Amazon Kindle Scribe 2 – test

Kindle Scribe 2 to kolejna wersja generacji notatnika elektronicznego od Amazona. Co różni go od poprzedniej wersji? Czy jest sens kupować nowy model Kindle Scribe? W poniższej analizie znajdziesz odpowiedzi, które rozwieją wszelkie wątpliwości!

Wygląd

Nowy model Scribe 2 wyglądem przypomina swojego poprzednika z 2022 roku. Tegoroczny notatnik ma asymetryczną obudowę, formą przypomina Onyx Boox Go 10.3. Ekran jest osadzony w białej ramce. Przycisk zasilania oraz port USB-C znajdują się na lewej krawędzi czytnika. Tył obudowy ma  satynowe wykończenie w kolorze antracytowym lub jadeitowym.

Kindle Scribe 2 – port USB-C i przycisk zasilania

Na pleckach czytnika znajduje się też logo Amazona oraz cztery niewielkie punkty antypoślizgowe. Rogi Scribe 2 są zaokrąglone. Wymiary nowego Kindle’a – 196 x 230 x 5.7 mm oraz waga 433 g sprawiają, że notatnik dobrze leży w dłoni.

Kindle Scribe 2 – plecki

Ekran

Kindle Scribe 2 wyposażono w ekran o wielkości 10.2 cala i rozdzielczości 300 PPI. Wyświetlacz jest monochromatyczny, przez co wydaje się być nieco jaśniejszy niż te w notatnikach z ekranami kolorowymi. Nowy model Amazona ma regulowane, dwutonowe podświetlenie, którego zakres barw przechodzi od chłodnej bieli po ciepłe, bursztynowe odcienie. Scribe 2 ma również opcję automatycznego dostosowywania jasności wyświetlacza. 

Kindle Scribe 2 – podświetlenie

Obsługa czytnika odbywa się zarówno poprzez dotyk pojemnościowy, jak i elektromagnetyczny. Do ogólnej nawigacji, przeglądania stron internetowych czy czytania książek używa się dłoni lub rysika. Piórko jest konieczne również do tworzenia notatek.

Model ma matową wierzchnią warstwę ekranu. Jest ona bardziej chropowata, niż w pierwszej wersji Scribe. Co ciekawe, czytnik jest kompatybilny z nieoryginalnymi rysikami, takimi jak Onyx Boox Pen Plus i reMarkable Marker. 

Podzespoły

W przypadku Scribe 2 Amazon nadal nie podaje zbyt wiele szczegółowych informacji o podzespołach nowej generacji. Kupując czytnik, możemy wybrać pojemność pamięci wewnętrznej (16, 32 lub 64 GB). Jest to właściwie jedyny komponent, o którym producent otwarcie mówi. Amazon deklaruje, że jedno ładowanie baterii wystarcza nawet na 12 tygodni czytania w trybie offline lub 3 tygodnie robienia notatek. Pełne naładowanie zajmuje około 2,5 godziny.

Kindle Scribe 2 – wygląd

Pamięć RAM oraz procesor wydają się być identyczne, jak w Scribe z 2022 roku. Nawigacja w czytniku jest płynna, a przełączanie pomiędzy zakładkami interfejsu czy otwieranie ustawień zajmuje praktycznie tyle samo czasu, co w poprzednim modelu. Książki i notatki wczytują się równie szybko. Warto jednak zauważyć, że przy bardzo suchych opuszkach palców czasami Scribe 2 nie reaguje na dotyk.

Kindle Scribe 2, podobnie jak poprzednik, nie posiada głośników, ani mikrofonu. Jest to duże zaskoczenie, ponieważ Amazon promuje swój czytnik jako świetny sprzęt do odtwarzania audiobooków (ale muszą one pochodzić ze sklepu Audible). Wbudowany akcelerometr jest responsywny. Po zmianie pozycji ekranu wystarczy parę sekund, aby obraz został automatycznie dostosowany do aktualnej orientacji czytnika. 

Pierwsze uruchomienie Kindle Scribe 2

Po pierwszym uruchomieniu, Kindle Scribe 2 wymusza zalogowanie się do konta Amazon. Niezbędne w tym procesie jest połączenie z internetem. Jeśli nie chcesz zakładać konta na portalu Amazon lub nie możesz się zalogować przez brak połączenia z Wi-Fi, niestety używanie czytnika będzie niemożliwe. 

Oprogramowanie

Oprogramowanie w Scribe 2 jest dokładnie takie samo jak w poprzedniku. Jedyną różnicą jest numeracja ostatniej aktualizacji. Niestety, nadal nie doczekaliśmy się polskiej wersji językowej oprogramowania.

Notatnik Kindle posiada połączenie Wi-Fi, które pozwala na korzystanie z przeglądarki i księgarni Amazon oraz bezprzewodowe przesyłanie plików czy synchronizację notatek z chmurą. Dostępny w czytniku Bluetooth służy głównie do połączenia się ze słuchawkami lub głośnikiem, co umożliwia odsłuchiwanie audiobooków. 

Interfejs

Interfejs czytnika pozostał praktycznie bez zmian. W dolnej części ekranu, poza dotychczas dostępnymi zakładkami:

  • Strona główna (Home)

  • Biblioteka (Library)

  • Notatniki (Notebooks)

  • Więcej (More)

Tam też znajduje się lista czytanych przez nas książek (Your Reading Lists), Goodreads, Przeglądarka (Web Browser), Ustawienia (Settings) i Informacje (Legal).

Pomimo wbudowanego akcelerometru, korzystanie z interfejsu czytnika w poziomie nie jest możliwe. Może on być ustawiony wyłącznie pionowo, z pogrubionym panelem obudowy po lewej lub prawej stronie. Jedynym działaniem, w którym poziome ułożenie czytnika jest możliwe, to czytanie książek, kiedy orientację ekranu ustawiamy… ręcznie. Akcelerometr jest w stanie obrócić ekran wyłącznie o 180° – zmianę o 90° musimy wykonać ręcznie, wchodząc w ustawienia czytania.

Aplikacje na Kindle Scribe 2024

Czy jest przeglądarka? Jest przeglądarka. Czy dobrze działa? Jest przeglądarka. 

Już po wpisaniu pierwszego hasła w wyszukiwarkę pojawia się informacja, że czytnik ma ograniczoną pamięć, a niektóre funkcje i animacje mogą w ogóle się nie pojawiać. W testach niejednokrotnie zdarzyło się nam, że nawet przy prostych wyszukiwaniach, przeglądarka zupełnie przestawała odpowiadać. Działanie przeglądarki jest wolne, a efekt ghostingu mocno odczuwalny.

Kindle Scribe 2 – przeglądarka

Na pochwałę mogą liczyć natomiast aplikacje Kindle Books oraz Audible. Działanie tych programów jest płynne i szybkie. Energiczne przewijanie list książek nie blokuje czytnika, ani nie tworzy tak dużego ghostingu, jak w przypadku przeglądarki. Przejście do informacji o wybranej książce nie zajmuje więcej niż 2 sekundy. Pobierane próbki książek pojawiają się w naszej bibliotece równie szybko.

Czytanie, słuchanie, notowanie

Kindle Scribe 2 – czytanie

Obsługa e-booków oraz audiobooków nie zmieniła się znacząco względem Scribe z 2022 roku. Nadal mamy możliwość dostosowywania formy tekstu do naszych preferencji czytelniczych. 

Dodano opcję Active Canvas oraz narzędzia AI. Active Canvas to funkcja, dzięki której można dodawać notatki w tekście e-booków. Z kolei narzędzia AI – Summarize i Refine writing mają zoptymalizować proces tworzenia notatek. Summarize podsumowuje zapisane notatki, jednak polski tekst zmienia na angielski, przez co nie każdy użytkownik będzie mógł skorzystać z tej funkcji. Refine writing przekształca pismo ręczne w tekst drukowany. Niestety to narzędzie AI również nie wspiera w pełni polskiej wersji językowej – część polskich znaków jest zupełnie usuwana, nawet pomimo wyraźnego zapisu. 

Kindle Scribe 2 – testy AI

Pliki PDF

Jako największy spośród modeli Amazona, ekran Kindle Scribe 2 będzie odpowiedni do czytania plików PDF. Choć funkcje obsługi tego formatu nie są doskonałe, to spełniają podstawowe potrzeby. Powiększanie treści można wykonać gestem szczypnięcia lub podwójnym stuknięciem w ekran.

Pierwsza metoda, choć intuicyjna, nie jest zbyt precyzyjna, ponieważ opóźniona reakcja ekranu utrudnia uzyskanie dokładnego powiększenia. Podwójne stuknięcie sprawdza się znacznie lepiej – automatycznie powiększa stronę, jednocześnie eliminując marginesy. W tym trybie przesunięcie do kolejnej części dokumentu odbywa się poprzez dotknięcie ekranu, co pozwala na wyświetlenie fragmentów strony niewidocznych wcześniej. Niestety, funkcja dwukliku nie działa we wszystkich dokumentach, a brak jasnej zależności utrudnia przewidywanie jej dostępności.

Alternatywą może być ręczna zmiana orientacji ekranu na poziomą, dzięki czemu wyświetlane jest około jednej trzeciej z całości strony. Pozostałe fragmenty dokumentu pojawiają się po stuknięciu w ekran. Takie działanie może być wygodnym rozwiązaniem w przypadku bardziej szczegółowych plików.

Czy warto kupić Kindle Scribe 2?

Odpowiedź brzmi: TO ZALEŻY. Kindle Scribe 2 z pewnością znajdzie swoich zwolenników, zwłaszcza wśród lojalnych klientów Amazona lub osób szukających notatnika elektronicznego z dostępem do Kindle Store.

Jeśli jednak żadna z tych kwestii nie jest dla Ciebie priorytetem, warto rozważyć inne dostępne na rynku elektroniczne notatniki, jak na przykład Onyx Boox Go 10.3.

Autor: J.S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *