Kiedy zaczynamy przygodę z ebookami możemy dostać zawrotu głowy. Przeglądając oferty różnych czytników spotykamy się z zakładką „Formaty obsługiwanych plików”. Prezentowane są tam różne formaty plików, np. czytniki PocketBook obsługują ponad 20 formatów zaś Kindle 6 formatów plików podstawowych i 7 po konwersji. Informacje bardzo ważne, ale tak naprawdę, o co w tych wszystkich formatach plików chodzi? W artykule przedstawimy dwa podstawowe formaty plików (EPUB i MOBI), w których oferowane są e-booki w księgarniach internetowych.
1. Ebooki w formacie EPUB.
Format EPUB [skrót od ang. Electronicpublication] jest jednym z najpopularniejszych formatów książek elektronicznych na świecie. Format ten czyni ebooki bardziej przystępnymi, ponieważ umożliwia skalowanie czcionki. Dzięki temu możliwe jest jej dopasowanie do kroju i rozmiarów ekranu.
Co więcej, można powiedzieć o formacie EPUB:
- Charakterystyczną cechą standardu jest to, że tworzone w nim książki są niestronicowane, w przeciwieństwie do formatu PDF, w którym publikacje mają z góry narzucony podział na strony.
- Pozwala wykorzystywać zdjęcia i pliki rastrowe. Pliki rastrowe to prezentacja obrazu za pomocą pionowo-poziomej siatki odpowiednio kolorowanych pikseli.
- Możliwość zastosowania DRM, czyli systemu zabezpieczeń opartego na mechanizmach kryptograficznych lub innych metodach ukrywania treści mający przeciwdziałać używaniu danych w formacie elektronicznym w sposób sprzeczny z wolą ich wydawcy.
- Format plików działa niezależnie od urządzenia.
Ciekawostki:
- Format plików EPUB nie jest otwierany przez czytnik marki Kindle.
- Format EPUB jest bezpośrednim następcą rozwijanego wcześniej formatu Open eBook.
2. Elektroniczne książki w formacie MOBI.
Drugim formatem, który jest do wyboru podczas kupowania ebooków to MOBI. Jest to format zaliczający się do najczęściej wybieranych formatów wśród czytelników e-booków. Obsługiwany przez dowolne urządzenia pod warunkiem jego natywnej obsługi lub zainstalowania oprogramowania pozwalającego na jego odczyt. Format MOBI jest dedykowany dla czytników Kindle.
Co więcej, można powiedzieć o formacie MOBI:
- Książki w formacie MOBI są niestronicowane, co oznacza, że tekst dostosowuje się do wielkości ekranu, jednak jest mniej skalowalny w stosunku do EPUB.
- Format MOBI posiada rozszerzenie DMR, czyli taka jak napisałam powyżej system zabezpieczeń. Rozszerzeniem oryginalnego formatu MOBI o funkcje DMR nazywany jest AZW.
- Nowe rozszerzenia formatu, mogą powodować problemy przy próbie odczytania dokumentu na starszych urządzeniach. Książki w oryginalnym, nieszyfrowanym formacie MOBI można odczytać za pomocą alternatywnych programów jak np. Okular czy Calibre.
Ciekawostki:
- Format Mobi został stworzony przez francuską firmę Mobipocket, a następnie sprzedany w 2005 roku Amazonowi i trafił jako standard do czytników tej firmy.
- Drugi z popularniejszych formatów, oparty o język XHTML, o podobnych cechach jak EPUB.
3. EPUB vs. MOBI. Trzy ważne aspekty.
- Oba formaty, nie różnią się sposobem nawigacji i prezentacją najprostszego tekstu. Oba do czytania prozy nadają się równie dobrze, a wyświetlane na tym samym urządzeniu czy aplikacji powinny być identyczne. Piszemy „powinny” generalizując, ponieważ elektroniczną książkę można przygotować tak, że możemy natrafić na różnice, czasem spore.
- Jeżeli czytana jest tylko beletrystyka to, żaden z formatów nie wysuwa się na prowadzenie. Różnice pojawiają się, gdy czytamy ebooki edukacyjne, naukowe czy specjalistyczne. Bardzo szybko okazuje się, że MOBI nie radzi sobie z wykresami, tabelami, ramkami oraz formatowaniem tekstu. Dodatkowo na niekorzyść MOBI przemawia brak 100% kompatybilność pomiędzy czytnikami a aplikacjami Amazona.
- Jeżeli chcemy cieszyć się, dużą elastycznością i brakiem kłopotów z bardziej skomplikowanymi treściami, to zdecydowanie powinniśmy wybrać format plików EPUB.
Ciekawostka:
W księgarniach, przy tytule książki zobaczymy oznaczenia formatu:
MOBI(WM) – skrót oznacza format MOBI zabezpieczony znakiem wodnym.
MOBI(DMR) – skrót oznacza format MOBI zabezpieczony systemem DMR.
EPUB(WM) – skrót oznacza format ePUB zabezpieczony znakiem wodnym.
EPUB(DMR) – skrót oznacza format ePUB zabezpieczony systemem DMR.
Źródła:
http://idpf.org/
https://wiki.mobileread.com/wiki/AZW
Przeczytaj również:
Ja nie troszczę, się o format pliku i zwykle pobieram PDF gdyż czytuję książki na dużym ekranie komputera – za pomocą programu „Alfa eBooks Manager”. Wizualizuje mi e-booka na staroświeckie czytanie „z ręki”. Jeśli potrzebuję zmienić format konwertuję za pomocą programu – „Calibre – E-book management „
Duży ekran komputera można zastąpić dużym czytnikiem e-booków, który będzie bezpieczny dla oczu i również doskonały do czytników PDF. Takim czytnikiem jest na przykład Onyx Boox Max Lumi.