Wszyscy kochamy książki. Istnieje mnóstwo argumentów dotyczących zalet książki papierowej, z którymi czytnik e-booków nie jest w stanie walczyć. Jednak przychodzi moment, gdy każdy z nas powinien zadać sobie pytanie: co jest ważniejsze ? Szelest i zapach tradycyjnej książki, możliwość wertowania gazet, umowy spisane na papierze, mnóstwo drukowanych notatek? Czy może środowisko i przyszłość naszej planety ? Jakkolwiek dużo zalet posiadałby tradycyjny papier, trzeba w końcu odpowiedzieć na pytanie: czy jest to warte szkód wyrządzonych przyrodzie?
Każdy z nas powinien zastanowić się nad ograniczeniem kupowania prasy, drukowaniem umów, materiałów, gromadzeniem stosów dokumentacji biurowej w firmie, na rzecz cyfrowych treści. Technologie wychodzą nam naprzeciw. Jednak wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie możliwości daje nam technika. Część osób jest nawet nastawiona sceptycznie do nowych rozwiązań. Jednak dla większego dobra, powinniśmy się na nie otworzyć i zdać sprawę z tego, że oferują one taki sam komfort czytania jak tradycyjny papier.
Statystyki pokazują, iż do komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w firmie przez przeciętnego pracownika zużywane jest około 10 000 stron papieru rocznie. Na szczęście to się zmienia. Coraz więcej urzędów wyraża chęć korzystania z systemów elektronicznej wymiany dokumentów. Mimo, iż nie dzieje się to w tak pełnym wymiarze, jak byśmy tego pragnęli, wprowadzane są początkowe rozwiązania, mające zmniejszyć ilość drukowania, kopiowania i niszczenia dokumentacji biurowej. Wiele ofert, decyzji, aktów, wniosków itp. jest przepisywanych, a na ich podstawie tworzone są nowe teksty i tak w kółko, dlatego powstają aplikacje do optycznego rozpoznawania pisma. Tzw. aplikacje OCR (Optical Character Recognition – optyczne rozpoznawanie tekstu) umożliwiają przenoszenie tekstu drukowanego z papierowych dokumentów bezpośrednio do komputera. Aplikacje OCR mają duży potencjał i są w stanie zautomatyzować procesy związane z zarządzaniem dokumentacją. Skanując dokumenty, mamy możliwość stworzenia ich cyfrowego obrazu i zapisania na komputerze, jednak nie mamy możliwości edycji tekstu. OCR działa w ten sposób, że tekst można zapisać np. jako dokument Microsoft Word. Jeden z liderów tego rynku, ABBYY FineReader, umożliwia także tworzenie specjalnych dokumentów PDF, które łatwo można odszukać na komputerze za pomocą słowa kluczowego. W jednej z nowszych wersji programu, już nawet nie jest potrzebny skan, gdyż aplikacja pozwala na rozpoznanie treści sfotografowanej aparatem cyfrowym. Programy te współpracując z wszelkimi biurowymi programami, powinny się szybko przyjąć w firmach.
Nie tylko firmy, ale każdego z Was, zachęcamy do aktywnej działalności na rzecz ekologii i poszerzanie wiedzy w tym zakresie. Każda, nawet najmniejsza zmiana ma wpływ na przyszłość otoczenia, w którym żyjemy. Więcej na ten temat można będzie dowiedzieć się na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej “DEKO-EKO”, która odbędzie się 24-25 września 2012. Więcej informacji na ten temat w kolejnych wpisach.
A Wy, jakie podejmujecie działania, aby drukować mniej?
autor: Olga Kołodyńska
linki zewnętrzne : http://www.eko-samorzadowiec.pl/
Super artykuł o ochronie środowiska i sposobach na zmniejszenie zużycia papieru. Zgadzam się, że drukowanie mniej to ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonego życia. Pozdrawiam!