Tańsze ebooki?

VAT na ebooki

03.05.2017 odbyło się głosowanie w Parlamencie Europejskim w sprawie VAT-u na wydania elektroniczne.

Propozycja polega na zredukowaniu VAT-u nałożonego na książki elektroniczne, obecnie wynoszącego dla Państw Unii minimum 15%, do poziomu VAT-u książek drukowanych.

Tańsze ebooki?

W przypadku, gdyby rada zadecydowała umożliwić państwom członkowskim na zredukowanie VAT-u, obywatele mogliby płacić mniej za materiały elektroniczne, między innymi ebooki.

Wyniki głosowania

Za takim rozwiązaniem głosowało 48 posłów, 1 był przeciwko, 2 wstrzymało się od głosowania.

„Nasz sposób czytania zmienił się na przestrzeni lat. Obecnie nie ma sensu aby gazeta, którą czytamy online, była dwukrotnie wyżej opodatkowana niż ta drukowana, którą kupujemy w sklepie. Ta nowa dyrektywa da krajom członkowskim możliwość wyrównania opodatkowania treści cyfrowych do poziomu VAT-u nałożonego na materiały drukowane.” – tłumaczył belgijski europoseł Tom Vandenkendelaere z grupy Europejskiej Partii Ludowej.

Obecnie w Polce podatek VAT na książki drukowane wynosi 5 %, z kolei wydania elektroniczne, w tym ebooki, objęte są 23% VAT-em.

Strategia UE

Obniżenie stawek VAT dla wydawnictw elektronicznych jest jednym ze zobowiązań Komisji Europejskiej w ramach strategii UE dotyczącej wspólnego rynku cyfrowego, oraz jest elementem działań w kierunku stworzenia jednolitego unijnego obszaru VAT.

Ostateczne głosowanie w tej sprawie odbędzie się 31 maja/ 1 czerwca.

 

 

 

 

Źródło: http://www.pap.pl,

http://www.europarl.europa.eu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *