Praca i nauka w towarzystwie matowych ekranów E-Ink zyskuje coraz to nowych zwolenników. Dlatego dziś przyjrzymy się różnicom między dwoma 10,3-calowymi tabletami E-Ink – Onyx Boox Note 3 i Onyx Boox Note Air. Który z nich warto wybrać?
Najwięcej wątpliwości budzi kwestia, czy warto dopłacać około 300-400 złotych do Onyx Boox Note 3? Czy może lepiej nieco zaoszczędzić i skusić na designerski Note Air? Przekonajmy się.
Klasyka lub ekstrawagancja
Zacznijmy od designu. Note 3 ma klasyczną czarną obudowę, jedynie na pleckach urozmaicono ją srebrnym paskiem. Urządzenie wyposażono w jeden przycisk funkcyjny, umieszczony pod ekranem, na środku. Co ważne – przycisk ma również czytnik linii papilarnych, umożliwiający szybkie odblokowanie ekranu. Natomiast Onyx Boox Note Air ma nieco bardziej nietypowy wygląd. Wykonano go z granatowego aluminium, które zdobi pomarańczowa linia. Z kolei ramka wokół ekranu jest klasycznie czarna. Warto też dodać, że najgrubszy brzeg ulokowano z boku, a nie pod ekranem. Ponadto Note Air nie posiada przycisku funkcyjnego.
Standardowy ekran lub nieco bardziej odporny
Kolejną istotną różnicą jest technologia, w jakiej zostały wykonane ekrany obu tabletów E-Ink. Onyx Boox Note Air posiada klasyczny ekran E Ink HD Carta 10,3”. Natomiast Onyx Boox Note 3 wyposażono w E Ink Mobius Carta (giętki ekran). Oczywiście nie oznacza to, że można go dowolnie wyginać. Technologia Mobius polega na zastąpieniu szkła sztucznym tworzywem. Dzięki takiemu rozwiązaniu ekran jest bardziej odporny na uszkodzenia i lżejszy. Różnica w wadze między urządzeniami wynosi 42 g (Onyx Boox Note Air – 420 g, Onyx Boox Note 3 – 378 g).
Żyroskop lub tradycyjne obracanie
Onyx Boox Note Air został wyposażony w żyroskop pozwalający na automatyczne dostosowanie ekranu do położenia. Oznacza to, że jeśli obrócimy czytnik z położenia pionowego do poziomu tekst lub obraz prezentowany na ekranie automatycznie się dostosuje. Natomiast Note 3 nie posiada takiego rozwiązania i tekst trzeba obracać ręcznie za pomocą specjalnej funkcji dostępnej z poziomu paska ustawień.
Szybkość działania
Przykładowo, kopiowanie dwóch dużych plików 4,2 GB i 1,4 GB między folderami na Onyx Boox Note 3 zajęło niecałe 33 sekundy, a na Note Air 1 minutę i 10 sekund. Kompresja RAR 369 plików ważących 451 MB zajęła 3 minuty na Onyx Boox Note 3 i 5 minut 53 sekundy na Onyx Boox Note Air. Natomiast sama obsługa plików PDF na obu urządzeniach jest bardzo podobna i nie widać dużej różnicy w zakresie prędkości.
Głośniki i muzyka
Onyx Boox Note Air posiada jednokanałowy zapis dźwięku (mono), z kolei Onyx Boox Note 3 zaoferuje nam zapis dźwięku – stereo. Przez co dźwięk na Note 3 jest nieco przyjemniejszy oraz można regulować jego głośność. Na obu czytnikach posłuchamy muzyki np. z serwisu Youtube. Dźwięk będzie również przydatny przy obsłudze aplikacji dostępnych w Google Play.
Bateria
Onyx Boox Note 3 zaoferuje swoim przyszłym użytkownikom baterię 4300 mAh, natomiast w przypadku Note Air będzie to 3000 mAh. Dzięki Quick-charge 3.0 oba urządzenia można naładować do pełna w 2h15.
Notowanie
Mimo że Onyx Boox Note 3 jest urządzeniem nieco szybszym w obu przypadkach opóźnienie podczas notowania jest niemal niezauważalne. Trudno stwierdzić, które z nich ma je mniejsze. Czas reakcji według pomiarów @OneMoreInk wynosi 59 ms. Wrażenia z samego notowania również są zbliżone. Warto wiedzieć, że rysik dołączony do Onyx Boox Note 3 posiada gumkę, natomiast w przypadku Note Air jej nie ma. Zawartość notatek można gumować poprzez użycie gumki z przybornika na pasku narzędzi.
Pamięć
Onyx Boox Note 3 posiada dwukrotnie więcej pamięci wewnętrznej od Onyx Boox Note Air – 64 GB. Co jest istotne, ponieważ nie da się jej rozszerzyć za pomocą karty SD. Ma również nieco więcej pamięci RAM – 4 GB (w przypadku Note Air jest są to 3 GB ).
Dlaczego warto wybrać Onyx Note Air?
- designerska niebieska obudowa z aluminium
- atrakcyjna cena
- żyroskop
Dlaczego warto wybrać Onyx Boox Note 3?
- klasyczna czarna obudowa z solidnego plastiku
- przycisk fizyczny z czytnikiem linii papilarnych
- szybsze operacje na dużych plikach
- głośniki stereo
- mniejsza waga
- więcej pamięci
- rysik wyposażony w gumkę
Mam wrażenie że w treść porównania wkradł się błąd, czy na pewno rysik wersji Air posiada gumkę???
Dziękujemy za czujność. Faktycznie wkradł się błąd – już został skorygowany. Pozdrawiamy.