Czy e- papier zastąpi zwykłe wyświetlacze?

Źródło:blog.the-ebook-reader.com.jpg

Firma Onyx postanowiła wykorzystać e-papier w ekranie nowego smartfonu. Jedyny w Europie prototyp telefonu z ekranem E-ink i Androidem od miesiąca testowany jest we Wrocławiu przez firmę Arta Tech. Zastosowanie ekranu z elektronicznym papierem znacznie wydłuży żywotność baterii, pozwalając telefonowi nawet na tygodniową pracę bez ładowania, co nie zdarza się w zwykłych smartfonach. Nie znamy jeszcze specyficznych danych technicznych, jednak prawdopodobnie urządzenie posiada ekran o przekątnej około 3 cali, waży poniżej 150 gramów, obsługuje 3G oraz posiada ekran odporny na uszkodzenia. Telefon w sprzedaży ma się pojawić w przyszłym roku. Nie jest potwierdzone czy będzie go można kupić w Europie czy tylko na rynku azjatyckim.

  Źródło:geekcom-300×239.jpg

Pierwszym telefonem wykorzystującym technologię E-ink była motorola F3. Urządzenie obsługiwało tylko pierwotne funkcje telefonów takie jak dzwonienie czy pisanie wiadomości. Jednak czy e-papier sprawdzi się przy zastosowaniu w smartfonach? Co z kolorowym wyświetlaczem? Alternatywą może być rosyjski prototyp YotaPhone. Jest to smartfon z dwoma wyświetlaczami : LCD oraz monochromatycznym wyświetlaczem E- ink, pracujący na systemie Android 4.2 Jelly Bean. Do czego może się przydać mix smartfonu z e-czytnikiem? Urządzenie możemy używać jak zwykłego smartfonu, natomiast drugi ekran może służyć do wyświetlania mniej dynamicznych tekstów, dzięki temu żywotność baterii powinna wydłużyć się o 50 %. Minusem urządzenia są dosyć duże wymiary : 131 x 67 x 9,9 mm oraz waga 140 g. Plusem urządzenia są m.in. aparat 12 Mpx oraz obsługa 4G. Telefon ma zadebiutować podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie, które rozpoczną się od 25 lutego bieżącego roku. Yota przewiduje ukazanie się telefonu poza granicami Rosji w połowie 2013 roku. Producent wycenia telefon na około 2040 złotych.

Źródło:e-incCom-300×198.jpg

Na rynku pojawiają się nie tylko prototypy telefonów z e-papierem, ale również i innych urządzeń, choćby zegarków. Zatem rodzi się pytanie, czy mamy styczność z nową erą wyświetlaczy, w której e-papier zastąpi zwykłe ekrany czy są to tylko prototypy, które nigdy nie wejdą do masowej produkcji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *