Jak z PDF zrobić dobry epub?

Pliki PDF stanowią dla fanów czytników spore wyzwanie. Nierzadko ich odczyt jest niewygodny, a czcionka zbyt mała by swobodnie oddawać się lekturze. Z tego właśnie względu wymyślono konwertery plików PDF do epub. Sprawdźmy zatem, czy to rzeczywiście ma sens.

W Internecie znajdziemy dziesiątki darmowych konwerterów online, są także dostępne większe programy jak Calibre oraz małe, do instalacji, jak np. PDFMate. Wzięliśmy pod lupę kilka z nich i oto co z tego wyszło.

Do konwersji użyliśmy pliku PDF, który zawiera zarówno tekst, jak i grafiki. Chcieliśmy sprawdzić jak współczesne programy poradzą sobie z, bądź co bądź, prawdziwą książką.

Calibre

Calibre to kombajn, nie ma co do tego wątpliwości. Można nim zrobić wszystko z ebookami. Konwersja to zaledwie kilka kliknięć, zatem nie powinna stanowić problemu.

Program przekonwertował całość bardzo dobrze. Widoczne są zarówno grafiki, jak i cały tekst. Całość jest dobrze podzielona, równa i bardzo czytelna. Czcionka równomierna i taka sama dla każdej litery, w tym polskich znaków.

PDFMate

PDFMate to mały program służący do konwersji plików pdf. Pozwala na konwersję nie tylko do epub, ale także txt, html, image, czy doc.

Program próbuje czytać polskie znaki zamieniając je na inną czcionkę, bo domyślna ich nie zawiera. Grafiki są całkowicie niewidoczne, zamiast nich epub wyświetla pustą stronę. Całość jest chaotyczna, nieco nieestetyczna, ale czytelna.

zamzar.com

Zamzar to popularny konwerter online. Konwertuje dziesiątki formatów plików i z większością radzi sobie doskonale.

Sprostał zadaniu – dobrze poradził sobie z tekstem, jest pełny i w miarę podzielony. Grafika jest czytelna, ale za duża, bo nie mieści się na ekranie czytnika i części zwyczajnie nie widać. Po zmniejszeniu okazuje się, że jest ucięta.

toepub.com/pl/

ToEpub to jedna z wielu opcji popularnego konwertera PDF. Program dostępny jest online i przerabia pliki PDF na chyba wszystkie dostępne formaty.

Program pociął tekst losowo. Grafiki są poucinane, ale całość czytelna i napisana jedną czcionką.

PDF to ePub Converter 3.0.6

PDF to ePub Converter to mały program służący stricte do zamiany plików pdf do epub. Jest bardzo prosty w obsłudze, choć konstrukcja wydaje się nieco przestarzała.

Program przekonwertował plik, ale nie uruchamia się opcja zapisu. Wygląda jakby nie została do konca zaprogramowana. Konwerter niestety okazał się bezużyteczny.

go4convert.com/to-epub

go4convert.com to losowo wybrany przez nas w Internecie anglojęzyczny konwerter online. Jak się okazuje, poradził sobie nieźle z zamianą PDFa na epub.

Program pociął tekst losowo, ale całość jest czytelna. Niestety zdania są poucinane w nieodpowiednich miejscach, co utrudnia czytanie, jednak go nie wyklucza. Grafiki są zupełnie niewidoczne.

Jak widać nie tylko Calibre może nam pomóc z plikami PDF. Nie da się ukryć, że jest najlepszy, ale dla wielu użytkowników zbyt skomplikowany. Warto zatem skorzystać z mniejszych i prostszych alternatyw, które choć może nie tak dobrze, ale czytelnie przekonwertują nasze książki.

 

Czytaj też:

PDF na czytniku, czyli najlepszy czytnik ebook do czytania PDF

6 myśli nt. „Jak z PDF zrobić dobry epub?

  1. Admin

    Powinno pomóc przekonwertowanie txt do formatu .odt w Open Office i potem odt. do EPUB lub PDF. Pozdrawiamy.

  2. janu

    Calibre, uratował mi książę, w pdfie mój pecetbook 4 lux gubił litery jak i marginesy nie mogłem ustawić prawidłowo, a przekonertowanie oraz odpowiednie kodowanie uratowało cało sytuacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *