Rynek czytników E Ink obfituje w ogromne ilości ciekawych produktów. W tym artykule porównamy niezwykle popularny reMarkable Paper Pro oraz najnowszy Onyx Boox Note Air 4 C. Przeanalizujemy ich podstawowe cechy, aby pomóc Ci w wyborze najlepszego modelu do Twoich potrzeb.
Wygląd
Onyx Boox Note Air 4 C zachował elegancką, ciemną formę z delikatnym pomarańczowym detalem. Mamy tu szeroką, czarną ramkę, która sprawia, że tablet wygodnie leży w dłoni. Przycisk zasilania w Note Air 4 C pełni również funkcję czytnika linii papilarnych. Port USB-C zapewnia możliwość szybkiego ładowania oraz łatwe przesyłanie plików za pomocą kabla.
Wymiary nowego modelu Onyx Boox to 226 x 193 x 5,8 mm. Waży on zaledwie 420 g, dlatego jest idealnym sprzętem do pracy w biurze czy notowania na zajęciach.
reMarkable Paper Pro charakteryzuje się minimalistycznym, jasnoszarym designem z metaliczną obudową. Cztery antypoślizgowe punkty rozmieszczone w rogach poprawiają stabilność podczas użytkowania. Przycisk zasilania znajduje się w górnej krawędzi, a port USB-C w dolnej.
Wymiary reMarkable Paper Pro to 274,1 x 196,6 x 5,1 mm. Waży on jednak więcej niż Note Air 4 C, bo aż około 525 g. W związku z większymi gabarytami reMarkable Paper Pro lepiej sprawdza się podczas użytkowania na płaskiej powierzchni.
Mimo istotnych różnic w wyglądzie, oba czytniki są wykonane bardzo precyzyjnie i solidnie. Onyx Boox Note Air 4 C jest lżejszy i bardziej poręczny, natomiast reMarkable Paper Pro zachwyci minimalistów swoim skromnym designem.
Ekran
Onyx Boox Note Air 4 C posiada kolorowy 10,3-calowy ekran E Ink Kaleido 3 Carta 1200. Jego rozdzielczość wynosi w odcieniach szarości 2480 x 1860 przy 300 PPI, natomiast w kolorze 1240 x 930 przy 150 PPI. Note Air 4 C posiada przednie podświetlenie z możliwością regulacji barwy. Nowy model Onyx Boox wyróżnia się technologią BSR, która zapewnia możliwość szybkiego odświeżenia treści. Dzięki niej, przeglądanie stron internetowych, czy korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie staje się szybkie, łatwe i przyjemne.
reMarkable Paper Pro ma większy ekran – to 11,8-calowy Canvas Color. Bazuje on na technologii E Ink Gallery 3, który nie wymaga filtra barwnego. Dzięki takiemu zabiegowi kolory na tablecie są bardziej naturalne. Rozdzielczość Paper Pro wynosi 2160 x 1620 przy 229 PPI. Co więcej, ekran posiada proporcje 4:3 oraz regulowane przednie podświetlenie.
reMarkable Paper Pro automatycznie się włącza i wyłącza, oraz dość płynnie odświeża ekran. Niestety notatnik ma tendencję do ghostingu, co może negatywnie wpływać na jakość wyświetlanego obrazu.
Note Air 4 C posiada wyższą rozdzielczość ekranu i możliwość szybszego odświeżania, co przekłada się na płynniejsze działanie. Z kolei Paper Pro ma większy ekran, na którym notowanie będzie o wiele wygodniejsze.
System
Onyx Boox Note Air 4 C działa na systemie Android 13, dzięki czemu możliwe jest instalowanie dowolnych aplikacji ze sklepu Google Play. Ośmiordzeniowy procesor Qualcomm (2.4 GHz) z technologią BSR i 6 GB pamięci RAM ma zapewnić niezwykłą szybkość działania oraz odświeżania ekranu.
Czytnik Onyx Boox działa podobnie do tabletu, a jego obsługa jest bardzo intuicyjna. Note Air 4 C można zabezpieczyć za pomocą kodu PIN lub odcisku palca. Dodatkowym atutem jest wyposażenie w interfejs w języku polskim. Czytnik obsługuje Bluetooth 5.1, co oznacza możliwość podłączenia nawet dwóch urządzeń równocześnie.
reMarkable Paper Pro pracuje na własnym systemie reMarkable, stworzonym na podstawie struktury Linuxa . Czytnik ma przez to znacznie mniej funkcji niż Android, ponieważ nie można na nim instalować dodatkowych aplikacji. Słabszy, czterordzeniowy procesor Cortex-A53 (1.8 GHz) z 2 GB pamięci RAM jest zauważalnie wolniejszy.
W przypadku dodatkowych funkcji reMarkable nie zachwyca swoją wszechstronnością. Jedyną możliwością zabezpieczenia sprzętu w Paper Pro jest wprowadzenie kodu PIN – nie znajdziemy tu czytnika linii papilarnych. Model ten nie posiada również polskiej wersji językowej ani modułu Bluetooth.
Oba czytniki wyposażone są w 64 GB pamięci wbudowanej, przy czym tylko Onyx Boox ma slot na kartę SD.
Porównując parametry obu notatników – Note Air 4 C będzie lepszym wyborem niż Paper Pro. Posiada on w lepsze podzespoły, ma więcej zaawansowanych funkcji oraz posiada interfejs w języku polskim.
Notowanie
Onyx Boox Note Air 4 C oferuje szeroki wachlarz narzędzi oraz szablonów, które ułatwiają zapisywanie informacji. Nowy Note pozwala na szybkie przełączanie między aplikacjami, dzięki czemu praca na nim staje się niezwykle przyjemna i efektywna. Dodatkowo innowacyjne funkcje, takie jak Outline lub Lasso, pomagają w tworzeniu i porządkowaniu notatek.
reMarkable Paper Pro oferuje równie duży wybór szablonów oraz narzędzi do pisania. Każde z ośmiu narzędzi notatnikowych daje możliwość korzystania z trzech różnych grubości linii, a użytkownik może wybrać jej barwę spośród dostępnych kolorów (czarny, szary, biały, czerwony, niebieski, zielony, różowy) Notatki można tworzyć odręcznie, przy użyciu klawiatury wyświetlanej na ekranie lub za pomocą podłączanej z zewnątrz dedykowanej klawiatury, którą można dokupić w sklepie reMarkable.
Oba prezentowane modele świetnie sprawdzą się do notowania. Zarówno Onyx Boox Note Air 4 C, jak i reMarkable Paper Pro są nastawione na tworzenie odręcznych dokumentów czy szkiców oraz oferują wiele ciekawych narzędzi.
Czytanie
Onyx Boox Note Air 4 C domyślnie korzysta z wbudowanej aplikacji Neo Reader, która oferuje wiele możliwości personalizacji. Można zmienić font, rozmiar czcionki, kontrast, interlinię lub odstęp między literami. Ekran można również podzielić, by robić dwie rzeczy jednocześnie. Note Air 4 C obsługuje ponad 20 formatów plików oraz wspiera aplikacje takie jak Kindle, Moon Reader czy Legimi.
reMarkable Paper Pro ma znacznie bardziej ograniczone narzędzia do czytania. Obsługuje jedynie formaty PDF i EPUB, a pliki można otwierać bezpośrednio w aplikacji do notowania. Opcji personalizacji treści jest niewiele – dostępnych jest tylko sześć rozmiarów czcionek i pięć stylów. Można ustawić tekst na wyjustowany lub wyrównany do prawej strony, a także dostosować marginesy i interlinię, jednak zmiany te mogą powodować długie ładowanie plików. reMarkable Paper Pro skupia się na funkcjach notowania, co sprawia, że jego możliwości dostosowania tekstu do czytania są mocno ograniczone.
Podsumowanie
Onyx Boox Note Air 4 C i reMarkable Paper Pro to dwa zupełnie różne czytniki.
Onyx Boox Note Air 4 C wyróżnia się wszechstronnością. Dzięki systemowi Android, obsłudze aplikacji z Google Play oraz licznym funkcjom personalizacji, świetnie sprawdzi się zarówno do notowania, czytania, jak i korzystania z wielu różnorodnych aplikacji. Do jego wad zaliczyć można mniejszą baterię, a co za tym idzie – konieczność częstszego ładowania urządzenia. Note Air 4 C będzie idealny dla osób szukających wielofunkcyjnego narzędzia zarówno do pracy, nauki jak i rozrywki.
reMarkable Paper Pro koncentruje się przede wszystkim na możliwości tworzenia odręcznych notatek. Jego mocną stroną jest dokładne odwzorowanie kolorów, co czyni go to świetnym wyborem dla osób, którym zależy na kolorowych treściach. Pochwalić tu można także dbałość o szczegóły – magnes w rysiku jest naprawdę mocny, a punkty antypoślizgowe na tylnej obudowie zwiększają bezpieczeństwo i stabilną pozycję czytnika w trakcie pracy. Paper Pro ma jednak ograniczone funkcje czytania. Brak możliwości instalowania aplikacji sprawia, że jego zastosowanie jest mocno ograniczone.
Jeśli praktycznie całą uwagę przykładasz do notowania, to reMarkable Paper Pro jest dobrym wyborem. Natomiast w każdym innym przypadku Onyx Boox Note Air 4 C będzie faworytem, bo posiada lepsze podzespoły, a dzięki wielu różnorodnym funkcjom jego możliwości zastosowania stają się bardzo wszechstronne.
Który notatnik wybierasz?
Autor: J.S.