Co każdy powinien wiedzieć o Ebookach?

Kiedy zaczynamy przygodę z ebookami możemy dostać zawrotu głowy. Przeglądając oferty różnych czytników spotykamy się z zakładką „Formaty obsługiwanych plików”. Prezentowane są tam różne formaty plików, np. czytniki PocketBook obsługują ponad 20 formatów zaś Kindle 6 formatów plików podstawowych i 7 po konwersji. Informacje bardzo ważne, ale tak naprawdę, o co w tych wszystkich formatach plików chodzi? W artykule przedstawimy dwa podstawowe formaty plików (EPUB i MOBI), w których oferowane są e-booki w księgarniach internetowych.

formaty plików epub, mobi czytnik kindle, pocketbook, ebook, e-booki

1. Ebooki w formacie EPUB.

Format EPUB [skrót od ang. Electronicpublication] jest jednym z najpopularniejszych formatów książek elektronicznych na świecie. Format ten czyni ebooki bardziej przystępnymi, ponieważ umożliwia skalowanie czcionki. Dzięki temu możliwe jest jej dopasowanie do kroju i rozmiarów ekranu.

Co więcej, można powiedzieć o formacie EPUB:

 • Charakterystyczną cechą standardu jest to, że tworzone w nim książki są niestronicowane, w przeciwieństwie do formatu PDF, w którym publikacje mają z góry narzucony podział na strony.
 • Pozwala wykorzystywać zdjęcia i pliki rastrowe. Pliki rastrowe to prezentacja obrazu za pomocą pionowo-poziomej siatki odpowiednio kolorowanych pikseli.
 • Możliwość zastosowania DRM, czyli systemu zabezpieczeń opartego na mechanizmach kryptograficznych lub innych metodach ukrywania treści mający przeciwdziałać używaniu danych w formacie elektronicznym w sposób sprzeczny z wolą ich wydawcy.
 • Format plików działa niezależnie od urządzenia.

 

Ciekawostki:

 1. Format plików EPUB nie jest otwierany przez czytnik marki Kindle.
 2. Format EPUB jest bezpośrednim następcą rozwijanego wcześniej formatu Open eBook.

2. Elektroniczne książki w formacie MOBI.

Drugim formatem, który jest do wyboru podczas kupowania ebooków to MOBI. Jest to format zaliczający się do najczęściej wybieranych formatów wśród czytelników e-booków. Obsługiwany przez dowolne urządzenia pod warunkiem jego natywnej obsługi lub zainstalowania oprogramowania pozwalającego na jego odczyt. Format MOBI jest dedykowany dla czytników Kindle.

Co więcej, można powiedzieć o formacie MOBI:

 • Książki w formacie MOBI są niestronicowane, co oznacza, że tekst dostosowuje się do wielkości ekranu, jednak jest mniej skalowalny w stosunku do EPUB.
 • Format MOBI posiada rozszerzenie DMR, czyli taka jak napisałam powyżej system zabezpieczeń. Rozszerzeniem oryginalnego formatu MOBI o funkcje DMR nazywany jest AZW.
 • Nowe rozszerzenia formatu, mogą powodować problemy przy próbie odczytania dokumentu na starszych urządzeniach. Książki w oryginalnym, nieszyfrowanym formacie MOBI można odczytać za pomocą alternatywnych programów jak np. Okular czy Calibre.

Ciekawostki:

 1. Format Mobi został stworzony przez francuską firmę Mobipocket, a następnie sprzedany w 2005 roku Amazonowi i trafił jako standard do czytników tej firmy.
 2. Drugi z popularniejszych formatów, oparty o język XHTML, o podobnych cechach jak EPUB.

 

3. EPUB vs. MOBI. Trzy ważne aspekty.

 1. Oba formaty, nie różnią się sposobem nawigacji i prezentacją najprostszego tekstu. Oba do czytania prozy nadają się równie dobrze, a wyświetlane na tym samym urządzeniu czy aplikacji powinny być identyczne. Piszemy „powinny” generalizując, ponieważ elektroniczną książkę można przygotować tak, że możemy natrafić na różnice, czasem spore.
 2. Jeżeli czytana jest tylko beletrystyka to, żaden z formatów nie wysuwa się na prowadzenie. Różnice pojawiają się, gdy czytamy ebooki edukacyjne, naukowe czy specjalistyczne. Bardzo szybko okazuje się, że MOBI nie radzi sobie z wykresami, tabelami, ramkami oraz formatowaniem tekstu. Dodatkowo na niekorzyść MOBI przemawia brak 100% kompatybilność pomiędzy czytnikami a aplikacjami Amazona.
 3. Jeżeli chcemy cieszyć się, dużą elastycznością i brakiem kłopotów z bardziej skomplikowanymi treściami, to zdecydowanie powinniśmy wybrać format plików EPUB.

 

Ciekawostka:

W księgarniach, przy tytule książki zobaczymy oznaczenia formatu:
MOBI(WM) – skrót oznacza format MOBI zabezpieczony znakiem wodnym.
MOBI(DMR) – skrót oznacza format MOBI zabezpieczony systemem DMR.
EPUB(WM) – skrót oznacza format ePUB zabezpieczony znakiem wodnym.
EPUB(DMR) – skrót oznacza format ePUB zabezpieczony systemem DMR.
Źródła:

http://idpf.org/

https://wiki.mobileread.com/wiki/AZW

 

Przeczytaj również:

TOP 5 najlepszych e-booków zekranizowanych w 2017 roku!

2 thoughts on “Co każdy powinien wiedzieć o Ebookach?

 1. Mirek

  Ja nie troszczę, się o format pliku i zwykle pobieram PDF gdyż czytuję książki na dużym ekranie komputera – za pomocą programu „Alfa eBooks Manager”. Wizualizuje mi e-booka na staroświeckie czytanie „z ręki”. Jeśli potrzebuję zmienić format konwertuję za pomocą programu – „Calibre – E-book management „

 2. Admin Autor wpisu

  Duży ekran komputera można zastąpić dużym czytnikiem e-booków, który będzie bezpieczny dla oczu i również doskonały do czytników PDF. Takim czytnikiem jest na przykład Onyx Boox Max Lumi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *