”…

Po pierwsze – nie spodziewaj się, że kolory będą wyglądać tak ja te znane  z ekranów LCD/OLED. Będą one mniej nasycone, o czym od początku informowali producenci. Jednak warto wziąć sobie tę informację do serca. Wtedy po rozpakowaniu czytnika nie będzie rozczarowania, gdy oczom ukażą się spokojne, pastelowe barwy zamiast tych jaskrawych i głęboko nasyconych.

Onyx Boox Nova 3 Color praca na laptopieOnyx Boox Nova 3

Warto też wiedzieć, że E-Ink Kaleido obsługuje 4096 kolorów w rozdzielczości 100 dpi. Oznacza to, że nawet jeśli zdecydujemy się na urządzenie oferujące ekran w rozdzielczości 300 dpi, to będzie ona dotyczyła tylko treści czarno-białych. Poza tym nawet podczas czytania standardowych e-booków białe tło w przypadku kolorowych czytników będzie nieco ciemniejsze. Na szczęście, aby nieco „podbić” kolory i rozjaśnić białe tło wystarczy włączyć wbudowane podświetlenie. W wielu przypadkach znacząco poprawia komfort lektury i sprawia, że wyświetlane ilustracje i grafiki wyglądają znacznie atrakcyjniej.

Ostatnia „zła” informacja jest taka, że obecnie żaden czytnik e-booków wyświetlający kolory nie posiada podświetlenia z regulacją temperatury. Oznacza to, że wieczorem nie skorzystamy z ciepłego światła, prawdopodobnie dlatego, że zaburzyłoby ono wygląd kolorów.

kolorowanki pocketbook color

Dla kogo czytnik z kolorowym ekranem będzie dobrym wyborem?

  1. Dla osób, które często planują czytać publikacje bogate w ilustracje

E Ink New Kaleido porównanie kolorowych ekranów w czytnikach e-bookówPocketBook Color, PocketBook InkPad Color

Kolorowy E-Ink to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy często czytają publikacje bogate w kolorowe wykresy, ilustracje i grafiki. Niektóre z nich są wręcz niemożliwe do odczytania bez możliwości wyświetlania kolorów. Dotyczy to na przykład raportów bogatych w liczne dane prezentowanych w formie wizualnej. Kolory przydają się również przy nauce, szczególnie pomocne będą dla „wzrokowców”. Reasumując, jeśli wiesz, że będziesz często sięgać po jeden z tych typów publikacji:

– Biografie i autobiografie,
– Literatura popularnonaukowa,
– Podręczniki i poradniki,
– Reportaże,
– Książki i albumy na temat sztuki,
– Podręczniki medyczne,
– Podręczniki biznesowe,
– Komiksy i mangi,
– Literatura dziecięca,
– Magazyny, gazety i czasopisma,
– Raporty.

…lub inny, który również zawiera ilustracje, to czytnik z kolorowym wyświetlaczem najprawdopodobniej będzie dla Ciebie doskonałym wyborem. Pozwoli zastąpić tablety, smartfony i wszelkiego rodzaju inne ekrany LCD, na których czytałeś/aś do tej pory. Do tego celu sprawdzi się zarówno PocketBook Color, InkPad Color, jak i Onyx Boox Nova Air Color.

 

2. Dla tych, którzy planują czytać bezpośrednio z sieci

PocketBook InkPad Color przeglądanie internetuPocketBook InkPad Color

Innym motywem, ważnym przy wyborze kolorowego czytnika, może być chęć przeglądania sieci. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które chcą czytać publikacje prosto z przeglądarki, jednocześnie odpoczywając od ekranów LCD. Nie ulega wątpliwością, że jest to znacznie przyjemniejsze, gdy załączone np. do artykułów obrazy są kolorowe. Zarówno PocketBook jak i Onyx posiada przeglądarkę, jednak warto zaznaczyć, że dzięki bardziej zaawansowanym podzespołom znacznie sprawniej działa ona na tabletach od Onyx Boox.

3. Dla osób planujących korzystanie z aplikacji pobranych z Google Play

Onyx Boox Nova 3 Color Google Play

Kolorowy ekran warto również rozważyć, gdy szukamy czytnika nieco bardziej multimedialnego. Obecnie tylko tablety E-Ink od Onyx Boox (dzięki systemowi Android 10) umożliwiają pobieranie aplikacji za pośrednictwem Google Play. Jeśli planujesz np. naukę języków z Duolingo czy Memrise albo korzystanie z aplikacji do planowania, takich jak Asana czy Google Keep, kolory mogą znacznie usprawnić i umilić pracę.

4. Dla tych, którzy chcą notować w kolorze

Onyx Boox Nova 3 Color notatnik umożliwiający notowanie w kolorze

Tablety E-Ink (poza Poke 3) pozwalają także na wygodne notowanie za pomocą dołączonego rysika WACOM. W przypadku Nova 3 Color do dyspozycji są również kolory umożliwiające tworzenie rysunków, szkiców i notatek. Więcej o notowanie na czytnikach Onyx Boox można przeczytać TUTAJ.

U kogo czytnik z kolorowym ekranem może się nie sprawdzić?

1. U osób, które planują zakup swojego pierwszego czytnika e-booków – szczególnie jeśli  potrzebują urządzenia do wygodnej lektury klasycznej beletrystyki. Przy takim typie lektury kolory prawdopodobnie nie będą potrzebne. Spokojnie wystarczy klasyczny czarno-biały czytnik, ponieważ naszym zdaniem nie warto dopłacać dla samego widoku kolorowych okładek. Poza tym warto, aby osoby, które dopiero dołączają do grona e-czytelników najpierw „zaprzyjaźniły” się z klasycznymi czytnikami, a dopiero potem decydowały czy chcą inwestować w dodatkowe funkcje. No chyba, że cena  nie gra roli ;).

2. Kolorowy E-Ink nie sprawdzi się także u tych, którzy szukają urządzenia wyświetlającego nasycone, żywe kolory. Mimo podświetlenia nadal nie będą ona wyglądać tak, jak na ekranach LCD.

3. Nie będzie też prawdopodobnie najlepszym wyborem dla osób, którym zależy na ciepłej barwie podświetlenia. Niestety żaden czytnik z kolorowym ekranem nie oferuje takiej funkcji. Pozostaje wieczorna lektura przy standardowym podświetleniu lub zrezygnowanie z koloru na rzecz klasycznego czytnika wyposażonego w tę funkcję.

Na koniec jeszcze kilka zdjęć czytników z kolorowymi ekranami:

pocketbook color obrazek

PocketBook Touch Lux 5 kolorowe okładki

czytnik e-booków pocketbook inkpad color test

onyx boox nova 3 color czytanie pdf

Notowanie w kolorze po plikach PDF

 

Onyx Boox Nova 3 Color – test

Test PocketBook InkPad Color

PocketBook Color – test

 

PocketBook Color

PocketBook InkPad Color

Onyx Boox Nova 3 Color

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *