Onyx Boox Poke 2 – szczegółowa recenzja

Onyx Boox Poke 2 jest zupełnie inny od swoich poprzedników. Marka BOOX koncentruje się przede wszystkim na czytnikach e-booków z większymi ekranami, które umożliwiają między innymi tworzenie odręcznych notatek oraz wygodną edycję plików PDF.  Onyx Boox Poke 2 to odpowiedź na potrzeby użytkowników, którzy szukają czytnika do codziennej lektury beletrystyki, z niecodziennymi możliwościami. Mowa tu ośmiordzeniowym procesorze, Androidzie 9.0 oraz funkcjach, których na próżno szukać u innych 6-calowców.

Bardzo szybki czytnik e-booków 6 cali Anroid Onyx Boox Poke 2

Ekran i podświetlenie

Onyx Boox Poke 2 ma sześciocalowy wyświetlacz E INK Carta HD o rozdzielczości 1072 × 1448, 300 DPI. W przeciwieństwie do Poke Pro, jego ekran osadzony jest na równi z ramką,  ponadto jest wykonany ze szkła. Czytnik wyposażono również w podświetlenie i regulacje jego temperatury, która zapewnia możliwość dostosowania barwy do aktualnych warunków. Jest to dobrze znane rozwiązanie, stosowane także przez innych producentów – np. PocketBook i Kindle. Dzięki tej funkcji można czytać nie tylko w słabych warunkach oświetleniowych, ale również dostosować je do pory dnia (np. ciepła barwa oświetlenia zalecana jest przy wieczornej lekturze).

Onyx Boox poke 2 regulacja podświetlenia testu

Podzespoły Onyx Boox Poke 2

Onyx Boox Poke 2 ze względu na swój niewielki rozmiar jest czytnikiem niezwykle niepozornym. W środku skrywa gigantyczny ośmiordzeniowy procesor 2,0 GHZ, 32 GB pamięci i 2 GB pamięci RAM. Z kolei pojemność baterii wynosi 1500 mAh. Jedną z wad tego urządzenia jest brak portu USB-C, zamiast tego znajdziemy port Micro USB z OTG. OTG pozwala na podłączenie akcesoriów do portu USB, dzięki czemu będą one działać bez sterowników. Dotyczy m.in. klawiatury, myszki czy dysków zewnętrznych.

Onyx Boox Poke 2 posiada również WIFI 2.4 i 5HZ oraz Bluetooth 4.1, dzięki czemu można za jego pośrednictwem połączyć się z bezprzewodowymi urządzeniami. Czytnik wyposażono także w mikrofon, który powinien się sprawdzić podczas używania takich aplikacji jak np. Skype. Niestety nie ma głośników ani gniazda słuchawkowego, jednak te dodatkowe funkcje prawdopodobnie wpłynęłyby na jego cenę, która obecnie jest atrakcyjna.

Onyx Boox Poke 2 w kieszeni

Design

Jeśli chodzi o design urządzenia, to jest on dość minimalistyczny. Z przodu standardowo widnieje nazwa marki. Z kolei na samym dole obudowy możemy zauważyć szaro-brązowy akcent. Tył urządzenia również jest w kolorze brązu.  Zarówno ekran, jak i ramka są wykonane ze szkła, jednak czytnik jest bardzo lekki. Na plus jest także fakt, że boki ramki są dość wąskie w porównaniu do większości czytników z dużymi masywnymi ramkami.  Wymiary są równe dokładnie 153 x 107 x 6,8 mm, a waga 150 g. To, co może niektórym przeszkadzać to brak fizycznego przycisku Home lub tych służących do przewracania stron. Wszystko odbywa się przez panel dotykowy.

Oprogramowanie

Onyx Boox Poke 2 to czwarty czytnik producenta, w którym zdecydowano się na system Android 9.0 (Pie). Warto dodać, że w tej wersji oprogramowania  wyeliminowano luki w zabezpieczeniach. Co oznacza, że istnieje niskie prawdopodobieństwo, że czytnik zostanie zhakowany lub uruchomi złośliwe pliki.

Jedną z kluczowych zalet Androida jest możliwość pobrania aplikacji z Google Play. Po wyjęciu czytnika z pudełka nie zobaczymy ikony Google Play na głównym menu, ale można go włączyć samodzielnie. Wystarczy wejść w menu ustawień i znaleźć przycisk Włącz Play, który doda sklep Play do ekranu głównego. Android 9.0 teoretycznie zapewnia, że ​​każda aplikacja w Sklepie Play będzie mogła działać na Onyx Boox Poke 2. Obejmuje to popularne aplikacje, takie jak Legimi, Empik Go, Google Keep lub OneNote.

Onyx Boox Poke 2 czytnik z Androidem

Interfejs użytkownika

Pasek zadań obejmuje skróty do biblioteki, księgarni, menedżera plików, aplikacji i ustawień. Jeśli chodzi o Bibliotekę, to Onyx Boox Poke 2 obsługuje standardowe formaty plików, takie jak: MOBI, EPUB, FB2, PDF itp. Można korzystać z wyszukiwarki oraz dostosować widok listy / siatki. Natomiast zakładka Aplikacje to miejsce, w którym są wszystkie domyślne aplikacje. Tutaj również znajdzie się po aktywacji Google Play, więc prawdopodobnie zostanie zapełniona aplikacjami, które pobierzesz. Z kolei menedżer plików to podstawowy program, dzięki któremu można przeglądać pliki. Ustawienia to oczywiście miejsce, w którym można wprowadzać informacje o koncie Google i zarządzać czytnikiem. Warto też zwrócić uwagę na to, że Księgarnia Onyx Boox została ulepszona i nie są już w niej dostępne tylko e-booki w języku chińskim, ale też setki tytułów w języku angielskim. Wiele z nich to klasyki, takie jak Allison in Wonderland lub Frankenstein. 

Po prawej stronie ekranu, na samej górze interfejsu, widoczny jest procent pozostałego czasu pracy baterii, WIFI, opcja odświeżania i ustawienia podświetlenia. Po lewej stronie u góry znajduje się zegar i ustawienia powiadomień Androida. Jeśli przeciągnie się w dół od górnego środka, pojawi się szereg innych opcji. Można nawiązać połączenie WIFI, zablokować obrót, uzyskać dostęp do Bluetooth lub dostosować kontrast. Są również ustawienia podświetlenia konfigurowane za pomocą suwaka.

Ekran główny pokazuje otwarte lub czytane książki. Na samym jego dole znajduje się mała ikona trackballa w prawym dolnym rogu. Po dotknięciu wyświetla skróty, które można samodzielnie przypisać. Funkcje można też całkowicie wyłączyć.

Onyx Boox Poke 2 to 6-calowy czytnik e-booków, który oferuje Android 9.0 oraz ośmiordzeniowy procesor.

Tryby odświeżania

Jedną z ciekawszych funkcji w Poke 2 jest odświeżanie. Większość czytników ma standardowy system odświeżania lub tryb A2, który pogarsza obrazy i zwiększa wydajność. Onyx robi coś zupełnie innego. Ma 4-5 opcji odświeżania, które najpierw zadebiutowały w MAX 3, a następnie w Note 2 i Nova 2. Poke 2 – to czwarty czytnik, który udostępnia te funkcje.

Pierwszy system odświeżania nosi nazwę Tryb normalny, który jest domyślnym trybem czytania elektronicznego lub przeglądania plików PDF. Tryb prędkości jest przeznaczony do szybkiego przeglądania zdjęć, jest to idealne rozwiązanie, jeśli przegląda się internet przez Chrome lub Firefox. Tryb A2, który obniża jakość obrazu, jest idealny tylko do treści z dużą ilością obrazów. Tryb X został zaprojektowany do oglądania filmów z YouTube, grania w gry lub animacji.

Oprogramowanie – podsumowanie

Oprogramowanie Onyx Boox Poke 2 jest  płynne i stabilne. Onyx jest naprawdę solidny, jeśli chodzi o wydawanie nowych aktualizacji.

czytnik e-booków Onyx Boox Poke 2 test

Czytanie na Onyx Boox Poke 2

Istnieją dwa sposoby czytania ebooków za pomocą Onyx Boox Poke 2. Pierwszym jest korzystanie z podstawowej aplikacji,  jest ona domyślnie zainstalowana i regularnie aktualizowana o nowe funkcje. Za każdym razem, gdy załaduje się ebooka z komputera lub otworzy go w chmurze, będzie on automatycznie dostępny w bibliotece.  Z kolei czytane książki pojawią się na ekranie głównym, umożliwiając tym samym łatwy powrót do lektury. Drugi sposób to czytanie za pomocą aplikacji dostępnych na Androida pobranych za pośrednictwem Google Play.

Domyślna aplikacja obsługuje formaty PDF, EPUB, TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI i CHM. Jeśli stuknie się w środkową część ekranu, gdy książka jest otwarta, wyświetli się wiele opcji, które pozwolą dostosować ustawienia do preferencji. Na przykład: marginesy, odstępy między wierszami, kierunek tekstu (przydatne do czytania w trybie poziomym lub w mandze) kontrast tekstu (od jasnego do ciemnego). Można także dostosować jedną z kilkudziesięciu czcionek oraz jej rozmiar. Jest również tryb pogrubienia.

Podczas czytania strony przewraca się bardzo sprawnie. Nie ma praktycznie żadnego opóźnienia. Długie naciśnięcie słowa ukazuje szereg opcji, takich jak wyróżnienia, notatki, tłumaczenia i udostępnianie w mediach społecznościowych. Istnieje kilka słowników, które są domyślnie zainstalowanie na urządzeniu, ale można je również wgrać samodzielnie.

Podsumowanie

Poke 2  jest obecnie jedynym  urządzeniem  w ofercie Onyx Boox z 6-calowym ekranem. Zasadniczo przy Poke 2  takie czytniki jak ​​Kindle Paperwhite pozostają w tyle, ponieważ czytnik Onyx Boox  ma więcej funkcji i lepsze podzespoły.  Podsumowując, Onyx Poke 2 sprawdzi się jeśli szukasz szybkiego i zaawansowanego czytnika do codziennej lektury, który umożliwia personalizacje na bardzo wysokim poziomie.

Onyx Boox Poke 2

Poznaj 8 przydatnych funkcji czytników Onyx Boox!

źródło: goodreader.com

7 thoughts on “Onyx Boox Poke 2 – szczegółowa recenzja

 1. Admin Autor wpisu

  Tak, działa, jednak trzeba je samodzielnie zainstalować. Można również pobrać aplikację Empik Go. Pozdrawiamy.

 2. Łukasz

  Witam,

  Mam ogromną prośbę do admina. Chciałbym kupić ten czytnik głównie z powodu androida. Czy możesz sprawdzić czy działa program „Mapa-turystyczna”?. Chciałbym też wykorzystać BT i zakupić zewnętrzny GPS BT i połączyć urządzenia programem GPS 2 Bluetooth(teoretycznie powinno działać :)).

  pozdrawiam

 3. Mike

  Witam. Czy orientuje się ktoś czy można zmienić czcionkę systemową w samym androidzie, czy ta funkcja jest z jakiegoś powodu zablokowana?
  Jest to dla mnie kluczowe kryterium by zdecydować się na zakup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *