Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

e-bookCzym właściwie jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich?

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Polsce obchodzimy od 1995 roku. Święto organizowane jest przez UNESCO w celu propagowania czytelnictwa, edytorstwa, a także popularyzowania wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej oraz praw autorskich.

Data obchodów nie jest przypadkowa. Dzień 23 kwietnia jest rocznicą urodzin bądź śmierci kilku ważnych pisarzy m.in. Szekspira, Cervantesa, Druona oraz Nabukova.

W Hiszpanii Dzień Książki jest oficjalnym świętem już od 1930 roku. Wyjątkowo w Irlandii i Wielkiej Brytanii święto obchodzone jest w pierwszy czwartek marca.

W 2013 roku Światową Stolicą Książki jest Bangkok. Stolica Tajlandii otrzymała ten zaszczytny tytuł, ponieważ rozwija program promocji czytelnictwa wśród młodzieży, a także w środowiskach najbiedniejszych i marginalizowanych.

Historia powstania święta.

Idea ustanowienia święta narodziła się w 1926 roku w Katalonii. Pomysłodawcą zorganizowania Dnia Książki i Praw Autorskich był Vicente Clavel Andrés – wydawca z Walencji.

23 kwietnia jest  w Katalonii świętem narodowym. Jest to rocznica śmierci słynnego rycerza św. Jerzego – patrona Katalonii.  Legenda głosi, że tego dnia kobiety były obdarowywane czerwonymi różami – jako symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Z czasem kobiety w podzięce  za róże zaczęły obdarowywać mężczyzn książkami.

booksSposoby świętowania Dnia Książki i  Praw Autorskich

Na stronie UNESCO możemy przeczytać kilka pomysłów na świętowanie Dnia Książki i  Praw Autorskich. Dodajemy kilka naszych i oto powstaje nam lista zadań :

 • Podziel sie swoją pasją czytania: podaruj książkę ulubionego autora komuś z grona przyjaciół lub współpracowników.
 • Uświadom osoby nieczytające ile korzyści wynika z czytania książek
 • Ściągnij na swój czytnik darmowe e-booki autorów, których dzieła należą do domeny publicznej
 • Zostaw książkę na ławce w parku z adnotacją “Szczęśliwego Dnia książki i praw autorskich”
 • Dowiedz się, jak możesz przesłać swoje stare książki do szkół i bibliotek w krajach zniszczonych w wyniku konfliktów zbrojnych.
 • Dowiedz sie więcej na temat praw autorskich: szacunek dla cudzej własności intelektualnej sprzyja upowszechnianiu wiedzy i uczciwemu wynagrodzeniu twórców i wydawców.
 • Nigdy nie wyrzucaj książek; weź udział w akcjach ich wymiany i w społecznych kampaniach nieodpłatnego przekazywania książek.
 • Znajdź w swoim mieście impreze zorganizowaną w ramach obchodów Dnia Książki i weź w niej udział
 • Spędź dzisiejszy wieczór przy lekturze książki

 

Jak Polska obchodzi tegoroczny Dzień Książki i Praw Autorskich?

Z okazji obchodów Dnia Książki i Praw Autorskich zorganizowanych jest kilka ciekawych akcji oraz imprez. Oto kilka z nich.

Urząd miasta w Częstochowie wraz z Biblioteką Publiczną zorganizował liczne konkursy oraz akcje, wymianę książek, spotkania ze znanymi pisarzami ,  grę miejską. W dzisiejszym dniu po mieście krąży zabytkowy autobus, który jest motywem przewodnim wszystkich akcji tzw. „mobilnym punktem książkowej agitacji”.  Praktycznie na każdym kroku (m.in. w środkach komunikacji miejskiej, galeriach handlowych) można usłyszeć wiersze częstochowskich poetów czytane przez znanych Częstochowian. Gośćmi wydarzenia są m.in.  pisarze Marek Krajewski, guru kryminałów retro – Edward Popielski , a także Szczepan Twardoch.

czytanieW Kamiennej Górze od wczoraj trwają obchody Dnia Książki i Praw Autorskich. Na wydarzenie zaproszono około 30-stu pisarzy i poetów z całej Polski, z którymi odbywają się spotkania. Do atrakcji należą także liczne warsztaty z młodszymi i starszymi czytelnikami, flashmobowa akcja „Czytanie pod chmurką”, , a także wieczorna debata pod hasłem ”Czy książka to dobro kultury czy zwykły towar?”.  Oprócz tego przygotowano niespodzianki dla najmłodszych czytelników. W Księgarni Atena czeka na dzieci pudło z rozmaitymi prezentami, a dzieci z „zerówek” i najmłodszych klas będą mogły zakupić książeczki za 1 zł.

W Warszawie od 19 kwietnia w ramach akcji  „Audiokomunikacja”  pasażerowie komunikacji miejskiej słyszą fragmenty znanych książek. W dniu dzisiejszym przez miasto przejeżdża specjalny tramwaj, w którym  powieść „Niezwyciężony” Stanisława Lema  czytają znani aktorzy. Akcja ma na celu zachęcenie społeczeństwa do czytania, a także pokazanie, że czas spędzony w komunikacji miejskiej można przeznaczyć na czytanie książek.

Z okazji dzisiejszego święta zachęcamy także do wzięcia udziału w akcji „Książek od metra”. Akcja polega na zostawianiu książek w miejscach publicznych. W przypadku kiedy odnajdziemy książkę możemy wziąć ją do domu, przeczytać, a następnie z powrotem umieścić w jakimś miejscu publicznym np. przystanku autobusowym.

Na koniec życzenia 

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wszystkim : miłośnikom książek, pisarzom, wydawcom, bibliotekarzom, blogerom, tłumaczom, księgarniom, serwisom literackim, bibliotekom, antykwariatom życzymy udanego świętowania, więcej czasu na czytanie oraz niekończących się czytelniczych doznań.

Koniec  pisania,  zabieramy się do czytania !

czytajmy

2 myśli nt. „Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 1. Virtualo

  Bardzo dobry artykuł, dużo ważnych informacji o święcie książki w pigułce. A Wy czytelnicy jak świętowaliście ten dzień?

 2. Bridgett Bruno

  Bardzo ciekawe ujęcie tematu. Niestety nie mogę zgodzić się ze wszystkimi stwierdzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *