Nowy Boox Go 7 to najnowszy 7-calowy model w ofercie marki Onyx Boox, który wyróżnia się smukłą obudową i prostym, nowoczesnym designem. Sympatyków e-czytania interesuje jednak nie tylko wygląd, ale to jak sprawdza się on w codziennym użytkowaniu. Czy ekran rzeczywiście zapewnia wyższy komfort czytania niż u konkurencji? Jak działa rysik i czy warto korzystać z funkcji notowania? Zapraszamy!

Onyx Boox Go 7 – pierwsze wrażenia z użytkowania
Obudowa
Boox Go 7 już po wyjęciu z pudełka robi dobre wrażenie. Obudowa jest smukła – ma 6,4 mm. Sprawia to, że czytnik świetnie leży w dłoni i bez problemu mieści się w niewielkiej torbie czy plecaku. Matowa powierzchnia plecków, przypominająca w dotyku teksturę papieru czerpanego, minimalizuje powstawanie odcisków palców i ryzyko wyślizgnięcia się czytnika z dłoni.

Obudowa Onyx Boox Go 7
Z prawej strony ekranu znajdują się dwa fizyczne przyciski do zmiany stron. To rozwiązanie bardziej ergonomiczne w porównaniu do Boox Go Color 7 lub Page. Przyciski są tutaj wyraźnie od siebie oddzielone i łatwo wyczuwalne pod palcami. Działają one bardzo precyzyjne, dzięki czemu gwarantują możliwość komfortowej obsługi jedną ręką, zarówno podczas czytania lektury, jak i w trakcie zwyczajnego poruszania się w menu.
Ekran
Boox Go 7 wyposażono w 7-calowy ekran E Ink Carta 1300 o rozdzielczości 1680 × 1264 pikseli (300 PPI). Technologia E Ink Carta 1300 to najnowsza generacja ekranów E Ink, która oferuje doskonały kontrast i szybszy czas odświeżania w porównaniu do starszych modeli. Tekst jest tu bardzo ostry i wyraźny, co przekłada się na wysoki komfort czytania, niezależnie od wybranej czcionki czy wielkości wyświetlanych liter.

Porównanie podświetlenia w mocnym świetle studyjnym
Czytnik prezentuje treści w 16-stopniowej skali szarości. Wyposażono go także w funkcję podświetlania ekranu z możliwością regulacji zarówno jasności, jak i temperatury barwowej światła. Można ustawić chłodny odcień podświetlenia do czytania w ciągu dnia lub cieplejsze światło wieczorem, które jest idealne do czytania tuż przed snem. Mamy wrażenie, że podświetlenie wpada w lekkie zielone tony, będziemy weryfikować ten aspekt w nadchodzących porównaniach z innymi czytnikami. Mimo to, Boox Go 7 sprawdzi się w trakcie pracy przy biurku, w podróży oraz do wyciszającej lektury tuż przed snem.

Podświetlenie przy całkowicie wyłączonym świetle
Podzespoły i wydajność działania
Boox Go 7 działa naprawdę dynamicznie. Dzieje się tak, ponieważ zastosowano w nim ośmiordzeniowy procesor Qualcomm 2.0 GHz, który jest wspierany przez 4 GB pamięci RAM (LPDDR4X). W codziennym użytkowaniu oznacza to bardzo płynne funkcjonowanie. Książki zaczytują się błyskawicznie, a menu i aplikacje reagują bez żadnych opóźnień.
Czytnik pracuje w systemie Android 13, co umożliwia dostęp do wielu nowoczesnych funkcji i wysoką kompatybilność z aplikacjami zewnętrznymi. System działa stabilnie, a interfejs tradycyjnie przypomina te z innych modeli producenta. Dzięki wbudowanemu Wi-Fi 2.4/5 GHz i Bluetooth 5.1 można bez problemu korzystać z synchronizacji plików z chmurą, przesyłać pliki czy podłączać różnego rodzaju akcesoria zewnętrzne.

Nowe przyciski w Onyx Boox Go 7
Warto również wspomnieć o wbudowanych głośnikach oraz złączu USB-C, które umożliwia podłączanie słuchawek. Dla osób potrzebujących wyjątkowo dużo miejsca do przechowywania plików przewidziano slot na kartę microSD. To rzadkość wśród podobnych czytników, a tym samym duży atut Boox Go 7.
Czytanie
Czytanie na tym modelu jest bardzo przyjemne, zarówno pod względem jakości wyświetlanego tekstu, jak i funkcjonalności samej aplikacji czytelniczej. Wbudowany NeoReader obsługuje szeroką gamę formatów: EPUB, MOBI, PDF, DJVU, DOCX i wiele innych. Pliki otwierają się błyskawicznie, a interfejs umożliwia precyzyjne dopasowanie wyglądu tekstu do własnych preferencji (czcionka, interlinia, kontrast, marginesy, wyrównanie tekstu).

Opcje dostosowania tekstu podczas czytania w aplikacji NeoReader
Ekran E Ink Carta 1300 z regulowanym podświetleniem sprawdza się w każdych warunkach, niezależnie od tego, czy czyta się w pełnym słońcu, czy w zupełnie ciemnym pomieszczeniu. Dodatkowym atutem są tu fizyczne przyciski do zmiany stron, które pozwalają na wygodne przewijanie stron bez dotykania ekranu. To nieoceniona opcja przy czytaniu jedną ręką lub zimą, w rękawiczkach.
Obsługa plików PDF również odbywa się tutaj na bardzo wysokim poziomie. Funkcje, takie jak automatyczne przycinanie marginesów, dopasowanie kolumn, tryb reflow czy płynne powiększanie treści sprawiają, że można komfortowo czytać nawet duże dokumenty. W razie potrzeby jest też możliwość przełączania ekranu w tryb szybkiego odświeżania dla zminimalizowania ewentualnego efektu ghostingu.

Odświeżanie i dostępne tryby na Boox Go 7
Warto też wspomnieć o wbudowanej funkcji OCR, która pozwala na rozpoznawanie tekstu w zeskanowanych dokumentach np. PDF. Dzięki niej można błyskawicznie przekształcić obraz w edytowalny tekst, który następnie da się kopiować, zaznaczać lub tłumaczyć.
Notowanie – aplikacja
Na początku korzystanie z funkcji notatek może sprawiać trochę trudności, ponieważ aplikacja nie jest widoczna z poziomu głównego pulpitu, co może zniechęcić mniej doświadczonych użytkowników. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który krok po kroku przedstawia ścieżkę odnalezienia i uruchomienia aplikacji oraz sposoby wykorzystania jej możliwości. Link tutaj.

Aplikacja do notowania na Boox Go 7
Aplikacja do notowania oferuje wiele narzędzi – różne style piór, kolory (również dla wyświetlaczy kolorowych), warstwy, kształty i możliwość manipulowania elementami graficznymi. Notatki można eksportować jako obrazy, pliki PDF lub edytowalne pliki z OCR.

Możliwości podczas notowania
Nowy rysik – Boox InkSense
Onyx Boox Go 7 współpracuje tylko i wyłącznie z nowym rysikiem InkSense. Testowaliśmy inne opcje od Boox, Kobo Stylus i propozycję od PocketBooka, ale jedynie to nowe, eleganckie pióro z metalową obudową, jest z nim w stu procentach kompatybilne. Rysik InkSense jest świetnie dopasowany kolorystycznie do Boox Go 7, a jego ładowanie odbywa się przez USB-C.

Nowy rysik dedykowany Boox Go 7 – InkSense
Jednym z praktycznych udogodnień rysika InkSense jest wyposażenie go w boczny przycisk. Po jego przytrzymaniu piórko działa jak gumka, co znacznie przyspiesza pracę z notatkami. Samo pisanie daje wrażenie lekkiego poślizgu, ponieważ końcówka wykonana została z materiału POM. Mamy lekkie wrażenie pisania po gładkim ekranie, co może się podobać lub nie – jest to kwestia indywidualnych preferencji.
Podsumowanie – dla kogo jest Boox Go 7?
Onyx Boox Go 7 to czytnik, którym producent udowadnia, że kompaktowy format może iść w parze ze świetną funkcjonalnością. Smukła, dobrze zaprojektowana obudowa, ekran najnowszej generacji E Ink Carta 1300, szybkie działanie i otwarty system Android 13 sprawiają, że Go 7 to sprzęt nie tylko do czytania, ale i do pracy z dokumentami, do notowania czy korzystania z różnego rodzaju aplikacji.

Przykładowe aplikacje na Boox Go 7
Model wyróżniają fizyczne przyciski, wsparcie dla aktywnego rysika InkSense i możliwość rozszerzenia pojemności pamięci dodatkową kartą microSD. Są to elementy, które coraz rzadziej spotyka się w niedużych formatach czytników.
Onyx Boox Go 7 to propozycja dla osób, które szukają czegoś więcej niż tylko klasycznego czytnika e-booków. Jeśli zależy Ci na płynnej pracy, szerokim zakresie obsługiwanych formatów, dostosowywaniu interfejsu do własnych potrzeb i możliwości robienia odręcznych notatek – Boox Go 7 będzie wyborem trafionym w stu procentach.
Autor: J.S.
Onyx Boox Go 7