Onyx Boox Page – pierwsze wrażenia

Onyx Boox Page to pierwszy z nowej, 7-calowej serii czytników tego producenta, który zastąpił dotychczasowe, znane ze swojej lekkości modele Leaf. Jak się prezentuje i co ma do zaoferowania? Przedstawiamy nasze pierwsze wrażenia. 

Onyx Boox Page - pierwsze wrażenia

Onyx Boox Page – pierwsze wrażenia

Wygląd

Cała obudowa Onyx Boox Page jest czarna. Przednia ramka została scalona z ekranem i pogrubiona z jednej strony, gdzie umieszczono przyciski. Plecaki są matowe, z błyszczącymi designem na jednej części. Na bocznej krawędzi znajdziemy głośnik, slot na kartę SD, mikrofon i gniazdo USB-C. Jeśli czytnik ustawimy w taki sposób, aby klawisze znajdowały się po lewej stronie, przycisk włączania znajdziemy na górnej krawędzi. 

Onyx Boox Page - wygląd

Onyx Boox Page – wygląd

Podzespoły Onyx Boox Page

Ekran HD E Ink Carta 1200
Przekątna ekranu 7-cali
Rozdzielczość ekranu 1680 x 1264, 300 dpi
Podświetlenie ekranu Tak, z regulacją barwy i natężenia
Wyświetlanie 16 odcieni szarości
Interfejs dotykowy Dotyk pojemnościowy (palec)
Procesor Qualcomm 2.0 GHz Octa-core
Pamięć RAM 3GB LPDDR4X
Pamięć wewnętrzna 32 GB (dla użytkownika ok. 23 GB)
Slot na kartę pamięci Tak
Bateria 2300 mAh
Port USB USB-C OTG
Głośniki Tak, mono
Mikrofon Tak
Akcelerometr Tak
Wi-Fi Tak, 2.4GHz + 5GHz
Bluetooth Tak, 5.0
Waga 195g
Wymiary 156 x 137 x 6 mm
Onyx Boox Page

Onyx Boox Page

Szybkość działania

Połączenie 8-rdzeniowego procesora oraz 3 GB pamięci RAM przekłada się na bardzo płynne działanie czytnika. Nawet zmiana języka czy czcionki systemowej zajmują nie więcej niż 2 sekundy, co, jak na czytniki, jest bardzo dobrym wynikiem. Otwieranie książek czy aplikacji to kwestia jednej sekundy, a działania takie jak zmiana stron czy poruszanie się po ustawieniach dzieją się właściwie zaraz po dotknięciu ekranu. 

Onyx Boox Page - książki

Onyx Boox Page – książki

Oprogramowanie Onyx Boox Page

System operacyjny Android 11.0
Aplikacje zewnętrzne Możliwe pobieranie
Język menu 25 dostępnych, w tym polski, angielski, niemiecki i inne
Współpraca z systemami Windows, Linux

MacOS wymaga zainstalowania dedykowanego programu

Formaty tekstowe PDF, DJVU, CBR, CBZ, EPUB, AZW3, MOBI, TXT, DOC, DOCX, FB2, CHM, RTF, HTML, ZIP, PRC, PPT, PPTX (niektóre formaty mogą wymagać zainstalowania zewnętrznego oprogramowania)
Formaty graficzne PNG, JPG, BMP, TIFF
Formaty audio WAV, MP3
Zamiana tekstu na mowę (TTS) Tak
Aplikacje domyślne Biblioteka, przeglądarka internetowa, odtwarzacz audio, Sklep Google Play, słownik i inne
Onyx Boox Page - zakładka ustawień

Onyx Boox Page – zakładka ustawień

Oprogramowanie modelu Page prezentuje się dokładnie tak samo, jak wszystkich innych czytników Onyx Boox dostępnych w ostatnim czasie. Jest rozbudowane, co z jednej strony oferuje możliwość idealnego dopasowania urządzenia do swoich wymagań, jednak z drugiej może być nieco trudne do nauczenia się. Według nas jest jednak dość intuicyjne, więc wystarczy chwila cierpliwości i możliwości czytnika nie powinny być dla nikogo obce czy niezrozumiałe. 

Aplikacje

Kolejny element, z którego znane są czytniki Onyx Boox to dostęp do Sklepu Google Play, który znajdziemy również na modelu Page. Pozwala to na pobieranie dowolnych aplikacji mobilnych, tym samym rozbudowanie możliwości czytnika. Kalendarz, poczta e-mail, aplikacja ulubionego magazynu czy księgarni, nie ważne co to będzie, dopóki program nie skupia się na wyświetlaniu animacji czy filmów, będzie można go pobrać i wygodnie korzystać na czytniku. 

Onyx Boox Page - Sklep Google Play

Onyx Boox Page – Sklep Google Play

Zainstalowana jest też domyślna aplikacja przeglądarki, NeoBrowser. Ta również nie sprawdzi się do wyświetlania ruchomych elementów, jednak jeśli natkniemy się na nie podczas przeglądania ulubionych stron internetowych nie będą one stanowić problemu. Animacje nie będą wprawdzie idealnie płynne, jednak w większości przypadków są nadal czytelne i przede wszystkich nie zacinają czytnika. 

Onyx Boox Page - przeglądarka internetowa

Onyx Boox Page – przeglądarka internetowa

Książki

Czytnik kompatybilny jest z najpopularniejszymi formatami plików tekstowych oraz dźwiękowych, dlatego wszelkiego rodzaju ebooki i audiobooki zostaną na nim obsłużone bez problemów. 

Ustawienia książek dopasowane zostały do formatu pliku. Dotyczą one czcionki i odstępów (marginesy, rozłożenie liter, wyrazów, akapitów) w plikach EPUB czy MOBI oraz przybliżania, marginesów i zmiany wyświetlania (dostosowanie odcieni, pogrubienie rozpoznanych słów) w plikach PDF, CBR czy CBZ. Dostępnych opcji jest całkiem dużo, więc łatwo i wygodnie dopasujemy wyświetlanie książek do swoich preferencji. 

Onyx Boox - ustawienia czcionki

Onyx Boox – ustawienia czcionki

Aplikacja Muzyka, która posłuży do słuchania audiobooków pozwala na tworzenie własnych list odtwarzania, wybranie w jaki sposób pliki mają zostać posortowane oraz na korzystanie z wyłącznika czasowego. Jedyna opcja, jakiej nam brakuje w tym przypadku to możliwość zarządzania prędkością odtwarzania. 

Onyx Boox - funkcje audio

Onyx Boox – funkcje audio

Onyx Boox Page vs Leaf 2

W czym nowy czytnik różni się od ostatniego modelu poprzedniej serii, Onyx Boox Leaf 2?

 • Mocniejszy kontrast wyświetlacza
 • Ośmiordzeniowy procesor zamiast czterordzeniowego
 • O 1 GB pamięci RAM więcej
 • Pojemniejsza o 300 mAh bateria
 • O 10g cięższy
 • Niewielkie zmiany w wyglądzie

Jak widać, różnic nie jest wiele, a skupiają się głównie na prędkości działania. Korzystając z czytników obok siebie, te różnice są faktycznie zauważalne, a Page działa zdecydowanie lepiej od swojego poprzednika. 

Onyx Boox Leaf 2 vs Onyx Boox Page

Onyx Boox Leaf 2 vs Onyx Boox Page

Onyx Boox Page – Podsumowanie

Onyx Boox Page zrobił na nas bardzo dobre wrażenia. Ten poręczny czytnik skrywa w sobie naprawdę dobre podzespoły, co odczuwamy w trakcie użytkowania. Pod względem oprogramowania dostajemy standard Onyx Boox, a więc również wysoką jakość. 

Sprawdzi się dla osób, które są wymagające i szukają wielofunkcyjnego urządzenia ze zdrowym dla oczu ekranem E-Ink. Będzie również dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy 6-calowy wyświetlacz uważają za nieco za mały, choćby ze względu na słaby wzrok.

Onyx Boox Page

Autor: K.P.

5 thoughts on “Onyx Boox Page – pierwsze wrażenia

 1. Marmez

  Czy ten Boox ma systemowy tryb ciemny? Pytam, bo Poke 5 nie ma, a w aplikacjach, które go mają woda, że ekran daje duży ghosting przy białym na czarnym, a tutaj reklamowany jest z grafiką na czarnym tle, to może lepszy ekran do tego…

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *