Test Icarusa New Illumina HD (series E653)

Dziś bierzemy pod lupę pierwszy na świecie czytnik ebooków  pracujący na systemie Android 4.2.2 Jelly Bean. Jest to także pierwszy czytnik, który zaskoczył nas tak szybką prędkością działania. Czym jeszcze Icarus New Illumina wyróżnia się spośród konkurencji?

E653BK

Ekran

Icarus Illumina New posiada 6-calowy ekran E-Ink Pearl HD o rozdzielczości 1024 x 768 px. Ekran Icarusa jest czytelny i wyraźny. Nie zaobserwowaliśmy także ghostingu (pojawiania się na ekranie resztek atramentu ze strony poprzedniej). Na pochwałę zasługuje także dotykowy panel urządzenia. Łatwo i przyjemnie możemy obsługiwać czytnik za pomocą lekkiego dotknięcia palcem. Jeśli chodzi o podświetlenie mamy dużą możliwość ustawienia natężenia światła według własnych potrzeb. Co więcej, ikonka regulacji znajduje się na dolnym pasku ekranu, tak, że w każdej chwili szybko możemy regulować moc światła bądź całkowicie je wyłączyć. Niestety na dole ekranu testowanego przez nas czytnika zaobserwowaliśmy mniej równomierne podświetlenie. Nie jest ono jednak na tyle duże, żeby przeszkadzało w czytaniu.

ikona-na-bloga-mala

Wygląd i ergonomia

Bez dwóch zdań nowy Icarus Illumina E653 przypomina z wyglądu czytnik Kindle Paperwhite. Icarus jest jednak niższy oraz węższy. Zresztą jego wymiary (118 x 159 x 9 mm) zapewniają mu jedno z pierwszych miejsc pod względem mobilności wśród podświetlanych czytników. Icarus Illumina oprócz dotykowego ekranu oferuje także 6 klawiszy fizycznych. Po obu stronach ekranu znajdziemy przyciski kierunkowe służące do zmiany stron. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie kiedy trzymamy czytnik w jednej ręce. Dodatkowo Icarus Illumina oferuje fizyczny przycisk wstecz oraz przycisk po naciśnięciu którego odświeżymy ekran.

Wydajność

Icarus New Illumina posiada aż 512 MB pamięci RAM. Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor 1 GHz. Dane techniczne są imponujące jednak nie jest to jedyny czytnik z takim wyposażeniem, ale z pewnością możemy powiedzieć, że w tym przypadku teoria w 100% przekłada się na praktykę. Icarus Illumina jest najszybszym czytnikiem z jakim mieliśmy do czynienia. Czytnik może pochwalić się zarówno błyskawiczną zmianą stron, jak i szybkim otwieraniem aplikacji czy też płynną i bezproblemową obsługą plików PDF.

icarus czytnik ebookow

Funkcjonalność

Icarus Illumina jest bogaty funkcjonalnie przy czym posiada przejrzyste i intuicyjne menu. Po włączeniu czytnika na ekranie głównym widzimy ostatnio dodane oraz czytane książki. W dolnej części ekranu znajdują się kolejno: książki, aplikacje, ustawienia oraz wyszukiwarka Warto dodać, że po wejściu w ustawienia możemy dowolnie ustawić co będzie się wyświetlać na pasku zadań.

Czytanie

Po przejściu do folderu z książkami możemy sortować naszą biblioteczkę według nazwy, autora, rozmiaru, typu oraz czasu dodania. Mamy dwie możliwości widoku naszych lektur: listę oraz duże ikony. Podczas czytania standardowo możemy wykonać notatki, przetłumaczyć wybrane słowo, zaznaczyć zakładkę, szybko przejść do wybranej strony, zmienić wielkość oraz rodzaj kroju pisma.  Dodatkową opcją jest automatyczna zmiana stron, którą możemy dopasować do naszej prędkości czytania. Warto także dodać, ze Icarus Illumina obsługuje wszystkie popularne formaty plików bez potrzeby dodatkowej konwersji.

czytnik ebooków z androidemAplikacje

Icarus Illumina ma kilka wgranych fabrycznie aplikacji między innymi.: przeglądarkę Opera, słowniki. gReader (czytnik RSS), Dropbox (bezprzewodowe przesyłanie plików), Aldiko (aplikacja służąca do wygodnego zarządzania biblioteczką), Kobo oraz Kindle. Dwie ostatnie przydadzą się osobom, które używały wcześniej czytnika Kobo bądź Kindle. Za pomocą tych aplikacji można zsynchronizować swoje dotychczasowe książki znajdujące się w chmurze z czytnikiem Icarus. Dodatkowo, dzięki temu, że czytnik pracuje na systemie Android możem na niego wgrać tysiące innych aplikacji w zależności od naszych potrzeb.

Podsumowanie

Podsumowując Icarus New Illumina HD to ciekawa alternatywa dla popularnych czytników ebooków takich jak Kindle, PocketBook czy Onyx. Icarus Illumina wydaje się być świetnym czytnikiem dla fanów wyglądu czytników  Kindle,  którzy jednak potrzebują większej funkcjonalności. Najnowszy, podświetlany czytnik firmy Icarus jest także atrakcyjny cenowo. Aktualna cena Icarusa Illumina wynosi 499 złotych. Przypominamy o trwającym konkursie na hasło reklamowe dla Icarusa Illumina.

Wkrótce na blogu pojawi się także dalsza część testu Icarusa Illumina, w której przyjrzymy się bliżej aplikacją na system Android. Zamierzamy także zrobić kilka porównań: Icarus Illumina vs. Onyx T68, porównanie PocketBook 626 vs. Icarus Illumina oraz Kindle Paperwhite vs. Icarus Illumina.

9 myśli nt. „Test Icarusa New Illumina HD (series E653)

 1. kmk

  Witam. Właśnie szykuję się do kupna pierwszego czytnika e-book. Zastanawiam się między: PocketBook Touch Lux/Lux 2, a Icarus New Illumina. Co byście zasugerowali? Może pojawi się na Waszej stronie jakieś porównanie? Nie ukrywam, że marzy mi się PocketBook Aqua z podświetleniem, wiem że Kobo Aura H2O jest w drodze. Najpierw jednak chciałbym wybrać między PocketBook’iem, a Icarusem.

 2. SirK

  2 niewiadome odstraszają mnie od Ikarusa Illumni:
  1. Jak wyglada zywotnośc baterii z Androidem na pokładzie- przywykłem nie pamiętać kiedy ostatnio ładowałem PB 613 a o ikarusie na zagranicznych forach naczytałem sie ze potrafi w 4 dni wyczerpać sie bez używania jak w słabym telefonie.
  2. Czy będzie na nim chodziło poprawnie Legimi – to świetna księgarnia i mój główny powód przerzucenia sie na Androida w nastepnym czytniku.
  będę wdzięczny za wszelkie informacje.

 3. ArtiDiTu

  Nikt nie odpowiada na pytania ,,,,, nie zacheca to do zakupów …. pozdrawiam.

 4. Wójcicka

  Przy wyborze jakiegokolwiek sprzętu zazwyczaj patrzy się tylko na jego cenę, a dostępne opisy są lakoniczne, więc blog jak najbardziej się przydaje.

 5. Kk

  Mam nieprzyjmość posiadać ten czytnik od prawie roku.
  Bateria- po przeczytaniu ok 400 stron pdf (jakies 1200 odświeżeń na czytniku) jest rozładowana.
  Pozostawienie czytnika na tydzień czasu w stanie wstrzymania kończy się rozładowaniem baterii.
  Wbudowany czytnik pdf, nie radzi sobie z dużymi plikami.
  Wbudowany czytnik pdf źle skaluje polskie znaki- rozjeżdzają się przy retflow, nie można zmienić czcionki.
  Wbudowana przeglądarka www po roku czasu okazuje się za stara do wejścia na stronę play.google.com
  Oczywiście aby pobrać cokolwiek ze sklepu googla trzeba utworzyć konto.

 6. kanis

  Kto przy zdrowych zmysłach czyta pdf-y na czytniku, który obsługuje idealnie zarówno format epub jak i mobi.

 7. Zibi

  Witam,
  mam tylko pytanie, dlaczego na blogu nie pokazujecie rzeczywistych zdjęć czytnika?
  Tylko zdjęcia z reklamy, które nie odwzorowują ekranu.
  pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *