Czy e- papier zastąpi zwykłe wyświetlacze?

Źródło:blog.the-ebook-reader.com.jpg

Firma Onyx postanowiła wykorzystać e-papier w ekranie nowego smartfonu. Jedyny w Europie prototyp telefonu z ekranem E-ink i Androidem od miesiąca testowany jest we Wrocławiu przez firmę Arta Tech. Zastosowanie ekranu z elektronicznym papierem znacznie wydłuży żywotność baterii, pozwalając telefonowi nawet na tygodniową pracę bez ładowania, co nie zdarza się w zwykłych smartfonach. Nie znamy jeszcze specyficznych danych technicznych, jednak prawdopodobnie urządzenie posiada ekran o przekątnej około 3 cali, waży poniżej 150 gramów, obsługuje 3G oraz posiada ekran odporny na uszkodzenia. Telefon w sprzedaży ma się pojawić w przyszłym roku. Nie jest potwierdzone czy będzie go można kupić w Europie czy tylko na rynku azjatyckim.

  Źródło:geekcom-300×239.jpg

Pierwszym telefonem wykorzystującym technologię E-ink była motorola F3. Urządzenie obsługiwało tylko pierwotne funkcje telefonów takie jak dzwonienie czy pisanie wiadomości. Jednak czy e-papier sprawdzi się przy zastosowaniu w smartfonach? Co z kolorowym wyświetlaczem? Alternatywą może być rosyjski prototyp YotaPhone. Jest to smartfon z dwoma wyświetlaczami : LCD oraz monochromatycznym wyświetlaczem E- ink, pracujący na systemie Android 4.2 Jelly Bean. Do czego może się przydać mix smartfonu z e-czytnikiem? Urządzenie możemy używać jak zwykłego smartfonu, natomiast drugi ekran może służyć do wyświetlania mniej dynamicznych tekstów, dzięki temu żywotność baterii powinna wydłużyć się o 50 %. Minusem urządzenia są dosyć duże wymiary : 131 x 67 x 9,9 mm oraz waga 140 g. Plusem urządzenia są m.in. aparat 12 Mpx oraz obsługa 4G. Telefon ma zadebiutować podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie, które rozpoczną się od 25 lutego bieżącego roku. Yota przewiduje ukazanie się telefonu poza granicami Rosji w połowie 2013 roku. Producent wycenia telefon na około 2040 złotych.

Źródło:e-incCom-300×198.jpg

Na rynku pojawiają się nie tylko prototypy telefonów z e-papierem, ale również i innych urządzeń, choćby zegarków. Zatem rodzi się pytanie, czy mamy styczność z nową erą wyświetlaczy, w której e-papier zastąpi zwykłe ekrany czy są to tylko prototypy, które nigdy nie wejdą do masowej produkcji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *