Ceny czytników e-booków


Bez wątpienia przy zakupie urządzeń mobilnych nie liczy się wyłącznie cena. Nie da się jednak ukryć, że odgrywa ona dużą rolę przy wyborze. Ile powinno się wydać na czytnik e-booków , żeby być usatysfakcjonowanym? Nie ma jednej odpowiedzi, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Niemniej jednak może nam w tym pomóc charakterystyka przedziałów cenowych.

Postanowiliśmy przyjrzeć się aktualnym cenom czytników e-booków. W naszym porównaniu wzięliśmy pod uwagę czytniki trzech najpopularniejszych producentów  w Polsce : Amazon, Onyx oraz PocketBook.

 Czytniki z podstawowymi funkcjami

Dobre czytniki z ekranem E-Ink możemy  kupić już za niecałe 400 złotych.  Urządzenia te posiadają podstawowe funkcje wystarczające do komfortowego czytania książek, a o to przecież głównie chodzi 🙂 . PocketBook w takim wypadku oferuje model 613 za 349 złotych. Cena Kindle 5 to 339 złotych. Jeśli chodzi o Onyxa prostym modelem był Boox a62s jednak został wycofany z produkcji. Zarówno Kindle 5 jak PB 613 posiadają 6-calowy, niedotykowy ekran.  Ceny urządzeń, podobnie jak parametry i  funkcje są do siebie zbliżone.  Przewagą PocketBooka jest dwuletnia gwarancja oraz większa ilość obsługiwanych formatów.

Takie modele są idealne dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z czytnikiem e-booków oraz dla ludzi ceniących prostotę i funkcjonalność. Urządzenia są łatwe w obsłudze oraz posiadają podstawowe funkcje pozwalające na czytanie e-publikacji.

 

Czytniki z dotykowym ekranem

Bardziej zaawansowane czytniki możemy kupić za około 550-650 złotych. Dodatkiem do podstawowych funkcji zastosowanych w poprzednich modelach jest dotykowy ekran. Co więcej, model PocketBook oraz Onyx  zostały wzbogacone o ekran E-Ink Pearl, ( zamiast E-Ink Vizplex zawarty w podstawowych modelach) który poprawia kontrast ekranu, dzięki temu tekst jest bardziej czytelny i możliwe jest dłuższe czytanie bez uczucia zmęczenia oczu. Kindle wspomnianą technologie posiadał już w wersji podstawowej.

Cena PocketBook 622 Touch to 543 złote, Cena Onyx Boox i62 tak samo jak Kindle Touch (bez reklam) wynosi 649 złotych. Wszystkie modele oprócz dotykowego ekranu posiadają również wbudowaną antenę WiFi, pozwalającą na połączenie się z Internetem i ściągnięcie książki prosto na czytnik.


Czytniki z dużym ekranem

Do najdroższych czytników e-booków należą urządzenia z większym ekranem. Obecnie w naszym sklepie cena PocketBook Pro 912 wynosi 959 złotych, natomiast koszt Onyx Boox M92 to 1279 złotych, ponieważ obowiązuje promocja. Zazwyczaj oba modele kosztują ponad tysiąc złotych, a różnica w ich cenie jest nieco mniejsza. Amazon także w swoim asortymencie posiada 9,7 calowy czytnik –  cena Kindle DX to około 1320 złotych.

Czytniki z dużym ekranem są najlepsze do odczytywania plików o formacie PDF, dlatego też przydadzą się osobom, które zamierzają na czytnikach odczytywać właśnie takie pliki, a także magazyny, gazety oraz pliki zawierające wykresy. Zwolennikami tych modeli są także osoby, które preferują obszerniejszy tekst na ekranie i rzadsze przewracanie stron.

Czytniki z podświetlanym ekranem

W 2013 roku rynek czytników zdecydowanie należy do modeli z wbudowanym podświetleniem. Urządzenia od swoich poprzedników właściwie różnią się tym, że mają wspomniane, wbudowane podświetlenie oraz ekran HD o większej rozdzielczości. Dzięki nowej technologii możliwe jest czytanie w każdych warunkach oświetleniowych bez potrzeby użycia dodatkowej lampki.

 Cena PocketBook 623 Touch Lux wynosi 669zł, podczas gdy cena Kindle PaperWhite to 729 złotych, natomiast Onyx Angel Glow kosztuje 779 złotych.

Czym różnią się modele z wbudowanym podświetlenie oprócz ceny? O tym już wkrótce.

Za wyjątkiem Kindle DX, ceny podane w artykule pochodzą ze sklepu czytio.pl

 

 

 

One thought on “Ceny czytników e-booków

  1. Virtualo

    Bardzo dobry artykuł, takie porównania pozwalają się czytelnikom zorientować w świecie czytników, których na rynku obecnie jest naprawdę dużo. Kupując czytnik na pewno cena jest ważna i zwracamy na nią uwagę, pamiętajmy jednak, żeby nie była jednym wyznacznikiem zakupu e-czytnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *