PocketBook Verse Pro Color to najnowszy, 6-calowy czytnik z kolorowym ekranem. Współpracuje z abonamentami Legimi i Empik Go, a ponadto obsługuje aż 6 formatów dźwiękowych do słuchania audiobooków, podcastów i muzyki. Przedstawiamy, do jakich zastosowań PocketBook Verse Pro Color się sprawdzi oraz czym się różni od PocketBook Verse Pro.
Wygląd i rozmiary
PocketBook Verse Pro Color to 6-calowy, kompaktowy i lekki czytnik e-booków. Wymiary czytnika 108 × 156 × 7,6 mm i waga 182 g czynią go poręcznym i łatwym do przenoszenia. Obudowa jest wykonana z trwałych materiałów, boczne krawędzie są w kolorze niebiesko-szarym. Przyciski do zmiany stron, do powrotu do strony głównej i do włączania/wyłączania są umieszczone pod ekranem. PocketBook Verse Pro Color posiada także standardowe wejście USB-C na dolnej krawędzi.
Ekran
Ekran E-Ink Kaleido 3 zapewnia rozdzielczość 300 PPI w odcieniach szarości i 150 PPI w kolorze. Funkcja SMARTlight umożliwia regulację jasności i barwy podświetlenia, dzięki czemu ekran będzie tak samo wyrazisty w bezpośrednim świetle słonecznym, jak i w przyciemnionych pomieszczeniach. Wyświetlacz jest matowy, dzięki temu ma się wrażenie czytania jak z kartki papieru.
Kolorowy ekran prezentuje w ciekawszy sposób kolorowe okładki książek. Obrazki w książkach dla dzieci nabierają barw, które zachęcą najmłodszych do sięgnięcia po lekturę. Barwy są przyjemnie pastelowe i zdecydowanie umilają obsługę.
Specyfikacja techniczna
PocketBook Verse Pro Color wyposażony jest w szybki procesor Quad Core oraz 1 GB pamięci RAM, co zapewnia płynne działanie i przełączanie między stronami. Czytnik jest również wodoodporny zgodnie z normą IPX8, co oznacza, że można go zanurzyć w słodkiej wodzie do 2 metrów głębokości przez 60 minut.
Obsługa Wi-Fi (2.4GHz + 5GHz) umożliwia łatwą synchronizację książek i obsługę prostej przeglądarki, a także aktualizację czytnika. Natomiast moduł Bluetooth (5.4) pozwala na łączenie się z bezprzewodowymi słuchawkami i głośnikami w celu słuchania audiobooków lub muzyki.
Interfejs
PocketBook Verse Pro Color oferuje polskojęzyczny interfejs, co sprawia, że obsługa czytnika jest łatwa nawet dla tych, którzy wcześniej nie korzystali z czytników. System operacyjny Linux jest intuicyjny oraz posiada akcelerometr, który automatycznie dostosowuje orientację ekranu. Nie można instalować dodatkowych aplikacji.
Dostępny jest tryb ciemny, w którym tekst jest biały, a tło czarne.
Formaty plików
Czytnik obsługuje 25 różnych formatów plików, w tym najpopularniejsze formaty ebooków i grafik (m.in. epub, mobi, pdf, mp3, jpeg), dzięki czemu można cieszyć się lekturą bez konwersji plików.
Bateria i pamięć
PocketBook Verse Pro Color wyposażony jest w pojemną baterię 2100 mAh, która zapewnia do kilku tygodni pracy na jednym ładowaniu. Posiada 16 GB wbudowanej pamięci, co pozwala na przechowywanie tysięcy różnych książek i audiobooków. Czytnik nie obsługuje kart SD, ale wspiera usługi chmurowe (Dropbox i PocketBook Cloud – chmura producenta jest dostępna wymiennie z aplikacjami Legimi i Empik Go), co zwiększa dostępną pamięć i umożliwia synchronizację z innymi urządzeniami.
Aplikacje
Na czytniku zostały zainstalowane przez producenta aplikacje księgarni abonamentowych Legimi i EmpikGo. Żeby dodać książkę na półkę w aplikacji Legimi potrzebujemy innego urządzenia z internetem, np. telefonu lub komputera. Natomiast w aplikacji EmpikGo możemy przeglądać dostępny katalog i bezpośrednio na czytniku. PocketBook Verse Pro Color posiada również wbudowaną prostą przeglądarkę internetową. Do naszej dyspozycji są również proste gry i kolorowanki.
Przesyłanie danych
Funkcje przesyłania danych obejmują możliwość korzystania z chmury oraz połączenia USB-C. Łatwo przesłać e-booki możemy także przez funkcję Send-to-PocketBook.
Czytanie
Do czytania e-booków mamy dostępnych wiele opcji i narzędzi. Można dodawać zakładki i krótkie notki do tekstu oraz tłumaczyć słowa na podstawie wbudowanych słowników.Podczas czytania czytnik możemy obsługiwać również przez gesty: np. przeciągnięcie od prawej do lepiej przeniesie nas na drugą stronę. Poszczególne strefy dotyku na ekranie służą do różnych funkcji: dotknięcie lewego górnego rogu oznacza wyjście z książki, a prawego górnego rogu – otworzenie zakładek. Dzięki temu obsługa czytnika jest wygodna.
Format epub, mobi
W plikach epub i mobi można zmieniać marginesy i interlinię, tekst można powiększać, pogrubiać i zmieniać na kursywę. Jest również możliwość zmiany czcionki.
Format pdf, djv, djvu
W plikach pdf i djv możemy dostosować jasność, kontrast i ekspozycję wyświetlanego obrazu. By jak najwygodniej przeglądać książki można poobcinać marginesy i dopasować tekst do szerokości ekranu. Plik można otworzyć w funkcji rozpływu lub trybie kolumnowym, by tekst był jak najbardziej dostosowany do ramek czytnika do wygodnego czytania.
Format cbr, cbz
Komiksy i mangi można wyświetlić w trybie kolumnowym, można też przyciąć marginesy i dostosować ustawienia obrazu (jasność, kontrast, ekspozycję).
Format jpg, jpeg, png, pneg
Pliki graficzne można przeglądać w aplikacji wgranej przez producenta “Ramka na zdjęcia”. Umożliwia regulację ustawień obrazu: jasność, kontrast i ekspozycję. Można również włączyć pokaz slajdów.
Słuchanie
Czytnik obsługuje 6 formatów dźwiękowych: M4A,M4B, MP3, MP3.zip. OGG. OGG.zip. Dzięki temu wystarczy przenieść plik do pamięci czytnika, by można było słuchać audiobooków, podcastów lub ulubionej muzyki. Głośność i szybkość można dostosować. Jest również możliwość dodawania zakładek.
Ponadto jest dostępna funkcja Text-to-Speech, dzięki której automatyczny lektor będzie wymawiał na głos tekst książki. Nie jest to oczywiście naturalny głos, jednak w sytuacji gdy mamy zajęte ręce, a trudno odnaleźć audiobook czytanego przez profesjonalnego lektora, funkcja TTS sprawdzi się wystarczająco.
Cena
PocketBook Verse Pro Color kosztuje obecnie 769 zł, co czyni go przystępnym wyborem dla wielu użytkowników. Należy zwrócić uwagę, że wersja z monochromatycznym ekranem jest zaledwie kilkadziesiąt złotych tańsza.
Czym się różni od PocketBook Verse Pro?
Największą różnicą między tymi modelami jest oczywiście ekran. Ponadto, najnowszy model PocketBook ma szybszy procesor i szybsze łącze Wi-Fi. W specyfikacji zauważymy również, że ma też nieco lepszą baterię, choć w codziennym użytkowaniu różnica może być subtelna. Kolorowy ekran E-Ink jest znacznie ciemniejszy od ekranu monochromatycznego, w związku z czym może być potrzebne stałe podświetlenie, które może szybciej zużywać baterię.
Warto zwrócić uwagę, że wymiary czytnika są takie same jak PocketBook Verse i PocketBook Verse Pro, więc etui będzie pasować zamiennie do tych modeli.
Dla kogo więc jest PocketBook Verse Pro Color?
Przede wszystkim dla fanów beletrystyki. Świetnie się sprawdzi, jeśli książka będzie miała kolorowe zdjęcia czy mapy, więc szczególnie miłośnicy fantasy będą zadowoleni z tego modelu. Kolorowe okładki również prezentują się przyjemnie, a książki dla dzieci zyskują więcej uroku.
autor: A.B.