PocketBook Touch Lux 3 – test, relacje z użytkowania; część 2

Tydzień temu, w poprzedniej części artykułu mogliście przeczytać o podstawowych funkcjach Touch Lux 3, interfejsie i wyglądzie zewnęrznym. Z dzisiejszej publikacji dowiecie się więcej na temat własności i parametrów technicznych czytnika. 

 

scr0007Wydajność i kwestia komfortu

Touch Lux 3 posiadawytrzymałą baterię 1500mAh, co oznacza mniej więcej tyle, że jedno naładowanie wystarczy na przeczytanie do ok. 35 książek. Muszę przyznać, że w to wierzę, bo – mimo, że test ten nie polegał na czytaniu na czas takiej ilości ebooków, to poziom naładowania akumulatora zaskakująco długo pozostawał niewzruszony. Dodatkowo urządzenie ma o blisko 20% wydajniejszy procesor oraz dwa razy więcej pamięci RAM (256MB) w stosunku do pierwszego modelu tej serii, co skutkuje tym, że działa płynnie i sprawnie, dość rzadko się zacina. Dużą zaletą jest również integralność ekranu dotykowego z wygodnymi, przyciskami. Jest to nie tylko zabezpieczenie na ewentualność, gdyby jedna z tych funkcji się zawiesiła, ale również nieopisana wygoda dla osób, które są przyzwyczajone są do tradycyjnej obsługi elektronicznych urządzeń.

 

 

Pozostaje już tylko czytać

scr0008

Poszczególne książki możemy katalogować w bibliotece z podziałem na następujące kategorie: autorzy, gatunki, księgozbiory, formaty, serie lub przeglądać w podglądzie ogólnym. Podczas czytania, za pomocą opcji dostępnych po kliknięciu przycisku z prawej strony, możemy w każdej chwili sprawdzić dostępne informacje o książce (tytuł, gatunek, autora, format pliku ebooka, rozmiar i datę pobrania), a także ocenić książkę, dodać komentarz na jej temat, polecić ją znajomym, lub np. zaplanować do przeczytania lub oznaczyć jako przeczytaną. Przyciśnięcie klawisza oznaczonego kwadratem otwiera również panel dolny, za pomocą którego możemy szybko przewertować całą książkę, zmienić ustawienia czcionki (rozmiar, rodzaj, rozmieszczenie), obrócić stronę, lub sprawdzić słowo w słowniku (do wyboru ponad 20 różnych wersji językowych).

scr0011

Najciekawszą według mnie opcją są jednak notatki, które można dodawać i wymazywać nawet bezpośrednio na kartach książki, zupełnie, jak zapiski ołówkiem na tradycyjnym papierze.   Urządzenie posiada również multitasking, czyli bardzo wygodną funkcję, dzięki której można korzystać z wielu aplikacji na raz, tj. np. swobodnie przemieszczać się między jedną książką a drugą, bez konieczności zamykania tej pierwszej. Cecha ta jest dużym plusem dla czytników marki PocketBook, ponieważ nie spotkamy tej opcji u innych producentów.

scr0012

Co jeszcze ciekawego?

scr0013

Jeśli chodzi o dodatkowe atuty PocketBooka Touch Lux 3; został on  również wyposażonyw usługę Send-To-PocketBook, która umożliwia  bezpośrednie wysyłanie książek ze skrzynki e-mail na urządzenie. Dodatkowo mamy również do dyspozycji aplikację PocketBook Dropbox, która umożliwia nam szybką i prostą synchronizację naszego urządzenia z chmurą, w której możemy przechowywać ebooki i pobierać za pośrednictwem WiFi do czytnika. Inną zaletą Touch Lux 3 jest również fakt, że obsługuje ponad 20 formatów plików, w tym PDF, co bardzo ułatwia życie, kiedy posiadamy książki i dokumenty z różnych źródeł. Czytnik jest też zaskakująco konfigurowalny; umożliwia użytkownikowi spersonalizowanie go według własnych preferencji. Wśród tego typu opcji jest m.in. możliwość ustawienia wygaszacza ekranu, kroju pisma, kompozycji pulpitu oraz indywidualne mapowanie klawiszy, czyli przypisania im wybranych funkcji.  

 

ucR5WLL4Dlg00LjCKzcR

Podsumowując

PocketBook Touch Lux 3 to czytnik który powinien usatysfakcjonować wymagającego użytkownika. Posiada, jeden z obecnie najlepszej jakości wyświetlaczy, dodatkowe podświetlenie i ekran dotykowy, a także wiele dodatkowych funkcji, które ułatwią i umilą nam codzienne użytkowanie. Najnowszy model z tej serii zapewnia nieporównywalnie wyższą jakość obrazu w stosunku do swoich wcześniejszych wersji. Na uwagę zasługują także dość rozbudowane funkcje zaznaczania tekstu oraz możliwości personalizacji urządzenia. Dodatkowym plusem będzie również to, że czytnik obsługuje niemal każdy popularny format, co wyróżnia go wśród konkurencji. Jedyną zauważoną przeze mnie niedoskonałością jest fakt, że urządzenie czasami lubi się zawiesić, nie jest to jednak nawyk notoryczny. Wyżej wymienioną, mało widoczną ikonę menu, ciężko nazwać wadą, ponieważ już po pierwszym jej odnalezieniu, łatwo ją zlokalizować ponownie. Ogólnie rzecz biorąc Touch Lux 3 jest nowoczesnym urządzeniem, które skupia sprawdzone rozwiązania swoich poprzedników, udoskonalonym o dopasowane do całości innowacje. Biorąc pod uwagę jego cenę oraz funkcje, a także fakt, że wyposażony został w rozwiązania charakterystyczne dla urządzeń z wyższej półki – trzeba przyznać, że wart jest polecenia.

(tekst stanowi drugą część artykułu dostępnego pod tym linkiem)

One thought on “PocketBook Touch Lux 3 – test, relacje z użytkowania; część 2

  1. Grzegorz

    Cześć

    Próbowaliście czytać Touch Lux 3 pliki w formacie PDF? Pytam bo z przyczyn zawodowych nie tylko pliki ePUB czy MOBI będe czytał a niektóre czytniki maja problemy PDF-ami. Czy jest funkcja reflow i jak działa?

    Grzesiek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *