Porównanie Kindle 10 i PocketBook Basic Lux 2

Zastanawiasz się nad zakupem pierwszego czytnika e-booków? Kindle 10 lub PocketBook Basic Lux 2 będą doskonałym wyborem – kosztują około 400 złotych i są proste w obsłudze. Przyjrzyjmy się dokładnie, co oferują.

PocketBook Basic Lux 2 czy Kindle 10? Który czytnik za 400 złotych wybrać?

Oba czytniki to doskonała opcja dla osób czytających beletrystykę czy literaturę faktu. 6-calowe ekrany bez problemu poradzą sobie z typowymi dla nich formatami. Jednak jeśli często czytasz publikacje zapisane w formacie PDF, warto zastanowić się nad czytnikiem z większym ekranem. Poniżej prezentujemy główne funkcje Kindle 10 oraz PocketBook Basic Lux 2.

Wygląd

Zarówno Kindle 10, jak i PocketBook Basic Lux 2 mają minimalistyczne obudowy, nieodwracające uwagi od tekstu. Pierwszy z nich występuje w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej oraz białej, z kolei w przypadku PocketBooka do wyboru mamy tylko jeden kolor, i jak można się domyślić, jest nim czerń. U dołu ramki, pod ekranem umieszczono logo, którym Lux 2 nieco przełamuje klasyczny design. Jednak najbardziej kluczową różnicą między tymi modelami są przyciski fizyczne, oferowane tylko przez PocketBooka. Akurat w tym modelu jest to jedyny sposób, w jaki można obsługiwać czytnik, jednak często są chętnie używane także w czytnikach z dotykowym interfejsem. Takie rozwiązanie z pewnością docenią osoby starsze, które nie są przyzwyczajone do obsługi dotykowej. Z kolei Kindle 10 oferuje korzystanie z czytnika wyłącznie poprzez dotyk.

Ekran i podświetlenie

Tutaj przewagę ma zdecydowanie PocketBook z rozdzielczością ekranu równą 212 DPI (1024 x 758), z kolei Kindle zaoferuje nam nieco mniej, bo 167 DPI (800×600). Dla przypomnienia dodamy, że najwyższa możliwa rozdzielczość w przypadku czytników e-booków to 300 DPI. W rzeczywistości różnica nie jest bardzo dostrzegalna i bez bezpośredniego porównania z rozdzielczością 212 DPI trudno ją zauważyć. Oba czytniki pozwolą nam na wieczorne czytanie bez dodatkowego podświetlenia. Taka funkcja jest szczególnie przydatna, gdy mieszkamy z drugą osobą lub zależy nam na perfekcyjnie doświetlonym obrazie, którego nie zagwarantuje zewnętrzna lampka. 

Kindle Amazon 10 6-cali

Obsługiwane formaty

Kindle 10: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, niezabezpieczone MOBI, PRC ; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP przez konwersję, audible audio format (AAX) – audiobooki

PocketBook Basic Lux 2: PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM

Główną różnicą jest to, że Kindle 10 bez konwersji odtwarza jedynie formaty MOBI oraz PDF i TXT. Niestety nie otworzymy na nim formatu EPUB, który jest jednym z najpopularniejszych wśród e-booków. Księgarnie internetowe zdają sobie z tego sprawę, dlatego przy zakupie najczęściej otrzymujemy pakiet formatów, w tym MOBI, który odtwarzają wszystkie czytniki e-booków. Kindle 10 wynagradza tę niedogodność w postaci możliwości odtwarzania audiobooków po połączeniu się z bezprzewodowym urządzeniem audio za pomocą Bluetooth. Jednak trzeba mieć na uwadze, że dotyczy to tylko książek zakupionych w aplikacji Amazonu – Audible.

Czytnik e-booków PocketBook Basic Lux 2

Pamięć / szybkość działania

Niestety Amazon nie udostępnia niektórych danych technicznych, w tym informacji o pamięci RAM oraz procesorze. W przypadku PocketBook Basic Lux 2 jest to 256 pamięci RAM oraz procesor o mocy 1 GHz. Mimo pozornie niewielkiej pamięci operacyjnej czytnik dobrze radzi sobie z obsługą e-booków oraz dodatkowych funkcji. Kindle 10 jest od niego nieco szybszy, jednak różnica jest na tyle nieduża, że nie powinna zaważyć na dyskryminacji któregoś z tych modeli.

Kolejnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, wybierając czytnik e-booków, jest pamięć wewnętrzna. Kindle 10 oferuje 4 GB, natomiast PocketBook udostępni nam jej dwukrotnie więcej, z możliwością rozszerzenia za pomocą karty SD. W obu przypadkach ilość pamięci powinna być wystarczająca dla przeciętnego czytelnika. Problem zaczyna się w momencie, gdy książki zawierają grafiki lub inne elementy, które powodują, że plik zajmuje więcej miejsca. Alternatywą jest usuwanie przeczytanych książek na bieżąco i zastępowanie ich nowymi.

Funkcje dodatkowe

Oba modele wyposażono w łączę Wi-Fi, jednak nie oznacza to, że będziemy mogli za ich pośrednictwem wygodnie surfować po sieci. Dzięki połączeniu możemy przesyłać e-booki bez użycia kabla USB, za pomocą dedykowanych do tego aplikacji. W przypadku PocketBooka jest to: Send-to-PocketBook, Dropbox oraz PocketBook Sync. Z kolei Kindle zaoferuje nam takie rozwiązanie jak: Send-to-Kindle Apps. Poza tym Kindle 10 wyposażono również w Bluetooth, które pozwala na odsłuchiwanie audiobooków z aplikacji Audible.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Dokonując wyboru pomiędzy tymi czytnikami, warto mieć również na uwadze, że Kindle 10 nie posiada polskiego menu. Jednak obsługa jest na tyle intuicyjna, że nawet bez znajomości angielskiego czy niemieckiego, jesteśmy w stanie nauczyć się podstawowych funkcji czytnika. Warto też zwrócić uwagę na niewielką wagę Basic Lux 2, która wynosi zaledwie 155 gramów, co czyni go jednym z najlżejszych czytników e-booków dostępnych na rynku. Kindle 10 jest cięższy o jedyne 24 gramy, jednak przy naprawdę długim czytaniu, każdy gram ma znaczenie.

Kindle 10

Zalety:

 • podświetlenie ekranu
 • dotykowy interfejs
 • możliwość odtwarzania audiobooków (tylko w aplikacji Audible)
 • Bluetooth 

Wady:

 • niższa rozdzielczość ekranu 167 DPI
 • mniejsza pamięć wewnętrzna 4 GB
 • brak możliwości odtwarzania popularnego formatu EPUB
 • brak menu w języku polskim

 

PocketBook Basic Lux 2

Zalety:

 • rozdzielczość ekranu 212 DPI
 • możliwość odtwarzania wszystkich formatów plików typowych dla e-booków
 • menu w języku polskim
 • podświetlenie ekranu
 • pamięć wewnętrzna 8 GB z możliwością rozszerzenia za pomocą karty SD
 • niska waga 155 g

Wady:

 • brak dotykowego interfejsu
 • brak Bluetooth
 • brak możliwości odtwarzania plików audio

Kindle 10

PocketBook Basic Lux 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *