Test czytnika Bookeen Cybook Odyssey – część 2

Ostatnio pisaliśmy o estetyce i wrażeniach z użytkowania tego niepozornie wyglądającego urządzenia. Tym razem przyjrzymy się dokładnie najważniejszym funkcjom każdego czytnika, czyli oczywiście wszystkiemu, co związane z czytaniem. A następnie podsumujemy wady i zalety Cybooka Odyssey.  

DSC_0438

Tryb czytania

Trzeba przyznać, że czytanie na Cybooku Odyssey to prawdziwa przyjemność. Dużą rolę w tak pozytywnym odbiorze tego czytnika grają niewątpliwie boczne przyciski służące do zmiany stron. Dzięki nim możemy bardzo płynnie poruszać się w książce, podczas, gdy urządzenie bardzo pewnie leży w dłoni i nie ma problemu by komfortowo obsługiwać je jedną ręką. Również fakt, że są to przyciski fizyczne, a nie dotykowe ma niemałe znaczenie. To, że możemy wyczuć pod palcem przycisk pozwala na intuicyjne użytkowanie nawet kiedy czytamy w ciemnym pokoju.

Zmieniać strony możemy również dotykając ekranu. Jedynie stuknięcie w środek strony powoduje wyskoczenie opcji menu. Możemy się do niego również dostać za pośrednictwem paska uruchamianego głównym, okrągłym przyciskiem. Wybierając tę samą opcję, co wcześniej na ekranie głównym, ale będąc w ekranie biblioteki, tym razem otwieramy menu dotyczące trybu czytania. Znajdziemy w nim liczne opcje personalizacji tekstu, takie jak: wielkość i krój czcionki (w tym modelu Cybooka również znajdziemy font Caecilia Tekst), odstęp między wierszami, marginesy, wyrównanie do lewej lub do środka. W zaawansowanych ustawieniach możemy też włączyć opcję dzielenia wyrazów lub pogrubienie tekstu.

DSC_0493

W menu znajdziemy również wiele możliwości związanych z podkreśleniami.  Możemy dodawać słowne notatki zaznaczając dany obszar, a tekst, który w ten sposób oznaczyliśmy zabarwi się na szaro. Inną opcją jest też dodawanie zakładek na danej stronie lub po prostu podkreślanie wybranego słowa, lub zdania. Wszystkie tego typu zmiany w tekście możemy potem znaleźć w ustawieniach podkreśleń.

DSC_0497

Inną ważną właściwością, która wyróżnia nie tylko Cybooka Odyssey, ale również inne czytniki marki Bookeen jest inteligentny tryb czytania plików PDF.  Dzięki technologii automatycznego dopasowania treści, nie ma konieczności powiększania danych obszarów ekranu, by móc wygodnie czytać – nawet na 6-calowym wyświetlaczu. Ta pomysłowa metoda czytania „rozbija” tekst i grafiki z ze standardowego układu i dostosowuje je do szerokości ekranu czytnika. Treść np. czytanej gazety nie wyświetla się już w formie kolumn, lecz tekstu ciągłego, podobnie jak w przypadku ebooka w formacie np. ePub. Nawet, jeśli  jednak zechcemy powiększyć tekst, nie musimy manewrować między fragmentami – każda wielkość treści również zostaje automatycznie dopasowana w całej szerokości. Co jednak najlepsze, tekst nie traci charakteru owej gazety – niezmienione pozostają czcionki, drobne grafiki i cała estetyka pliku PDF, po za układem tekstu.

I jest tylko jedna rzecz, która psuje nieskazitelny obraz trybu czytania na tym czytniku. Mianowicie: ikonka „x” służąca do wyłączania menu i powrotu do lektury. Niestety, jest umiejscowiona tak blisko obudowy czytnika, że wycelowanie w nią może być kłopotliwe, zwłaszcza, jeśli jesteśmy posiadaczami szerokich palców lub długich paznokci.

 

Inne

Cybook Odyssey oferuje też kilka wersji słowników, niestety nie ma wśród nich języka polskiego, mimo, że samo oprogramowanie przetłumaczono na polski. Dostępne są jedynie słowniki: angielsko-francuski oraz narodowe: niemiecki, włoski, angielski, francuski. Nie przydadzą się więc, jeśli mamy zamiar czytać tylko w języku polskim.

 DSC_0531 (2)

Podsumowując

Cybook Odyssey to kompaktowy i może trochę zbyt skromnie wyglądający czytnik, z bogatym i przemyślanym wnętrzem. Sprawdza się przy praktycznym użytkowaniu i jest w zasadzie czytnikiem dla każdego, komu zależy przede wszystkim na wygodnym czytaniu różnych formatów. Nie powala na kolana liczbą funkcji, powinien być jednak szybkim i lojalnym towarzyszem podróży, pomocą naukową lub odskocznią w domowym zaciszu (o ile wiemy jak o niego zadbać). Cybook Odyssey nie jest urządzeniem perfekcyjnym, jednak przewaga zalet nad wadami przemawia za tym, że jest godny polecenia dla każdego, komu zależy na mobilności i niezawodności urządzenia.

 

Plusy:

 • Cienka, kompaktowa obudowa,
 • Przyciski funkcyjne – dobrze rozmieszczone, estetyczne i funkcjonalne
 • System podświetlenia Frontlight2, równomiernie rozkładający światło na ekranie,
 • Możliwość zmiany układu interfejsu – również za pośrednictwem gestu
 • Szybkość i płynność działania urządzenia,
 • Wygodny tryb czytania ebooków oraz plików w formacie PDF,
 • Wiele możliwości personalizacji tekstu czytanej książki.

Minusy:

 • Brak gumy antypoślizgowej z tyłu obudowy,
 • Nietypowy interfejs,
 • Brak słownika w języku polskim.

 

A tych, którzy dopiero teraz trafili na nasz artykuł, zachęcamy również do przeczytania jego pierwszej części, w której poruszamy kwestie użytkowania i designu obudowy czytnika.

2 thoughts on “Test czytnika Bookeen Cybook Odyssey – część 2

 1. HenrykO

  Używałem różnych czytników, ale ten z racji niezawieszania się, przemyślanego menu, małych wymiarów i małej wagi, braku przekombinowania jest moim najlepszym czytnikiem w życiu Używam go od około 2 lat. Brawo Bookeen !!!!
  Aż dziwne, że nie zyskał w naszym kraju należytej popularności.

 2. Cybook odyssey

  Witam, mam pytanie- gdyż mam dostęp do biblioteki Legimi i czy jest możliwość aby czytac książki z Legimi na tym właśnie czytniku Cybook?
  Czy nie ma takiej opcji ? Mam ten czytnik od jakiś 5 lat ale nie używam, gdyz nie wiem jak zgrac książki na niego? 🙈 z góry dziękuję za odpowiedź 🙃

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *