Onyx Boox Poke 5 reklamowany jest jako najmniejszy czytnik na rynku. Czy faktycznie jest taki poręczny i co oferuje wewnątrz tej niewielkiej obudowy? Przedstawiamy test tego 6-calowego modelu.
Rozmiar
Model Poke 5 jest niewielki i lekki, z łatwością zmieści się do plecaka czy nawet mniejszej torebki. Nie będziemy jednak w stanie wygodnie obsluzyć go jedna ręką. Podczas czytania książek, kiedy tylko klikamy przy jednej z krawędzi, aby zmienić stronę jak najbardziej będzie to możliwe, jednak pisząc coś na klawiaturze czy korzystając z aplikacji będziemy musieli wykorzystać obie dłonie. Nie możemy jednak uznać tego za coś złego. Wiele z dzisiejszych telefonów posiada ekran o przekątnej zbliżonej do 6-cali. Mimo, że proporcje ekranu w smartfonach są inne niż w czytnikach to nadal w wielu przypadkach wyświetlacz jest zbyt duży, aby za pomocą jednej dłoni bezpiecznie go przytrzymać, a zarazem komfortowo obsługiwać. Wagowo spotykamy się z wartością 160g, co również prezentuje się podobnie do aktualnych smartfonów. Możemy więc potwierdzić, że czytnik jest bardzo poręczny i dobrze sprawdzi jako towarzysz w podróży.
Działanie Poke 5
Czterordzeniowy procesor oraz 2 GB RAM to znacznie lepsze podzespoły, niż to, co zwykle spotykamy w czytnikach e-booków. Przekłada się to oczywiście na bardzo szybkie i płynne działanie Poke 5. Ze względu na ekran wykonany w technologii E-Ink, działania nie porównujemy do smartfonów, a raczej innych urządzeń z takim wyświetlaczem.
Urządzenie nie zacina się, a większość zadań wykonywana jest zaraz po dotknięciu ekranu. Nawet nieco bardziej wymagające zadania, jak zmiana czcionki w książce, czy pierwsze otwarcie dużego pliku zajmują maksymalnie kilka sekund, co jest bardzo dobrym wynikiem.
Pamięć
Poke 5 posiada wbudowaną pamięć wewnętrzną o pojemności 32 GB, z czego ok. 22 GB są dostępne do wykorzystania przez użytkownika. Jest to bardzo dużo, patrząc na to, że przeciętne książki zajmują po kilka megabajtów. W tym przypadku wielu użytkowników może się zdecydować jednak na dodawanie audiobooków czy aplikacji zewnętrznych, tak więc większa pojemność pamięci jest potrzebna. Co więcej, testowany model obsługuje również nośniki pamięci, które podłączamy za pomocą portu USB-C, a do tego posiada wbudowany slot na kartę SD. Według informacji producenta kompatybilne są dyski o pojemności do 2 TB, co z pewnością pozwoli przechować na czytniku wszystko, co chcemy.
Port USB-C
Poza kompatybilnością z nośnikami pamięci, port USB-C z funkcją OTG pozwala na podłączanie różnych akcesoriów. Od słuchawek, po myszki i klawiatury, które mogą mogą być przydatne podczas pracy na czytniku. Plusem jest również uniwersalność tego portu. Wiele osób posiada telefon czy inne urządzenia z gniazdem USB-C, dzięki czemu zamiast plątaniny różnych kabli, wystarczy jeden, którym naładujemy różne urządzenia, a zarazem prześlemy pliki z komputera na czytnik.
Bateria
Pod względem baterii czytnik również prezentuje się bardzo dobrze. Podczas naszych testów zużył on:
- 2-3%/h podczas czytania książek offline
- 3%/h podczas czytania książek z włączonym Wi-Fi
- 3-4%/h podczas czytania książek z lekkim podświetleniem
- 4%/h podczas czytania książek z pełnym podświetleniem
Ekran czytnika Poke 5
Ekran, jaki został zamontowany w czytniku, to 6-calowy E Ink Carta o najwyższej możliwej rozdzielczości, czyli 300 dpi. Wszystkie treści, nawet te o niewielkim rozmiarze są na nim wyświetlone bardzo wyraźnie. Wyświetlacz oferuje dobry kontrast oraz obsługę 16 odcieni szarości, które, o ile bez kolorów, ale pozwolą na wyświetlanie czytelnych grafik czy obrazów.
Ekran o takim rozmiarze nie sprawdzi się jednak do wyświetlania dokumentów czy magazynów. Treści, które domyślnie stworzone zostały w formacie A4 (np. pliki PDF) zostaną na tyle zmniejszone, że litery, o ile nadal wyraźne, to będą za małe do komfortowego czytania. Poke 5 zdecydowanie lepiej sprawdzi się do beletrystyki, której czcionkę możemy łatwo zmieniać i dostosowywać do naszych preferencji.
Android 11
Oprogramowanie czytnika opiera się na otwartym systemie operacyjnym Android 11.0. Największym atutem takiego rozwiązania jest możliwość pobierania na czytnik dowolnych aplikacji zewnętrznych. Producent tym bardziej to ułatwił poprzez dodanie na Poke 5 Sklepu Google Play. Jeśli jednak pośród całej gamy aplikacji tam dostępnych nie znajdziemy tego, co nas interesuje dostępny jest też inny sposób. Mowa tu o pobieraniu plików APK z internetu (np. na komputer), dodawanie ich do pamięci urządzenia, a następnie instalowanie aplikacji za ich pomocą.
Musimy jednak zwrócić uwagę na to, co opisaliśmy w poprzednim punkcie, czyli niewielki ekran czytnika. W połączeniu z odcieniami szarości oraz typowym dla ekranów E Ink ghostingiem nie będzie dobrym rozwiązaniem dla pewnych aplikacji. Programy ulubionych księgarni i magazynów jak najbardziej się sprawdzą, jednak gry czy media społecznościowe, które zawierają wiele obrazów dynamicznych raczej powinny pozostać na telefonie.
Domyśle aplikacje
Poza możliwością pobierania aplikacji zewnętrznych, opisywany model posiada również kilka domyślnie zainstalowanych programów.
BooxDrop oferuje wygodne, bezprzewodowe przesyłanie plików pomiędzy czytnikiem, a komputerem. Aplikację dokładniej opisaliśmy w tym artykule.
Kulka nawigacyjna jest, jak sama nazwa wskazuje, niewielką kulką, która po włączeniu wyświetlana jest nad wszystkimi aplikacjami. Po kliknięciu jej wyświetlane jest 9 funkcji, które sami możemy dostosować. Dostępne jest 25 opcji, w tym odświeżenie ekranu, zrzut ekranu czy otwarcie wybranej aplikacji. Kulkę można również wyłączyć, aby nie zasłaniała wyświetlanych treści.
Muzyka ma nieco mylącą nazwę, ponieważ częściej niż do słuchania piosenek wykorzystamy ją do audiobooków. Możemy tu stworzyć własne listy odtwarzania, ustawić wyłącznik czasowy i skorzystać z kilku innych ustawień. Ilość możliwości jest dość ograniczona, brakuje nam np. możliwości zmiany szybkości odtwarzania. Zauważyliśmy również element, który zdecydowanie będzie przeszkadzał w wygodnej lekturze. Mowa tu o kolejności odtwarzania plików. Jeśli audiobook składa się z więcej niż jednego pliku, ich nazwa najczęściej będzie składała się z tytułu, a następnie numeru części/rozdziału. Onyx Boox niestety niepoprawnie rozpoznaje numery części, przez co kolejność plików to nr 1, 10, 11, … , 19, a dopiero później rozdział 2. Można to jednak łatwo rozwiązać poprzez zmianę nazw pierwszych 9 rozdziałów na “01”, “02”, itd.
Interface Onyx Boox Poke 5
Interface czytnika prezentuje się dość minimalistycznie, W zdecydowanej większości ogranicza się do czarnych konturów ikon oraz białego tła. Na samej górze ekranu znajdziemy pasek z podstawowymi informacjami, jak godzina, stan baterii czy połączenie z Wi-Fi lub Bluetooth. Na dole znajdziemy za to pasek zakładek, na którym widoczne są:
- Biblioteka – przechowuje wszystkie książki, zarówno z pamięci wewnętrznej czytnika, jak i dysków chmurowych.
- Sklep – możliwe jest pobranie darmowych książek, są one jednak dostępne głównie w języku angielskim.
- Pamięć – poza przeglądaniem, dostępne jest również tworzenie nowych folderów przenoszenie czy zmiana nazwy plików
- Aplikacje – zbiór programów domyślnych oraz pobranych ze Sklepu Google Play
- Ustawienia – Jak sama nazwa wskazuje, znajdziemy tu wszystkie ogólne ustawienia czytnika.
Na środku ekranu wyświetlana jest za to zawartość danej zakładki.
Poruszanie się po czytniku oraz korzystanie z jego podstawowych funkcji nie należy do skomplikowanych. Sprawa wygląda jednak inaczej, kiedy zaczniemy zagłębiać się we wszelkie dostępne ustawienia. Poza wspomnianą zakładką Ustawień, opcje znajdziemy również w prawym górnym rogu Biblioteki, Aplikacji, czy Pamięci. Jeszcze więcej funkcji dostępnych jest podczas czytania książek czy w optymalizacji aplikacji. Ustawień jest naprawdę dużo, przez co osoby nie zaznajomione z technologią mogą łatwo się w nich zgubić. Z drugiej strony, osoby, które nieco pewniej czują się z takimi narzędziami zdecydowanie docenią to, jak bardzo jesteśmy w stanie dostosować Poke 5 do swoich preferencji.
Książki
Na koniec zostawiliśmy to, co w czytniku najważniejsze, a więc czytanie książek. Czytnik obsługuje wszystkie najważniejsze formaty, jak EPUB, MOBI, PDF, TXT czy DJVU. Dodatkowe formaty, jak DOC czy PPT możemy otworzyć poprzez pobranie odpowiedniej aplikacji ze Sklepu Google Play. Kompatybilność Poke 5 możemy więc z łatwością rozszerzać za pomocą programów zewnętrznych.
W przypadku możliwości biblioteki również nie będziemy zawiedzeni. Liczba ustawień jest duża, a do tego została dostosowana do czytanego formatu. Pliki tekstowe (np. EPUB, MOBI) pozwalają na dokładne dostosowanie czcionki, marginesów, interlinii i nie tylko. Dokumenty skupiają się za to na odcieniach wyświetlania, przycinaniu marginesów czy powiększaniu zawartości.
Dodatkowo, zarazem e-booki, jak i pliki dokumentów, których tekst został rozpoznany pozwalają na wykonywanie operacji na tekście. Przytrzymując palec na wybranym słowie uzyskujemy dostęp do słownika, dodawania podkreśleń, linków czy dodawania komentarzy. Możliwe jest również odsłuchanie tekstu za pomocą funkcji TTS czy ustawienie automatycznego przewracania stron.
Cena
Cena czytnika na ten moment to niecałe 900 zł. Jest to najdroższy, 6-calowy czytnik dostępny w naszym sklepie. Jest on jednak również najbardziej rozbudowanym ze wszystkich, co usprawiedliwia jego wysoką cenę. Onyx Boox Poke 5 jest jedynym czytnikiem, który przy tak niewielkim ekranie oferuje tak ogromną wielofunkcyjność. Zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji, co odbija się na jego cenie.
Onyx Boox Poke 5 – dla kogo?
Czytnik jest niewielki i poręczny, będzie więc idealny dla użytkowników szukających komfortu, zarówno w domu, jak i w podróży. Wykorzystamy go bardziej do czytania beletrystyki, niż przeglądania dokumentów, jednak za pomocą otwartego systemu Android dowolnie rozwiniemy jego inne funkcjonalności. Duża liczba ustawień może być nieco trudna do opanowania, jednak kiedy już zrozumiemy co i gdzie znaleźć, docenimy wysoką konfigurowalność czytnika.
Onyx Boox Poke 5 jest urządzeniem z wyższej półki zarówno pod względem możliwości, jak i ceny. Z tego też względu najlepiej sprawdzi się on dla osób, które faktycznie planują wykorzystać jego możliwości.
Autor: K.P.
Cdziien dobry czytają Państwa rekomendacje zakupiłam czytnik Onyx boox poke 5 i jestem zawieszona. Nie ma na nim sklepu Google. A to było przeważającym argumentem przy zakupie co powinnam teraz zrobić? Jak zainstalować storytel i Kindle na czytniku? Proszę o pomoc