PocketBook Touch HD 2- nowość roku 2017. Czytnik został stworzony na wzór swojego starszego brata. Różni się od niego kolorystyką oraz technologią podświetlenia.
Zapraszamy do zapoznania się z testem.
-
Wygląd
Opakowanie, w jakim dostajemy czytnik, jest klasycznym pudełkiem od PocketBooka. Solidnie wykonane, zamykane od góry ze zdjęciem czytnika na froncie oraz opisem danych technicznych i zawartością pudełka (w 16 językach) z tyłu opakowania.
W pudełku znajdziemy: kabel do ładowania czytnika, broszurkę ilustrującą „życie” czytnika wyposażonego w pokrowiec oraz bez pokrowca (taka swoista przestroga), skróconą instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną.
Ogólnie pudełko jak pudełko, klasyczne i rozpoznawane.
Po jego otworzeniu widzimy czytnik owinięty w folię ochronną. Po jej rozpakowaniu możemy cieszyć się widokiem Touch HD 2. Jak już zostało wspomniane wcześniej, urządzenie nie różni się znacznie wyglądem od PocketBooka Touch HD , ponieważ różnica odzwierciedla się tylko w kolorystyce urządzenia. Reszta aspektów wyglądu się nie zmieniła.
Czytnik, tak jak większość urządzeń tej marki m.in.: PocketBook Touch Lux czy PocketBook Aqua 2 waży 180g- waga standardowa. Posiada również trzy przyciski z przodu (Home, zmiana stron (prawo, lewo), ustawienia)- to również zostało bez zmian. Awers czytnika posiada napis „PocketBook„ oraz część perforowaną, sprawiającą pewniejszy chwyt czytnika.
Na obudowie oprócz przycisku do włączania i wyłączania urządzenia znajduje się również slot na kartę microSD, gniazdo do ładowania urządzenia, mini jack 3.5mm oraz gniazdo do twardego resetu.
Podsumowując, PocketBook Touch HD 2 to lekki, dobrze wyprofilowany czytnik, który się pewnie chwyta. Mankamentem może być jedynie kolor czytnika, ale to kwestia gustu, a o nich się nie dyskutuje.
-
Ekran
Producent wyposażył PocketBooka Touch HD 2 w najnowszej generacji ekran E Ink Carta o rozdzielczości 1072×1448 (300 DPI). Jest to obecnie najwyższa rozdzielczość, jaką znajdziemy w czytnikach na rynku.
W pierwszej kolejności porównaliśmy go do czytnika, z mniejszą rozdzielczością. Tu na tapetę wzięliśmy PocketBooka Touch Lux 3 (213 DPI). W normalnym trybie czytania (czcionka średniej wielkość) na pierwszy rzut oka różnic nie widać. Dostrzegą ją osoby, które przyjrzą się bardzo mocno obu ekranom. Na maksymalnej wielkości czcionki różnica się uwypukla. Widać pixele przy literach.
To co jeszcze zauważyliśmy to ogólny kolor ekranu. Wyświetlacz PocketBooka Touch HD 2 jest bardziej wyraźny, a kolor liter- głębszy.
Porównaliśmy go również do Kindle Voyage. Wyświetlacze wyglądają identycznie. Nie zauważyliśmy żadnych rozbieżności. Na obu ekranach litery są wyraźne, bez żadnych zauważalnych pixeli. Podświetlenie ekranów ma taki sam odcień. W tej kwestii czytnik jest naprawdę dobry, zwłaszcza że cena Kindle Voyage jest zaporowa w porównaniu do PocketBooka Touch HD 2.
Pod względem wyświetlacza czytnik wpisuje się w półkę czytników premium.
- Podświetlenie
Tu chyba najdłużej wyczekiwana funkcja do przetestowania. Touch HD 2 posiada podświetlenie w technologii SmartLIGHT. Więcej o niej pisaliśmy tu:
https://czytio.pl/blog/pocketbook-touch-hd-2-czyli-c9zytnik-wspomagajacy-nasz-naturalny-biorytm/
Nowość od PocketBooka zachwyca podświetleniem (nie przesadzamy!). Podświetlenie w kolorze bursztynu posiada tylko PocketBook Touch HD 2 i to sprawia, że jest lepszy od innych czytników. Czytanie ebooków wieczorami jest komfortowe. Wzrok się tak nie męczy , a światło nie podrażnia oczu.
Podczas naszych testów nie jesteśmy wstanie określić czy ma to wpływ na wzrok ponieważ testowaliśmy go krótko jednak podczas tych testów funkcja sprawowała się rewelacyjnie. Ciepły kolor podświetlenia sprawia, że zasypianie po wieczorowej lekturze jest miłe i przyjemne.
Porównywaliśmy również podświetlenie standardowe- światło białe w modelach. Wszystkie porównywane czytniki (PocketBook Touch Lux 3, PocketBooka Touch HD 2, Kindle Voyage) posiadają taką samą jakość podświetlenia. Na całym ekranie świeci równomiernie. Nie ma cieni ani miejsc jaśniejszych bądź ciemniejszych.
Wniosek? Podświetlenie jest atutem tego czytnika.
- Włączanie i wyłączanie urządzenia
Czytnik włącza się i wyłącza w niecałe 10 sekund. Trzeba zaznaczyć, że ebook reader wyłącza się całkowicie, nie przechodzi w tryb uśpienia tak jak Kindle czy Cybooki. Z jednej strony to atut ze względu na długość pracy baterii. Mankamentem jest jednak czas włączania, 10 sekund- trochę długo. Czytnik ma funkcję przejścia w tryb uśpienia w ciągu 2 sekund za pomocą jednego kliknięcia.
- Menu czytnika
Weźmy na tapetę teraz interface czytnika. Wśród ustawień ogólnych znajdziemy:
1.Wi-Fi. Pod zakładką znajdziemy włączenie i wyłączenie sieci „Dostęp do sieci” oraz „Połączenie z ukrytą siecią”. Na drugiej połowie ekranu znajdują się dostępne sieci, do których możemy podłączyć czytnik.
2.Konto i synchronizacja. W tej zakładce mamy możliwość założenia bądź synchronizację posiadanych kont w aplikacjach: PocketBook Sync, Sent-to-PocketBook, DropBox, ReadRate, Adobe DMR, Legimi.
- PocketBook Sync umożliwia pobieranie wybranych w księgarni książek bezpośrednio do swojego Urządzenia (a nawet do wielu urządzeń). Usługa PocketBook Sync jest wygodna, ponieważ umożliwia wybranie książek do pobrania w późniejszym dogodnym czasie.
- Sent-to-PocketBook– aplikacja ta umożliwia wysyłanie plików na adres e-mail urządzenia. Jeśli Wi-Fi jest włączone, wysyłane książki zostaną automatycznie pobrane na urządzenie.
- DropBox- Aplikacja DropBox umożliwia pobieranie plików wysyłanych do usług DropBox z dowolnego komputera lub urządzenia z zainstalowanym klientem Dropbox, lub poprzez witrynę internetową Dropbox, na własne urządzenie. Nie trzeba niczego instalować w swoim urządzeniu PocketBook- wystarczy tylko się zalogować w usłudze.
- ReadRate dzięki tej funkcji można korzystać z sieci społecznościowych: udostępniać cytaty z książek, dodawać komentarze, pochwalić się, co czytasz lub przeczytałeś (-aś) oraz pokazać, co lubisz, a czego nie. ReadRate umożliwia także śledzenie, co dzieje się u znajomych oraz pobieranie informacji o najpopularniejszych książkach.
- Adobe DMR- używanie i pobieranie książek w formacie chronionym (Adobe DRM)
- Legimi- Internetowa płatna wypożyczalnia ebooków.
- Ustawienia osobiste. Pod tą zakładką kryją się funkcje personalizacji urządzenia, czyli:
- Ustawienie Loga startowego
- Ustawienie Loga wyłączania
- Całkowite odświeżanie strony. Można je ustawić co 3/5/10 stron, zawsze albo nigdy
- Ciekawą opcją jest „otwórz przy starcie”. Możemy ustawić, co chcemy, aby się otworzyło przy starcie. Do wyboru mamy „Menu główne”, „Ostatnio otwarta książka”.
- Wskaźnik LED (włącz/ wyłącz)
- Mapowanie klawiszy. Możemy ustawić funkcje klawiszy głównych; EPUB,FB2 i inne; PDF i DjVu. Funkcja bardzo fajna i przydatna.
- Profile użytkowników– funkcja ta jest pomocna, w przypadku gdy urządzenie jest używane przez więcej osób. Każdy użytkownik może dostosować swoje ustawienia osobiste, zakładki i notatki.
- Języki. Do wyboru mamy 29 języków w tym język polski. Tutaj możemy również ustawić układ języka klawiatury. Domyślnie możemy ustawić 3 różne języki, np. układ klawiatury 1- PL, układ klawiatury 2- EN, układ klawiatury 3- DE. Następnie jest możliwość przełączania się pomiędzy układami klawiatur. Pod tą zakładką kryją się także dostępne słowniki czy synteza mowy (język i głos, szybkość czytania czy usuwanie pakietów).
- Czas i data. Tutaj do ustawienia jest: strefa czasowa, bieżąca data i godzina, format czasu, zsynchronizuj czas, automatyczna synchronizacja czasu.
- Oszczędzanie akumulatora. Bardzo fajna i przydatna funkcja. Tutaj znajdziemy wskaźnik mówiący o Procencie naładowania akumulatora. Jest możliwość włączenia i wyłączenia automatycznej blokady ekranu oraz ustawienia, po jakim czasie czytnik ma się wyłączyć.
- Konserwacja. Można tutaj ustawić: Tryb USB > (Połączenie z PC, Ładowanie, Pytaj przy połączeniu), Kopię zapasową i odzyskiwanie (jednak ta opcja wymaga włożenia karty SD), prywatność (ochrona konfiguracji za pomocą hasła, diagnostyka i użytkowanie), formatowanie pamięci wewnętrznej, możliwość przywrócenia ustawień fabrycznych oraz tryb demonstracyjny (pokaz slajdów).
- Oprogramowanie. Wszelkie informacje na temat oprogramowania. Jego wersja, aktualizacje automatyczne bądź ręczne oraz aplikacje innych firm.
- O urządzeniu. Wszystkie informację związane z urządzeniem (Model urządzenia, Pamięć czy Informację prawne).
Patrząc na mnogość różnych funkcji ustawień , czytnik możemy spersonalizować prawie pod każdym względem. Fajny zabieg ze strony PocketBook’a.
Koniec części I.