Co w czytelnictwie piszczy? Czyli prasówka czytio.pl

Wraz z początkiem tygodnia dostarczamy Wam trochę wiadomości ze świata czytelnictwa.

 

Urodziny

Sir Terry Pratchett

28 kwietnia swoje 65 urodziny obchodził Sir Terry Pratchett – angielski pisarz fantasy i science fiction. Zasłynął przede wszystkim dzięki serii „Świat dysku”. Dwie pierwsze książki cyklu –  „Kolor magii” , „Blask fantastyczny”  są parodią gatunku fantasy. Późniejsze książki natomiast poruszają poważniejsze tematy takie jak religia, tolerancja czy władza.

W 2001 roku jego powieść „Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie” otrzymała nagrodę Carnegie Medal za najlepszą książkę dla dzieci.

Pratchett zaczął pisać już w wieku 13 lat. W latach 90-tych jego utwory były najlepiej sprzedającymi się książkami w Wielkiej Brytanii. Do lutego 2007 roku sprzedał około 50 milionów książek na całym świecie. Obecnie jest drugim najchętniej czytanym pisarzem w Wielkiej Brytanii.

Zofia Bukowiecka

28 kwietnia urodziła się Zofia Bukowiecka  (niestety już nieżyjąca) – polska autorka powieści dla dzieci oraz młodzieży.

Jeremy Charles Robert Clarkson

11 kwietnia swoje 53 urodziny obchodził Jeremy Charles Robert Clarkson angielski dziennikarz telewizyjny, publicysta, podróżnik, a także zagorzały pasjonat motoryzacji, prezenter programu Top Gear.

Clarkson przeżył poważny wypadek – wjechał samochodem ciężarowym w ścianę z cegieł. Do wypadku doszło na planie programu Top Gear. Wjechanie w ścianę było celowe, jednak nie przewidywano tak dużej siły uderzenia.

W ramach programu prezenter odbył wiele niezwykłych podróży po całym świecie m.in. przepłynął samochodem-amfibią własnej konstrukcji przez kanał La Manche.  Jeremy jest jedną z pierwszych osób, które samochodem dotarły na północny biegun geometryczny. Fanów motoryzacji, Jeremiego Clarksona, jak i osób, które dopiero o nim usłyszały i zaciekawiły się jego niecodziennym życiem zachęcamy do przeczytania książek jego autorstwa.

Dziewczynka z książką – ogólnopolska akcja charytatywno-społeczna

Każdą osobę, która uważa, że dostęp do edukacji powinien mieć każdy bez względu na płeć, pochodzenie czy zawartość portfela, zachęcamy do wzięcia udziału w akcji „Dziewczynka z książką”.

Akcja jest polską wersją międzynarodowego ruchu GIRLWITHABOOK założonego w ramach poparcia dla działań młodej, pakistańskiej aktywistki imieniem Malala.

Celem ruchu jest poruszenie tematu kobiet, równouprawnienia, dostępu do edukacji, a także zgromadzenia funduszy na dofinansowanie bibliotek szkolnych w Pakistanie. Akcja „Dziewczynka z książką” nie zbiera środków finansowych. W zamian czeka na zdjęcia kobiet z książkami z karteczką „I stand with Malala” (Jestem z Malala). Dopiero pieniądze ze sprzedaży albumu ze zdjęciami mają wesprzeć zbiórkę na rzecz szkół w Pakistanie.


Źródło: www.feiminemach.comKim jest Malala?

W 2009 roku 11 letnia Malala pod pseudonimem zaczęła pisać blog na temat chęci do nauki i braku dostępu do edukacji. W kontrolowanej przez Talibów Dolinie Swat w Pakistanie, gdzie mieszka, sprzeciwiająca się Malala staje się poważnym wrogiem.

9 października 2012 roku dziewczynka została postrzelona w głowę przez  zamachowców Talibów. Pół roku później, po ciężkiej walce  o życie, Malala powraca do szkoły, tym razem w Wielkiej Brytanii, gdzie uprzednio została przewieziona do szpitala.

Malala stała się symbolem walki o prawa kobiet i prawo do edukacji. Pakistańska aktywistka była nominowana do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokojowej przez Desmonda Tutu. W grudniu 2011, otrzymała pierwszą Nagrodę Pokojową dla Młodzieży w Pakistanie a ONZ ustalił 10 listopada Dniem Malali. Obecnie jest nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Zasady korzystania z e-booków. Czy możemy je drukować, kopiować i pożyczać?

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książek i Praw Autoskich, o którym pisaliśmy we wcześniejszym wpisie.  Z tej okazji firma Virtualo postanowiła przybliżyć czytelnikom zasady korzystania z e-booków. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem  .

Źródło:www.swiatczytnikow.pl

Świecący panel do czytnika?

Zdarzają się sytuacje, w których poczytalibyśmy książkę, jednak z różnych powodów brakuje nam odpowiedniego oświetlenia. Niektóre osoby regularnie zmagają się z takim problemem np. podczas codziennych przejazdów nieoświetlonym pksem czy pociągiem. Warto pomyśleć nad odpowiednim rozwiązaniem. Jednym z nich może być świecący panel do czytnika. Od początku byliśmy do tego wynalazku sceptycznie nastawieni, co potwierdza test przeprowadzony przez Roberta Drózda http://swiatczytnikow.pl/swiecacy-panel-do-czytnika-daj-sobie-spokoj-i-lepiej-kup-lampke/. Zamiast świecącego panela, radzimy zakupić małą lampkę, a najlepiej czytnik z podświetlanym ekranem – jest to jednak już troszkę większa inwestycja.
Biblioteki archiwizują strony internetowe, newslettery, blogi itp. w celu zachowania „narodowej pamięci elektronicznej”.

Biblioteka Narodowa Wielkiej Brytanii zaczęła archiwizować każdą brytyjską stronę internetową, newslettery, blogi,  ebooki. Ma także zamiar archiwizować wpisy Brytyjczyków na twiterze oraz innych portalach społecznościowych. Nie jest to pierwsza biblioteka i pewnie nie ostatnia, która wpadła na taki pomysł. To wszystko w celu zachowania narodowej pamięci elektronicznej. Może wszystko brzmi dosyć irracjonalnie, jednak biorąc pod uwagę fakt ile obecnie dzieje się w sieci – jest w tym sens. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Co nowego w czytio.pl ?

Napisz recenzję i wygraj tablet – ruszył drugi etap konkursu „Kochamy czytać”.

Dziś rozpoczął się drugi etap  naszego konkursu, w którym nagrodą główną jest tablet PocketBook SURFpad. Etap Kochamy romanse będzie trwał przez dwa tygodnie podczas, których czekamy na recenzje książek z gatunku romans oraz erotyka. Podczas trwania etapu w naszej księgarni obowiązuje zniżka 15 % na wszystkie pozycje z wymienionych działów. Więcej informacji o naszym konkursie znajdziecie w naszym poprzednim wpisie.

 

 

Przedsprzedaż innowacyjnego czytnika z podświetleniem.

Od poprzedniego tygodnia w naszym sklepie ruszyła przedsprzedaż PocketBook 623 Touch Lux.  Gorąco zapraszamy do skorzystania z przedsprzedaży,  podczas której gwarantowana jest darmowa przesyłka.  Ponadto, do urządzenia dołączyliśmy  etui gratis.  O czytniku pisaliśmy tutaj.

 

Pozdrawiamy,

Zespół czytio.pl

 

 

 

Jedna myśl nt. „Co w czytelnictwie piszczy? Czyli prasówka czytio.pl

  1. Virtualo

    Świetne podsumowanie, o tym co ostatnio najważniejsze krótko i konkretnie. Dziękujemy także za wspomnienia o nas, miło że i na naszą „akcję” znalazło się tu miejsce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *