Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

e-bookCzym właściwie jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich?

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Polsce obchodzimy od 1995 roku. Święto organizowane jest przez UNESCO w celu propagowania czytelnictwa, edytorstwa, a także popularyzowania wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej oraz praw autorskich.

Data obchodów nie jest przypadkowa. Dzień 23 kwietnia jest rocznicą urodzin bądź śmierci kilku ważnych pisarzy m.in. Szekspira, Cervantesa, Druona oraz Nabukova.

W Hiszpanii Dzień Książki jest oficjalnym świętem już od 1930 roku. Wyjątkowo w Irlandii i Wielkiej Brytanii święto obchodzone jest w pierwszy czwartek marca.

W 2025 roku Światową Stolicą Książki jest Rio de Janeiro. Stolica Brazylii otrzymała ten tytuł, ponieważ postrzega swój projekt jako narzędzie umożliwiające wprowadzanie zmian społecznych – poprzez promowanie umiejętności czytania i pisania, edukację oraz walkę z ubóstwem.

Warto przypomnieć, że w 2016 roku Światową Stolicą Książki było polskie miasto – Wrocław! Hymnem wydarzenia był wiersz Tadeusza Różewicza pt. Włosek poety. W tym samym czasie stolica Dolnego Śląska pełniła również rolę Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Historia powstania święta.

Idea ustanowienia święta narodziła się w 1926 roku w Katalonii. Pomysłodawcą zorganizowania Dnia Książki i Praw Autorskich był Vicente Clavel Andrés – wydawca z Walencji.

23 kwietnia jest  w Katalonii świętem narodowym. Jest to rocznica śmierci słynnego rycerza św. Jerzego – patrona Katalonii.  Legenda głosi, że tego dnia kobiety były obdarowywane czerwonymi różami – jako symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Z czasem kobiety w podzięce  za róże zaczęły obdarowywać mężczyzn książkami.

booksSposoby świętowania Dnia Książki i  Praw Autorskich

Na stronie UNESCO możemy przeczytać kilka pomysłów na świętowanie Dnia Książki i  Praw Autorskich. Dodajemy kilka naszych i oto powstaje nam lista zadań :

  • Podziel sie swoją pasją czytania: podaruj książkę ulubionego autora komuś z grona przyjaciół lub współpracowników.
  • Uświadom osoby nieczytające ile korzyści wynika z czytania książek
  • Ściągnij na swój czytnik darmowe e-booki autorów, których dzieła należą do domeny publicznej
  • Zostaw książkę na ławce w parku z adnotacją “Szczęśliwego Dnia książki i praw autorskich”
  • Dowiedz się, jak możesz przesłać swoje stare książki do szkół i bibliotek w krajach zniszczonych w wyniku konfliktów zbrojnych.
  • Dowiedz sie więcej na temat praw autorskich: szacunek dla cudzej własności intelektualnej sprzyja upowszechnianiu wiedzy i uczciwemu wynagrodzeniu twórców i wydawców.
  • Nigdy nie wyrzucaj książek; weź udział w akcjach ich wymiany i w społecznych kampaniach nieodpłatnego przekazywania książek.
  • Znajdź w swoim mieście impreze zorganizowaną w ramach obchodów Dnia Książki i weź w niej udział
  • Spędź dzisiejszy wieczór przy lekturze książki

Jak Polska obchodzi tegoroczny Dzień Książki i Praw Autorskich?

Z okazji obchodów Dnia Książki i Praw Autorskich zorganizowanych jest kilka ciekawych akcji oraz imprez.

czytanieWrocław świętuje Dzień Książki i Praw Autorskich. W środę, 23 kwietnia, Księgarnia IPN na pl. Solnym zaprasza czytelników na wyjątkowe wydarzenie. Tego dnia na odwiedzających czeka rabat na wszystkie publikacje książkowe Instytutu Pamięci Narodowej oraz możliwość spotkania z autorami znanych publikacji historycznych.

W ciągu dnia z czytelnikami spotkają się m.in. Łukasz Sołtysik, dr hab. Daniel Koreś, dr Krzysztof Łagojda i Kamilla Jasińska – autorzy książek poświęconych historii PRL, Armii Krajowej, stalinizacji czy obozom pracy. Spotkania odbywają się w godzinach od 10:00 do 17:00.

Olsztyn
Obchody potrwają kilka dni. 23 kwietnia w Domu Mendelsohna odbędzie się promocja tomiku poezji Żona Poety Miry Lingi-Cieleckiej. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty i zabawy z książkami w bibliotekach w całym mieście.
W piątek 25 kwietnia Planeta 11 zaprosi na spotkanie z Ałbeną Grabowską – autorką sagi Stulecie Winnych, a dzień później w filii nr 13 odbędzie się spotkanie z Anną Mikitą i warsztaty inspirowane legendami Madagaskaru.

W programie m.in.:

  • warsztaty literacko-plastyczne, ekologiczne i edukacyjne,

  • zabawy z książkami dla przedszkolaków,

  • koncert wiosennych piosenek,

  • akcja „Pozwól, aby to książka wybrała Ciebie”,

  • zbiórki książek i literackie niespodzianki.

Kraków i Gdynia

Z okazji Światowego Dnia Książki 2025 księgarnie Polanglo w Krakowie i Gdyni zapraszają na literackie wydarzenia we współpracy z OSDW Azymut.
W Gdyni zaplanowano warsztaty językowe z Zuzanną Filą, zagadki literackie, promocje i słodki poczęstunek. W Krakowie odbędzie się spotkanie z Łukaszem Gibałą – autorem książki „Kraków. Nowa energia” – poświęcone książkom i przyszłości miasta.

Rzeszów

W ramach akcji „Światowy Dzień Książki w księgarni” rzeszowski IPN zaprasza 23 kwietnia w godz. 9:00–15:00 do swojej siedziby przy ul. Słowackiego. Na odwiedzających czekają spotkania z autorami, rabat 25% na książki IPN oraz rozmowy o historii regionu z badaczami i lokalnymi twórcami. Wśród gości m.in. Alina Bosak, dr hab. Elżbieta Rączy i dr Mirosław Surdej.

Na koniec życzenia 

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wszystkim : miłośnikom książek, pisarzom, wydawcom, bibliotekarzom, blogerom, tłumaczom, księgarniom, serwisom literackim, bibliotekom, antykwariatom życzymy udanego świętowania, więcej czasu na czytanie oraz niekończących się czytelniczych doznań.

Koniec pisania, zabieramy się do czytania !

czytajmy

2 thoughts on “Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  1. Virtualo

    Bardzo dobry artykuł, dużo ważnych informacji o święcie książki w pigułce. A Wy czytelnicy jak świętowaliście ten dzień?

  2. Bridgett Bruno

    Bardzo ciekawe ujęcie tematu. Niestety nie mogę zgodzić się ze wszystkimi stwierdzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *