Jaki czytniki ebooków na świąteczny prezent? TOP 6

Święta Bożego Narodzenia wiążą się przede wszystkim z ciepłymi chwilami wśród bliskich, pysznym jedzeniem i odpoczynkiem. Jednak, aby te momenty mogły nastać trzeba się do nich przygotować. By zapobiec przedświątecznej panice już teraz warto pomyśleć o prezentach. Podpowiadamy, dlaczego czytnik ebooków będzie dobrym pomysłem na świąteczny prezent oraz jaki model najlepiej wybrać.

Najlepsze czytniki na świąteczny prezent

Najlepsze czytniki na świąteczny prezent

Zacznijmy od krótkiego wstępu dla tych, którzy nigdy nie mieli styczności z czytnikami ebooków. Osoby zorientowane w temacie spokojnie mogą ominąć ten fragment.

Jaka jest przewaga czytnika ebooków nad standardową papierową książką? Przede wszystkim taka, że w tym jednym, niewielkim urządzeniu możemy pomieścić tysiące e-booków! Wszystkie czytniki mają wbudowaną pamięć wewnętrzną, a niektóre z nich pozwalają na powiększenie jej za pomocą karty SD. Jednak bez obaw, nawet przy pamięci 8 GB zmieścimy bardzo dużą liczbę publikacji. Poza tym na rynku dostępne są wersje z dotykowymi ekranami, klawiszami funkcyjnymi czy czytniki kompatybilne z rysikami elektromagnetycznymi.

Po pierwsze, warto zastanowić się do czego czytnik będzie wykorzystywany najczęściej. 6-calowe, lekkie i poręczne czytniki najlepiej sprawdzą się do beletrystyki. Pliki PDF, wymagają większego, najlepiej 10,3-calowego ekranu, aby je wyraźnie wyświetlić. Dostępne są również urządzenia kompatybilne z rysikami, które pozwolą na tworzenie odręcznych notatek na wgranych plikach lub w przeznaczonej do tego aplikacji.

Poza tym warto zwrócić uwagę na księgarnie, z których korzysta obdarowywana osoba. Legimi i EmpikGo najlepiej współpracują z czytnikami firmy PocketBook. Księgarnia Amazon będzie za to dostępna wyłącznie na Kindle. Natomiast czytniki Onyx Boox umożliwiają pobieranie dodatkowych aplikacji.

Dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego czytnika warto pomyśleć o przyzwyczajeniach czytelniczych osoby, która zostanie obdarowana prezentem w Mikołajki lub wieczór wigilijny.

Sprawdź, czemu czytnik e-booków to idealny prezent na święta

Pytania, które warto zadać przed zakupem czytnika ebooków na świąteczny prezent:

 1. Jakie formaty publikacji elektronicznych czyta obdarowywana osoba?
 2. Łatwiej będzie obsługiwać jej czytnik za pomocą ekranu dotykowego, klawiszy funkcyjnych, a może obu tych funkcji?
 3. Z jakich księgarni korzysta?
 4. Czy często czyta w podróży i potrzebuje lekkiego i małego czytnika?
 5. Ma problemy ze wzrokiem, więc odpowiedni będzie większy ekran?
 6. Czy potrzebuje dodatkowych funkcji, takich jak kompatybilność z rysikiem?

Po odpowiedzeniu sobie na te pytania można zacząć przeglądać ofertę. Oto kilka naszych propozycji, które na pewno sprawią uśmiech przy rozpakowywaniu prezentu:

 

 1. PocketBook Touch Lux 5 

PocketBook Touch Lux 5 oferuje wszystkie funkcje niezbędne do wygodnego czytania beletrystyki. Wyróżnia go przede wszystkim doskonała jakość w stosunku ceny. 6-calowy czytnik od PocketBook wyposażono w podświetlany ekran z technologią SMARTlight, która umożliwia regulację temperatury oświetlenia – od bieli po ciepłe, bursztynowe tonacje. Rozdzielczość wynosi 1024 x 758 px i 212  dpi. Wbudowana pamięć oferuje pojemność 8 GB, które można rozszerzyć za pomocą karty SD o kolejne 32 GB. Na uwagę zasługuje też fakt, że Touch Lux 5 jest niezwykle lekki, waży zaledwie 155 g. Idealnie nada się do czytania w drodze do pracy czy na wakacje. Możemy na nim czytać aż 20 różnych formatów ebooków! Pozycję PocketBook Touch Lux 5 umacniają dostępne na nim funkcje: Wi-Fi, przeglądarka internetowa, słownik, PocketBook Sync, Scribble, Send-to-PocketBook, kalkulator oraz kilka podstawowych gier. Jednak największym atutem jest możliwość korzystania aż z dwóch aplikacji abonamentowych – Legimi oraz Empik Go. Pozwalają one za miesięczną opłatą wybierać spośród tysięcy e-booków dostępnych w ramach abonamentu. Touch Lux 5 posiada dwa warianty kolorystyczne – czarny i rubinowy.

PocketBook Touch Lux 5

 1. Kindle Paperwhite 5 cena

Kolejny na liście jest dobrze znany Kindle Paperwhite 5. Ten model uwielbiany jest przede wszystkim za doskonały ekran. Jego przekątna wynosi 6,8-cala, a rozdzielczość aż 300 dpi. Ponadto został wyposażony w podświetlenie z regulacją barwy od białej po bursztynową. Paperwhite 5 znany jest również ze względu na szybkie i płynne działanie. Dzięki połączeniu z Wi-Fi pozwala na korzystanie z przeglądarki internetowej oraz księgarni Amazon. Kindle Paperwhite 5 dostępny jest w trzech wersjach – 8 GB, 16 GB oraz 32 GB pamięci wewnętrznej. Czytnik jest wodoszczelny i posiada Bluetooth, który pozwala na połączenie się ze słuchawkami i odtwarzanie audiobooków. Jednak jest to możliwe tylko za pośrednictwem aplikacji Amazon – Audible, ręcznie wgrane pliki audio nie zostaną odtworzone. Warto zaznaczyć, że czytnik nie posiada menu w języku polskim, wystarczy nam jednak znajomość podstaw jednego z dostępnych języków, np. angielskiego czy niemieckiego, aby wygodnie go obsługiwać. Czytnik dostępny jest wyłącznie w kolorze czarnym, jednak korzystając z kolorowych etui możemy dopasować go do stylu osoby obdarowanej.

Kindle Paperwhite 5

 1. Onyx Boox Nova Air C

Onyx Boox Nova Air Color to pierwszy czytnik na naszej liście, który obsługuje rysiki elektromagnetyczne. Notowanie możliwe jest na wgranych plikach lub w dedykowanej aplikacji notatnika, która oferuje rozbudowane funkcje. Jako jedyny w tym zestawieniu jest to model z kolorowym ekranem! Przekątna 7,8-cala oferuje rozdzielczość 300 dpi kiedy wyświetlamy odcienie szarości oraz 100 dpi w przypadku kolorów. Ogromnym atutem wszystkich urządzeń Onyx Boox jest system Android oraz kompatybilność z Sklepem Google Play. Oferuje on na łatwe pobieranie dowolnych aplikacji zewnętrznych, tym samym pozwalając użytkownikowi na rozszerzenie możliwości swojego e-notatnika. Tworząc Nova Air Color nie zapomniano również o podświetleniu ekranu z regulacją barwy. Dostępne są połączenia Wi-Fi, do korzystania z przeglądarki czy przesyłania plików oraz Bluetooth pozwalający na połączenie się ze słuchawkami i również przesyłanie danych. Wbudowana pamięć wewnętrzna wynosi 32 GB, co pomieści setki plików oraz niejedną aplikację. Ośmiordzeniowy procesor oraz 3 GB pamięci RAM zagwarantują szybkie działanie czytnika w każdych okolicznościach. Ten model sprawdzi się szczególnie dla fanów komiksów oraz dla tych, którzy na co dzień pracują z kolorowymi wykresami czy grafami.

Onyx Boox Nova Air C

 1. PocketBook InkPad 3

PocketBook InkPad 3 podobnie do wcześniejszego Nova Air C posiada ekran o przekątnej 7,8-cala. Tym razem jest on monochromatyczny, o rozdzielczości 1872 x 1404 (300 dpi), obsługujący dotyk na palec. Ponownie spotykamy się tutaj z podświetleniem ekranu SMARTlight. Czytnik wyposażono również w 4 przyciski funkcyjne, które pozwalają na wygodne poruszanie się po interfejsie oraz przewracanie stron czytanej książki. Niewątpliwym atutem jest także wyjście słuchawkowe przez adapter, które umożliwia odsłuchiwanie audiobooków oraz korzystanie z syntezatora mowy Text-To-Speech. Producent wyposażył PocketBook InkPad 3 w akcelerometr, co pozwala na automatyczną zmianę orientacji ekranu. Za prędkość działania odpowiada dwurdzeniowy procesor oraz 1 GB pamięci RAM. Domyślnie w czytniku wbudowano 8 GB pamieci wewnętrznej, a zamontowane wejście na kartę SD pozwala na rozszerzenie pamięci o kolejne 32 GB. Kolejne udogodnienia, jakie oferuje ten model to połączenie Wi-Fi, przeglądarka internetowa, słownik, PocketBook Sync, Scribble, Send-to-PocketBook, kalkulator oraz kilka podstawowych gier. Aby jeszcze lepiej dopasować czytnik do gustu użytkownika dostępny jest on w dwóch kolorach, czarnym i brązowym. 

PocketBook InkPad 3

 1. Kindle Oasis 3

Kolejnym czytnikiem z oferty Amazon jest Kindle Oasis 3. Ten 7-calowy czytnik zachwyca swoim nietuzinkowym wyglądem odkąd wyszedł na rynek. Ekran obsługuje dotyk pojemnościowy, a dwa wbudowane przyciski pozwalają na wygodną zmianę stron książki. Jego rozdzielczość wynosi 1680 x 1264 (300 dpi), a zamontowane podświetlenie oferuje regulację temperatury barwowej. Oznacza to, że możemy dostosować nie tylko jak mocne jest oświetlenie, ale też kontrolować jego barwę od białej po bursztynową. Podobnie do Paperwhite 5, ten model kompatybilny jest z księgarnią Amazon oraz pozwala odtwarzać audiobooki, jednak wyłacznie te, ze sklep Audible. Nie posiada głośników, więc aby to zrobić konieczne będzie połączenie ze słuchawkami za pomocą Bluetooth. Kindle Oasis 3 dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych, złotej i grafitowej oraz dwóch pojemnościach pamięci, 8 GB i 32 GB. Przydatne funkcje, jakie na nim znajdziemy to Wi-Fi, przeglądarka internetowa czy wodoodporność klasy 8 (IPX8). Ponownie warto pamiętać, że czytnik nie posiada polskiego języku systemowego, aby z niego korzystać konieczna będzie znajomość przynajmniej podstaw języka angielskiego czy niemieckiego.

 Kindle Oasis 3

 1. Onyx Boox Note Air 2

Onyx Boox Note Air 2 to największy i najbardziej rozbudowany czytnik w naszym zestawieniu. Ekran o przekątnej 10,3-cala idealnie sprawdzi się do plików PDF, a kompatybilność z rysikami elektromagnetycznymi pozwoli na wygodne tworzenie notatek. Rozdzielczość wyświetlacza wynosi 1872 x 1404 (212 dpi), a zamontowane podświetlenie umożliwia regulację natężenia oraz barwy. Czytnik stworzony został do profesjonalnych zastosowań, ze szczególną myślą o osobach, które na co dzień notują na kartkach publikacji czy na  dokumentach. Redaktorzy, projektanci, wykładowcy czy studenci na pewno docenią jego możliwości jako czytnika, ale też e-notatnika. Wgrany system Android 11.0 zapewnia kompatybilność ze Sklepem Google Play, co pozwala no pobieranie dowolnych aplikacji, a zarazem zwiększa wielofunkcyjność czytnika. Z łatwością możemy korzystać ze skrzynek pocztowych, aplikacji chmurowych, kalendarzy i nie tylko. Aby przy tak wielu funkcjach Note Air 2 nadal zachwycał prędkością zamontowano w nim ośmiordzeniowy procesor Qualcomm oraz 4 GB pamięci RAM. Za przechowanie wgranych plików oraz zainstalowanych aplikacji odpowiada 64 GB pamięci wewnętrznej, które z łatwością pomieści całą bibliotekę książek czy programów. Czytnik prezentuje się bardzo dobrze nie tylko pod względem podzespołów czy oprogramowania, ale też wyglądu. Niebieska obudowa z pomarańczowymi dodatkami to kwintesencja elegancji i nietuzinkowości.

Onyx Boox Note Air 2

 

Podsumowanie

Trudno wskazać, jeden najlepszy czytnik ebooków. Wszystko zależy od preferencji i upodobań obdarowywanej osoby. W naszym zestawieniu najlepszych czytników ebooków na świąteczny prezent przedstawiliśmy urządzenia z różnych półek cenowych, o różnych możliwościach. Mieliśmy na uwadze, aby wszystkie miały niezbędne funkcje, takie jak: wysoką rozdzielczość ekranu, wytrzymałą baterię, dotykowy ekran z wbudowanym podświetleniem oraz dodatkowe funkcje, ułatwiające czytanie. Mamy nadzieję, że nasze świąteczne zestawienie pomoże w wyborze idealnego czytnika na prezent pod choinkę. Od siebie możemy zapewnić, że dla tych, którzy kochają czytać będzie to idealny podarunek. 

Artykuł zaktualizowany dnia 23.11.2022 r.

Jedna myśl nt. „Jaki czytniki ebooków na świąteczny prezent? TOP 6

 1. jacek

  książki w wersji elektronicznej są sporo tańsze niż ich papierowe odpowiedniki (w Niemczech ze względu na jakieś regulacje prawne są prawie w tej samej cenie), więc czytnik prędzej czy później się zwróci. Poza tym książki w wersji EPUB czy MOBI zajmują – co chyba już wszyscy zauważyli – zdecydowanie mniej miejsca na półce.
  W moim czytniku mam w tej chwili prawie 250 książek, a liczba ich rośnie. Lubię jednak od czasu do czasu przeczytać książkę pachnącą farbą drukarską. Jedno więc drugiego nie wyklucza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.