Czytaj na zdrowie!

Dlaczego czytanie jest dobre dla twojego zdrowia

Dobroczynny wpływ czytania nie opiera się jedynie na poszerzaniu horyzontów, czy zdobywaniu wiedzy. Czytanie wzbogaca i ulepsza nasze życie w wielu wymiarach, które nie są wcale takie oczywiste.

Czytanie, a Psyche

Biblioterapia to dział terapii zajmujący się pomaganiem ludziom za pomocą książek. Polega to na dopasowywaniu odpowiednich lektur, które w jakiś sposób korespondują z sytuacją, czy aktualnymi potrzebami klienta. Nazywa się to ukierunkowanym czytaniem. Misja polega na wzbogacaniu życia ludzi oraz na poradnictwie w rozwiązywaniu osobistych problemów i często stosowana jest w tradycyjnych formach terapii.

Czytanie pozwala nam lepiej zrozumieć siebie i innych ludzi, oraz może zwiększać inteligencję emocjonalną. To oznacza, że czytanie może mieć dobry wpływ na codzienne relacje z innymi ludźmi, w związkach, w rodzinie czy w pracy.

Książki pomagają w określeniu celów życiowych, przepracowywaniu problemów emocjonalnych mogą nawet inspirować do rozpoczęcia nowego, zdrowszego i bardziej świadomego życia.

Według wniosków do których doszli badacze pod kierownictwem Petera Bowera, dobrze dobrany poradnik pomaga wyjść z depresji, niekiedy równie skutecznie co interwencja farmakologiczna.

Ćwiczenie dla mózgu

Badania pokazują również, że czytanie książek jest swoistym ćwiczeniem dla mózgu. Człowiek wcale nie jest przystosowany do czytania, ta czynność nie jest dla niego „naturalna”. Pochłania to znaczną ilość energii, czytanie jest swoistym rodzajem wykraczania poza dotychczasowe możliwości. Dzięki neuroplastyczności mózgu stymulowanie go do pracy pobudza jego rozwój.

Mózgi nasze są tak wyjątkowe właśnie ze względu na to, że przez całe nasze życie dopasowują się do zmieniających się zewnętrznych warunków i okoliczności – kształtują się przez nasze życiowe doświadczenia.

A co może dać nam więcej urozmaiconych doświadczeń niż czytanie książek? George R.R. Martin, napisał w „Tańcu ze smokami” „czytelnik może żyć życiem tysiąca ludzi, zanim umrze.(…) Człowiek, który nie czyta, ma tylko jedno życie”. Dzięki czytaniu mamy możliwość przeżyć i przeanalizować mnóstwo historii, wczuwać się w rolę bohaterów przez co poznawać siebie i kształtować swoją osobowość.

Neurony lustrzane = empatia

Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda przeprowadził w 2012 roku badania, których wyniki były bardzo interesujące. Za pomocą tzw. funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, w skrócie fMRI podglądali oni mózgi osób czytających powieść Jane Austen, „Mansfield Park”. Okazało się że wystarczy sama lektura powieści aby zaktywizować dokładnie te rejony w mózgu, które byłyby aktywowane  gdybyśmy sami przeżywali przygody opisywane w książce. Jest to możliwe dzięki neuronom lustrzanym, występującym tylko u człowieka, a odpowiadającym za możliwość rozumienia czyichś uczuć, myśli, motywów i emocji. To właśnie dzięki tym neuronom jesteśmy w stanie współodczuwać z bohaterami czytanych przez nas opowieści.

Pamięć, koncentracja, stres

Czytanie książek ma dobry wpływ na pamięć, zdolność koncentrowania się, oraz łagodzi stres. Dr David Lewis z Mindlab International na University of Sussex mierzył w jakim stopniu zmienia się napięcie mięśniowe i czynność serca pod wpływem różnych czynności i okazało się że czytanie obniża poziom stresu o 68%, czym wygrywa ze słuchaniem muzyki piciem herbaty, czy spacerowaniem. To, że wzbogaca wiedzę, zwiększa nasze zasoby językowe i podnosi kompetencje lingwistyczne jest oczywiste. Szeroka znajomość słownictwa wpływa również na nasze postrzeganie rzeczywistości, jak powiedział Ludwig Wittgenstein „Granice mojego języka są granicami mojego świata”. Książki są też źródłem inspiracji i kreatywności oraz rozwijają wyobraźnię, a także wiele obszarów mózgu, usprawniając jego ogólne funkcjonowanie. Dzięki czytaniu trenujemy równocześnie myślenie krytyczne oraz analityczne. Badania wskazują, że czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera.

Czytanie przedłuża życie

Według naukowców z Yale University w USA, ludzie którzy czytają książki żyją dłużej. Dokładnie o dwa lata. Doszli do wniosku, że już 30 min czytania codziennie wystarczy, aby przedłużyć sobie życie. Skąd te wyniki – naukowcy nie wyjaśniają, ale biorą pod uwagę różne zależności, jak zawsze przy badaniach korelacyjnych możliwe jest, że osoby które czytają są bardziej świadome i prowadzą zdrowszy tryb życia i to właśnie sprawia że żyją dłużej.

Czytamy czy nie czytamy?

W takim kontekście jeszcze smutniejszy wydaje się być fakt, że według badań w Polsce coraz mniej osób sięga po książki. Statystyki czytania są dramatyczne, a według prognoz będziemy czytać coraz mniej.

Powody tego są różne. Współcześnie czytanie uważamy za stratę czasu, uważa tak prawie 2,4 mln dorosłych Polaków. W co trzecim polskim domu nie znajdziemy literatury pięknej, a jedynie 2 proc. może pochwalić księgozbiorem liczącym więcej niż 500 pozycji.

Czy elektroniczne czytniki mogą temu jakoś zaradzić?

Wierzymy że tak. Dlatego, że ułatwiają dostęp do książek.

We współczesnym świecie mamy coraz mniej czasu i okazji do czytania. Czytnik, który zajmuje mało miejsca i możesz mieć go zawsze przy sobie stanowi duże ułatwienie. Dzięki takim rozwiązaniom nie musisz planować, wypożyczać książek, pamiętać by brać je ze sobą. Daje możliwość czytania w różnych sytuacjach dnia codziennego, kiedy niespodziewanie mamy tę chwilę czasu, w pociągu, w samolocie, na uczelni, w parku czy w przerwie w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *