Czy bolą Cię oczy od monitora?

U większości osób pracujących przy komputerze więcej niż trzy godziny dziennie, występują problemy z oczami. Powstało nawet pojęcie diagnostyczne Computer Vision Syndrom (CVS), które mówi m.in. o podwójnym widzeniu i zespole suchego oka. Jak poradzić sobie z tym problemem?czytnik ebook

Najczęstszą dolegliwością zgłaszaną przez użytkowników komputerów to ból oczu. Zaraz za nim plasują się suchość oka, podwójne widzenie, niewyraźne widzenie, a także zmęczenie i zaczerwienienie oczu.

Najczęstszym błędem popełnianym przez użytkowników komputerów jest zmniejszenie częstotliwości mrugania. Prawidłowo powinniśmy robić to 20 razy na minutę, a podczas pracy z komputerem ilość ta zmniejsza się o 2, a nawet 3 razy. Konsekwencją tego jest wysuszenie spojówki i rogówki, a finalnie ból, pieczenie, suchość i zaczerwienienie oczu.

Jak sobie z tym poradzić?

Warto czyścić ekran monitora, tabletu lub smartfona przed każdym użyciem. Ekrany LCD bardzo silnie przyciągają cząsteczki kurzu, bakterie, roztocza i pyłki. Dodatkowo wymuszanie mrugania pomoże odpowiednio nawilżyć oczy. Warto także wyposażyć się w tzw. „sztuczne łzy”. Co dalej, należy co kilkanaście minut spoglądać w dal, zmienić w komputerze czcionkę na większą, stosować możliwie dużo światła naturalnego. Jeśli problem występuje nadal, warto sprawdzić wilgotność powietrza, która powinna wahać się między 65, a 75%.

Jak możemy zmienić ten problem?

Oczywiście okuliści mają sprawdzone sposoby na poprawę jakości naszej pracy z komputerem, ale my mamy inny pomysł. Zamiana części urządzeń na czytniki. E-papier przystosowany jest do maksymalnej dbałości o wzrok. Doskonale imituje także kartkę papieru.

Dzisiejsze czytniki ebooków wyposażone są w szereg funkcji, które pozwalają nie tylko na czytanie, ale także na łączenie się z internetem, korzystanie z przeglądarki internetowej, granie w gry, czy liczenie na kalkulatorze. Dzięki temu możemy swobodnie zamienić tablet lub smartfon na czytnik ebooków i dzięki temu cieszyć się zdrowym wzrokiem przez długi czas.

Kto wie, może kiedyś ekrany e-papierowe będą dostępne także w monitorach i telefonach? Czekamy niecierpliwie na te czasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *