13-calowy czytnik Sony- zapowiedź

W związku z naszym ostatnim artykułem, na temat obsługi plików w formacie PDF w czytnikach e-booków, pomyśleliśmy, że warto wspomnieć o Digital Paper. Tak bowiem nazywa się 13,3-calowy czytnik, nad którym aktualnie pracuje marka Sony.

Prototyp nietypowego urządzenia pojawił się na tegorocznych targach EDIX (Educational IT Solutions Expo) w Tokio. Nie bez powodu szybko przyciągnął duże zainteresowanie. W końcu to pierwszy na świecie czytnik z 13,3-calowym ekranem  E-Ink Mobius.

Ekran i ergonomia

Digital Paper został wyposażony w dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 1200 x 1600 pikseli. Ekran E-Ink Mobius jest elastyczny, dzięki czemu czytnik jest bardziej odporny na mechaniczne uszkodzenia. Co więcej, pomimo sporego ekranu, urządzenie pozostaje poręczne, a to za sprawą cienkiego profilu- zaledwie 6,8 mm.

Sam ekran Mobius, waży około 60 gramów co przekłada się na relatywnie niewielką wagę całego urządzenia- 358g (dla porównania waga 9,7-calowych czytników przekracza 500 gramów).

Źródło: www.the-digital-reader.com

PDF-owski eden

Wielkość 13,3-calowego czytnika to format kartki A4. W związku z czym, Digital Paper nie będzie miał żadnego problemu z odczytem plików w formacie PDF, po prostu plik w całości zmieści się na ekranie. Notabene, docelowo właśnie do odczytu tych plików urządzenie zostało zaprojektowane.

Podobnie do obecnych na rynku czytników, Digital Paper umożliwia dodawanie różnego rodzaju notatek, zresztą urządzenie dedykowane plikom PDF bez tych funkcji nie miałoby najmniejszego sensu. W celu usprawnienia sporządzania notatek, marka Sony do kompletu z czytnikiem ma zamiar dołączać rysik.

Co jeszcze wiemy na temat Digital Paper?

Czytnik będzie wyposażony w połączenie Wi-Fi. Jeśli chodzi o baterię producent zapewnia, że na jednym ładowaniu z urządzenia będzie można korzystać do 3 tygodni.

Zamiarem Sony jest, aby nowy produkt był maksymalnie prosty, powinien zwyczajnie zastąpić tradycyjny papier. Digital Paper ma służyć do odczytywania dokumentów oraz umożliwiać wprowadzanie w nich zmian.

W tym przypadku grupą docelową firmy są przede wszystkim uczniowie szkół oraz studenci. Jeszcze w tym roku urządzenia trafią do trzech japońskich uniwersytetów. W przypadku rynku globalnego, Digital Paper najprawdopodobniej pojawi się w marcu 2014 roku.

Podsumowanie

Prototyp 13,3-calowego czytnika marki Sony zapowiada się niezwykle interesująco. Martwią nas jedynie doniesienia o tym, że urządzenie ma obsługiwać tylko pliki PDF. Zdajemy sobie sprawę, że do tego Digital Paper  ma służyć, jednak z drugiej strony dlaczego czytnik nie miałby pozwalać również na czytanie e-booków np. w formacie E-pub?

Jesteśmy również ciekawi ceny urządzenia, która jak dotąd nie jest znana. Do tej pory zanotowaliśmy tylko kilka pogłosek o tym, że koszt Digital Paper nie będzie wysoki. Niestety nikt nic nie sprecyzował.

Oczywiście na razie nie mamy żadnej gwarancji, że urządzenie  wkroczy na globalny rynek, tym bardziej, że pojawi się w Polsce.

Niemniej jednak, jest to kolejny dowód na to , że coraz więcej dzieje się w świecie e-papieru, co nas niezmiernie cieszy. Na chwilę obecną nie pozostaje nic innego jak czekanie…

Edit: Znana jest już cena urządzenia, która niestety wynosi ponad 3000 złotych.  Premiera w Japonii Sony DPT-S1 zapowiedziana jest na 3 grudnia 2013 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *