Najlepszy czytnik na prezent dla babci i dziadka.

Pozostajemy w serii artykułów poświęconych prezentom. Dziś postanowiliśmy poszukać upominku dla naszych babć i dziadków.

Zadaliśmy sobie pytania: Czego oczekują od czytników, osoby starsze? Na co zwracają uwagę oraz jak można im pomóc w wyborze czytnika?

Artykuł będzie w formie Pytań  i odpowiedzi.

  1. Jaki czytnik jest prosty i łatwy w obsłudze?

Wybierając czytnik dla osoby starszej, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na łatwy i intuicyjny interfejs. W tym przypadku pole producentów czytników znacznie się zawęża. Wśród firm, jakie zostają na placu boju, znajdziemy PocketBook’a i Bookeen’a.

Ekran startowy czytników PocketBook jest bardzo czytelny. Po jego włączeniu zobaczymy wyeksponowaną bibliotekę (ebooki podzielone są na ostatnio czytane oraz wszystkie, które są na czytniku, posegregowane według dat) jak również wszystkie wskaźniki (stan baterii, podświetlenie itp.). Dodatkowym atutem jest brak jakichkolwiek reklam, co zapobiega kliknięciu w nie, przez pomyłkę.

PocketBook Touch Lux 3, ebook reader, ebook, czytnik, czytnik ebooków, czytanie książek na czytniku

Czytniki firmy Bookeen nie pozostają w tyle. Posiadają ekran, który podzielony jest na 3 części. Pierwsza część to ostatnio czytany ebook (zobaczymy tam procent przeczytanej książki oraz liczbę przeczytanych stron), druga część ekranu to biblioteka zaś trzecia to sklep z ebookami.

  1. W jaki sposób można zgrywać ebooki na czytnik?

W czytnikach PocketBook jest kilka możliwości. Ebooki można zgrać na czytnik za pomocą kabla. Wówczas podłączamy urządzenie do komputera i na zasadzie „kopiuj-wklej” przerzucamy książki na urządzenie. Kolejne możliwości zgrania publikacji elektronicznych to formy bezprzewodowe. Zalicza się do nich tzw. wirtualne chmury (Dropbox) oraz możliwości przesłania ebooków drogą elektroniczną. Tutaj z pomocą przychodzi nam aplikacja Sent-to-PocketBook oraz PocketBookSync.

PocektBook, PrntScr, ebook reader, ebook, czytnik, czytnik ebooków, czytanie książek na czytniku

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o czytniki firmy Booken. Tutaj w grę wchodzi tylko tradycyjne przesyłanie ebooków, czyli za pomocą kabla. Producent nie daje możliwości wysyłki bezprzewodowej. Spoza nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że możliwe jest pobieranie plików zdalnie z konta na dysku sieciowym ozibox.com (społecznościowym dysk Internetowy).

Dla osób, które z technologią są za pan brat proponujemy czytniki, które są mniej intuicyjne w obsłudze (mnogość reklam na ekranie głównym itp.) czyli Kindle. Tutaj poza tradycyjnymi ścieżkami przesyłu ebooków jest również możliwość zamieszczenia ebooków na czytniku za pomocą kanałów bezprzewodowych (wirtualne chmury, Sent to Kindle).

  1. Czy ekran czytnika jest dotykowy?

To kolejna ważna rzecz, przekładająca się na łatwość użytkowania czytnika. Dotykowy ekran sprawia, że jego obsługa jest jeszcze łatwiejsza. Mogłoby się wydawać, że to idealna funkcja dla osób starszych, jednak z rozmów z klientami wynika, że nie do końca.

Duże grono odbiorców szuka czytników, które nie są dotykowe, argumentując to faktem, że oni chcą sobie tylko czytać, a denerwuje ich, kiedy coś się niechcący dotknie, a przez to włączy się jakaś funkcja i przerwa w czytaniu, aby ją wyłączyć.

Jeśli chodzi o obsługę, czytniki PocketBook można podzielić na te bezdotykowego ekranu oraz z dotykowym ekranem. Wśród czytników dotykowych istnieje możliwość zmiany stron podczas czytania za pomocą fizycznych przycisków. Znajdują się one pod ekranem. Wymusza to na nas trzymanie czytnika za dolną krawędź obudowy.

Czytniki firmy Bookeen tak jak PocketBooki są obsługiwane za pomocą dotyku, zaś w trakcie czytania do zmiany stron można wykorzystać przyciski fizyczne, znajdujące się dookoła ekranu. Zaprojektowano je po jego prawej i lewej stronie. Ułożenie to pozwala trzymać czytnik tak, jak tradycyjną książkę.

  1. Czy w czytnikach istnieje możliwość powiększenia czcionki?

Tak każda wymieniona powyżej firm stwarza możliwość personalizacji czcionki: zmiana wielkości, rodzaju itp. Dodatkowo można zmienić wielkość interlinii czy wielkość marginesów.

PocketBook Touch Lux 3, PocektBook, PrntScr, ebook reader, ebook, czytnik, czytnik ebooków, czytanie książek na czytniku, personalizacja czcionki

  1. Czy czytnik posiada polskie menu?

Wśród prezentowanych marek czytników (PocketBook,Bookeen) posiadają menu w języku polskim.

PocketBook Touch Lux 3, Cybook Muse Light, PocketBook Touch Lux 3, PocektBook, PrntScr, ebook reader, ebook, czytnik, czytnik ebooków, czytanie książek na czytniku, Menu w języku polskim

Zatem jaki czytnik finalnie wybrać? Jest kilka propozycji:

PocketBook InkPad 3 – to czytnik z niestandardowym ekranem, ponieważ jego wielkość jest równa 7,8 cala.  Jak wiadomo, czym większe ekran dla osoby starszej tym lepiej, ponieważ łatwiej będzie dostrzec jej szczegóły i treść ulubionych książek. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wyposażono go w podświetlenie SMARTlight, dzięki któremu możliwa jest regulacja barwy podświetlenia od standardowej po bursztynową. Ma to szczególne znaczenie przy nocnym czytaniu, ponieważ ciepłe oświetlenie znacznie mniej męczy oczy. Jest to czytnik prosty i łatwy w obsłudze. Można na niego zgrywać ebooki w dwojaki sposób (stacjonarnie – przez kabel oraz zdalnie- przez aplikacje (Sent-to-PocketBook,PocketBook Sync.) i wirtualne chmury (Dropbox). Dodatkowo czytnik posiada MENU w języku polskim oraz wszelkie personalizacje czcionki. Jedną, rzeczą jaka może utrudniać osobie starszej pracę z komputerem jest dotykowy ekran.

Czytnik PocketBook InkPad 3

PocketBook Basic Lux  albo PocektBook Basic 3– są to czytniki, które wyróżniają się na polu obsługi czytnika ponieważ nie posiadają dotykowego ekranu. Obsługuje się je za pomocą przycisków znajdujących się pod ekranem. Tak jak wszystkie PocketBooki posiadają Menu w języku polskim, personalizację czcionki orazstacjonarny i zdalny przesyłebooków na czytnik. Ich cena to:PocketBook Basic Lux- 329zł, PocektBook Basic 3- 282 zł.

PocketBook Basic Lux, PocketBook Basic 3, ebook reader, ebook, czytnik, czytnik ebooków, czytanie książek na czytniku

Cybook Muse Light– czytnik od firmy Bookeen w cenie 409zł. Spełnia powyższe warunki w 70%, czyli posiada łatwy do obsługi interface, możliwość personalizacji czcionki, a dodatkowo menu czytnika jest w języku polskim. Tym, co może sprawiać kłopoty to możliwość zgrania ebooków za pomocą kabla- producent nie podaje innych możliwości, oraz dotykowy ekran, plus przyciski fizyczne, które służą do zmiany stron podczas czytania książki.

Cybook MUSE LIGHT, ebook reader, ebook, czytnik, czytnik ebooków, czytanie książek na czytniku

Dla tych, co technologię traktują jak sprzymierzeńca, proponujemy Kindle 8 Touch. Jego cena to 399zł. Z powyższego zestawienia czytnik wpisuje się tylko w pytanie numer dwa i cztery, czyli możliwość przesyłu ebooków na czytnik zarówno stacjonarnie jak i zdalnie oraz możliwość personalizacji czcionki. Czytnik jest w pełni dotykowy, nie posiada polskiego MENU.

kindle 8 touch, ebook reader, ebook, czytnik, czytnik ebooków, czytanie książek na czytniku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *