Nie tak dawno w sprzedaży pojawił się czytnik Onyx Boox Leaf 2. Jest to nowsza wersja 7 calowego modelu znanego ze swojej niewielkiej wagi i poręczności – Onyx Boox Leaf. Już na pierwszy rzut oka zauważamy, że producent zdecydował się na wyposażenie czytnika w przyciski do zmiany stron, które dotychczas dostępne były wyłącznie w opcjonalnym etui. Co jeszcze oferuje nowy czytnik? Przedstawiamy pierwsze wrażenia wraz z dokładniejszym opisem funkcji przycisków.
Wygląd
Podobnie do modelu Onyx Boox Poke 4 Lite, czytnik dostępny jest w dwóch kolorach – czarnym oraz białym. Ramka wokół ekranu jest cienka, pogrubiona z jednej strony, gdzie znajdują się przyciski. W przypadku czarnej wersji obudowa została zlicowana z ekranem, podczas gdy biała wystaje nieco ponad wyświetlacz. Na bocznej krawędzi znajdziemy port USB-C, mikrofon, slot na kartę microSD oraz głośnik. Tylna obudowa jest matowa, z dużym, błyszczącym logiem BOOX. Leaf 2 ma wymiary 156 x 137 x 6 mm oraz waży 185 g (wersja czarna) lub 170 g (wersja biała).
Przyciski
Czytnik Onyx Boox Leaf 2 wyposażono w przyciski do zmiany stron, co dotychczas spotykaliśmy jedynie w kompatybilnych etui. W zakładce Ustawienia znajdziemy pozycję Side key settings (na ten moment nie przetłumaczona na język polski), w której możemy skonfigurować przypisane do klawiszy funkcje.
Kierunek przycisków (Side key direction) umożliwia wybranie, który przycisk będzie przenosił do kolejnej strony, a który do poprzedniej.
Niestandardowa funkcja krótkiego naciśnięcia (Custom Short-press Function) pozwala wybrać, czy krótkie naciśnięcie ma zmieniać strony (Page key) czy regulować głośność (Volume key) osobno dla każdej aplikacji.
Poniżej możemy włączyć Niestandardową funkcję długiego naciśnięcia (Long-press duration setting) oraz wybrać po jakim czasie naciśnięcia ma ona zostać aktywowana. Następnie do obu przycisków osobo ustawiamy jedną z 15 dostępnych funkcji:
Przyciski to zdecydowanie przydatny element czytnika. Ich funkcje zostały rozbudowane, aby każdy użytkownik mógł je dopasować do swoich preferencji. Korzystanie z klawiszy jest wygodne w poziomie, jak i pionie oraz niezależnie od tego, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni. Leaf 2 zyskuje tutaj duży plus. Widać, że dodanie tego elementu było przemyślane, a jego funkcje dopracowane. Czekamy jedynie na aktualizację, która poprawi angielskie zwroty w ustawieniach.
Ekran
Podobnie do poprzedniego modelu, Leaf 2 oferuje 7-calowym ekran HD E Ink Carta o rozdzielczości 1680 x 1264 (300 dpi). Jest on monochromatyczny, co znaczy, że wyświetla jedynie odcienie szarości. Onyx Boox Leaf 2 obsługuje dotyk dłonią, jednak w przeciwieństwie do większych modeli tego producenta nie jest kompatybilny z rysikami elektromagnetycznymi. Wyświetlacz wyposażono również w podświetlenie z regulacją natężenia oraz barwy, które możemy ustawiać w odcieniach od bieli do bursztynu.
Podzespoły
Onyx Boox znany jest z rozbudowanych funkcji oraz mocnych podzespołów, co widzimy również w modelu Leaf 2. Wbudowana pamięć wewnętrzna ma pojemność 32 GB, a jeśli nadejdzie taka potrzeba możemy ją zwiększyć, korzystając z wbudowanego gniazda microSD. Procesor to czterordzeniowy Qualcomm, który razem z 2 GB pamięci RAM odpowiada za prędkość czytnika. Bateria o pojemności 2000 mAh zapewni kilka tygodni czytania na jednym ładowaniu, przy aktywnych trybach oszczędzania energii. Dostępne mikrofon oraz głośnik pozwalają na dyktowanie notatek, wykonywanie połączeń (aplikacje zewnętrzne), odtwarzanie audiobooków czy słuchanie muzyki. Ostatnim z podzespołów jest akcelerometr, który automatycznie obraca obraz względem położenia czytnika.
System
Każdy, kto zna urządzenia Onyx Boox wie, że są to jedne z niewielu czytników posiadające system Android. Jest tak również w tym przypadku. Leaf 2 wyposażono w Android w wersji 11.0, co oferuje kompatybilność ze Sklepem Google Play. Dzięki niemu możemy na czytnik pobierać wybrane aplikacje i programy, tym samym rozbudowując jego możliwości.
Dostęp do wielu języków systemowych, w tym polskiego, gwarantuje komfortowe użytkowanie. Interfejs jest przejrzysty, chociaż ze względu na liczne funkcje i wiele ustawień początkowo może wydawać się trudny w obsłudze. Czytnik kompatybilny jest z 24 formatami plików, pośród których znajdziemy wszystkie najpopularniejsze, jak MOBI, EPUB, PDF czy MP3.
Połączenia bezprzewodowe
Onyx Boox Leaf 2 oferuje połączenia Wi-Fi oraz Bluetooth.
Połączenie internetowe wykorzystamy do bezprzewodowego przesyłania plików, pobierania aplikacji i aktualizacji oprogramowania czy korzystania z przeglądarki internetowej. Bluetooth również może posłużyć do bezprzewodowego przesyłania plików. Skorzystamy z niego także do podłączenia słuchawek lub głośnika.
Największe zalety Onyx Boox Leaf 2
Nowy model prezentuje się bardzo dobrze i jak zwykle w przypadku tego producenta oferuje bardzo wysoką jakość. Na koniec w skrócie przedstawiamy największe zalety Onyx Boox Leaf 2:
- Konfigurowalne przyciski zmiany stron
- Niewielka waga i poręczność
- Wysoka rozdzielczość
- Podświetlenie ekranu
- Pojemna pamięć, z możliwości rozbudowania
- Szybka praca
- Kompatybilność ze Sklepem Google Play
- Polski język systemowy
- Możliwość odtwarzania audiobooków
- Kompatybilność z najpopularniejszymi formatami plików
*Artykuł napisany w oparciu o oprogramowanie V3.3.1, może się różnić od innych wersji.
Autor: K.P.