Onyx Boox Note Air 4 C – recenzja

Note Air 4 C od Onyx Boox zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników e-booków.  Model przyciąga uwagę charakterystycznym designem oraz zaawansowanymi funkcjami notowania. Czy jest to sprzęt godny uwagi? Czy będzie dobrym wyborem dla osób szukających wszechstronnego czytnika do intensywnej pracy? Przeanalizujmy właściwości oraz kluczowe aspekty Onyx Note Air 4 C, aby pomóc w podjęciu świadomej i jak najlepszej decyzji.

Specyfikacja techniczna

Onyx Boox Note Air 4 C oferuje szereg parametrów, które mają zapewnić użytkownikowi wygodę i wydajność podczas codziennego użytkowania. Poniżej najważniejsze informacje techniczne:

  • Ekran: 10,3” E Ink Kaleido 3 Carta 1200, rozdzielczość 2480 x 1860 (w odcieniach szarości), 1240 x 930 (w kolorze), 300 PPI (w odcieniach szarości), 150 PPI (w kolorze), podświetlenie z regulacją temperatury barwowej;

  • Pamięć wewnętrzna: 64 GB, z możliwością rozszerzenia za pomocą karty SD;

  • Pamięć RAM: 6 GB, które gwarantują płynną obsługę aplikacji i szybkie otwieranie książek;

  • Bateria: 3700 mAh, zapewniająca nawet 2-3 tygodnie na jednym ładowaniu;

  • Waga 420 g i wymiary 226 x 193 x 5,8 mm, sprawiają, że Note Air 4 C jest komfortowy do długotrwałego trzymania w dłoniach oraz w transporcie.

Powyższa specyfikacja sugeruje, że nowy model Onyx zadowoli zarówno osoby intensywnie czytające, jak i użytkowników potrzebujących narzędzia do notowania czy edytowania przeróżnych plików PDF oraz innych dokumentów.

Design i jakość wykonania

Onyx Boox Note Air 4 C ma charakterystyczną dla marki asymetryczną obudowę wykonaną z aluminium. Dzięki temu, robi wrażenie czytnika bardzo solidnego i odpornego na zarysowania. Lekka konstrukcja (tylko 420 g) sprawia, że Note Air 4 C dobrze leży w dłoni. Przycisk zasilania umieszczono w górnej krawędzi, a głośniki oraz port USB-C – w bocznej. Rogi Note Air 4 C są subtelnie zaokrąglone.

Sprzęt bardzo dobrze wypada również w  kwestii ergonomii. Jest smukły oraz dobrze wyważony, co ułatwia trzymanie czytnika jedną ręką.

Recenzja nowego Note Air 4 C od Onyx Boox

Wyświetlacz

Onyx Boox Note Air 4 C posiada ekran E Ink Kaleido 3. Zapewnia on wysoką jakość obrazu zarówno w czerni i bieli, jak i w kolorze. Jego rozdzielczość wynosi 2480 x 1860 pikseli w trybie monochromatycznym oraz 1240 x 930 w kolorze. Dzięki wysokiej gęstości pikseli tekst jest ostry, a kolory intensywne.

Onyx Boox Note Air 4 C – podświetlenie SMARTlight

Czytnik wyposażono w wielopoziomowe podświetlenie SMARTlight, które umożliwia dostosowanie zarówno intensywności, jak i temperatury barwy światła. Kolorowe ekrany czytników zazwyczaj są ciemniejsze od monochromatycznych, jednak w przypadku Note Air 4 C wystarczy włączyć podświetlenie na ok. 20-30%, a kontrast będzie zbliżony do czytników czarno-białych. Użytkownik ma do wyboru chłodne białe światło, sprzyjające skupieniu oraz barwy ciepłe – mniej obciążające wzrok. 

Matowa powierzchnia ekranu skutecznie eliminuje refleksy, zapewniając doskonałą czytelność nawet w pełnym słońcu. Wbudowany czujnik światła automatycznie dostosowuje jasność ekranu do otoczenia, co pozwala na korzystanie z czytnika zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Oprogramowanie

Note Air 4 C działa na systemie Android 13, który zapewnia nie tylko większą wydajność, ale również najnowsze aktualizacje zabezpieczeń. Onyx umożliwia dostęp do sklepu Google Play i usług Google na wszystkich swoich czytnikach. Daje to użytkownikom możliwość pobierania takich samych aplikacji, jak na smartfonach czy tabletach. Nowy Note Air 4 C korzysta z interfejsu Boox OS, który jest regularnie aktualizowany, gwarantując wsparcie techniczne przez co najmniej 5 lat.

Model Note Air 4 C charakteryzuje się błyskawiczną responsywnością. Aplikacje uruchamiają się natychmiast, a nawigacja po interfejsie jest bardzo szybka i płynna. Zoptymalizowane zostały także aplikacje czytelnicze i produktywne, takie jak Kindle czy Libby.

Interfejs użytkownika został uproszczony, a pasek nawigacyjny przeniesiono w dolną część ekranu. Użytkownicy mają dostęp do skrótowych ikon, dzięki którym szybko uruchomią  własną bibliotekę, aplikację do notowania czy zakładkę ustawień sprzętu. Można także korzystać z gestów, które ułatwiają nawigację. Centrum sterowania oferuje szeroki zakres możliwości – od połączenia Wi-Fi, przez sterowanie podświetleniem, po funkcje, takie jak zrzuty ekranu czy jego nagrywanie.

Czytanie 

Onyx Boox Note Air 4 C to idealny e-czytnik do książek, komiksów, mang oraz różnorodnych plików cyfrowych w wielu formatach. 10,3-calowy ekran daje użytkownikom mnóstwo przestrzeni na wyświetlanie ulubionych treści. Przewijanie stron jest niezwykle dynamiczne, a korzystanie z trybów szybkości w Centrum Kontroli E Ink jeszcze bardziej przyspiesza ten proces. Wyjątkowo dobra jest także jakość obrazu. Note Air 4 C to doskonały wybór dla osób szukających uniwersalnego tabletu do czytania.

Nowy Note Air 4 C – jakość obrazu podczas czytania

Pierwsze cyfrowo-czytelnicze doświadczenie zaczyna się zazwyczaj od aplikacji Neoreader. Gwarantuje ona łatwe wczytywanie treści i oferuje ogrom możliwości dostosowywania tekstu do własnych preferencji – rozmiar czcionki, jej typ, wyrównanie, odstępy między wierszami czy marginesy. Obsługiwane są tu liczne formaty plików, w tym PRC, RTF, DOC, TXT, DJVU, PDF, MOBI, FB2, EPUB, CBR i CBZ. Obsługa CBZ i CBR jest szczególnie cenna dla fanów mangi, ponieważ są to najpopularniejsze rozszerzenia dla takiego rodzaju lektur. Jeśli jednak preferowana jest aplikacja VIZ lub inna konkretnie dedykowana do mangi – Note Air 4 C również świetnie się sprawdzi.

Onyx znakomicie radzi sobie z plikami PDF – czy to z replikami gazet, materiałami źródłowymi Dungeons & Dragons, czy dokumentami biurowymi. Model daje możliwość szybkiego podpisywania dokumentów za pomocą rysika lub palca. 

Model Note Air 4 C – podział ekranu

 

Największym atutem Note Air 4 C jest możliwość pobierania ulubionych aplikacji z Google Play. Daje to ogromną swobodę w korzystaniu z takich samych aplikacji służących do czytania lub przeglądania wiadomości, jakich można używać w smartfonie lub tablecie. Onyx zoptymalizował również bardzo popularną aplikację Kindle, eliminując z niej animacje. Dzięki temu, przewracanie stron jest płynne i niezawodne. Producent skupił się także na poprawie działania wielu innych aplikacji, zwłaszcza tych związanych z pisaniem.

Note Air 4 C reklamuje się jako zamiennik papieru i model przeznaczony stricte do notowania. Z powodzeniem sprawdza się też jako czytnik wszystkich treści cyfrowych w pełnym kolorze na ekranie E Ink. Nie odbija światła słonecznego, a bateria pozwala na tygodnie, a nie tylko dni, swobodnego działania sprzętu.

Notowanie

Onyx Boox Note Air 4 C to narzędzie cyfrowe stworzone do notowania i rysowania w kolorze. Dostępnych jest tu 18 kombinacji kolorów podstawowych. Gotowe szkice można zapisać w pamięci czytnika, eksportować jako pliki PNG lub PDF, a także przeglądać je na ekranie komputera w pełnej gamie kolorystycznej (4096 barw dla treści kolorowych).

Podczas rysowania można korzystać z wielu narzędzi, takich jak ołówki, pędzle, zakreślacze, pióra wieczne, długopisy czy opcji tekstu drukowanego. Możliwe jest także ustawienie grubości linii, a rysik obsługuje funkcję wykrywania nacisku.

Onyx Note Air 4 C – mnogość narzędzi w aplikacji Notes

Jednym z najbardziej przydatnych narzędzi są warstwy. To funkcja znana z programów do edycji grafiki, takich jak Adobe Photoshop. Warstwy umożliwiają użytkownikom notowanie bez ingerowania w szablon lub rysowanie szczegółów przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego układu. W aplikacji Notes można dodać do pięciu warstw, a baza szablonu stanowi warstwę szóstą. Użytkownicy mogą wybierać spośród szablonów dostępnych w pamięci czytnika, w chmurze lub wgrać własne w formacie PNG.

Model Boox posiada funkcję screencast, która pozwala na udostępnianie ekranu Note Air 4 C na monitorze komputera. Jest to niezwykle przydatne podczas spotkań lub prezentacji, gdy nie chcemy, by inni tłoczyli się wokół naszego e-tabletu. 

Warto wspomnieć także o pozostałych funkcjach Note Air 4 C. Mowa tu o możliwości tworzenia dokumentów o objętości nawet do 500 stron, personalizacji ustawień narzędzi służących do pisania i rysowania czy możliwość importowania obrazów z Dropboxa lub Google Drive. Użytkownicy mogą edytować pliki PDF, nadpisując oryginalne dokumenty lub zapisując je jako duplikat pod nową nazwą.

Boox Note Air 4 C – możliwości udostępniania notatek

Aplikacja Notes oferuje coraz więcej zaawansowanych narzędzi dzięki regularnie przeprowadzanym aktualizacjom oprogramowania. Dostępna jest tu funkcja rozpoznawania pisma odręcznego, która automatycznie przekształca notatki w tekst drukowany. Do stworzonych lub zapisanych dokumentów dodawać można nagrania, obrazy oraz załączniki w postaci linków do stron internetowych lub wewnętrznych stron dokumentu, co bardzo wzbogaca i rozbudowuje notatki.

Na naszym kanale YouTube możecie znaleźć film, w którym przedstawiamy 7 sposobów na robienie notatek i efektywną naukę z Onyx Boox -> link.

Podsumowanie i rekomendacje

Onyx Boox Note Air 4C to nowoczesny e-notatnik wyposażony w 10,3-calowy kolorowy ekran E Ink Kaleido 3, idealny do czytania i tworzenia notatek. Dzięki zastosowaniu systemu Android 13 oraz ośmiordzeniowego procesora z technologią BSR, działa płynnie i szybko. Obsługa ponad 20 formatów plików oraz możliwość regulacji podświetlenia sprawiają, że Note Air 4C jest bardzo trafnym wyborem zarówno dla profesjonalistów, studentów, jak i każdego, kto potrzebuje zaawansowanego narzędzia do pracy i codziennego czytania.

Choć zmiany względem poprzedniej wersji są niewielkie, to różnica w użytkowaniu jest wyraźnie odczuwalna. Ulepszona wydajność, dodatkowa pamięć RAM oraz zaktualizowany system Android sprawiają, że Note Air 4 C oferuje bardziej komfortowe doświadczenia w trakcie korzystania.

Onyx Boox Note Air 4 C to notatnik, który zaimponuje wszechstronnością zarówno początkującym czytelnikom e-booków, jak i tym bardziej doświadczonym i wymagającym.

Autor: J.S.

Onyx Boox Note Air 4 C

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *