Jak wiecie, do każdego czytnika dodajemy paczkę ponad 700 ebooków z klasyki literatury zupełnie bezpłatnie. My też je czytamy i wybraliśmy dla was te, które zawładnęły naszymi sercami i umysłami. Zapraszamy do lektury!
Antymonachomachia – Ignacy Krasicki
Poemat heroikomiczny autorstwa Ignacego Krasickiego wydany po raz pierwszy anonimowo w 1780 roku.
Antymonachomachia powstała jako odpowiedź na liczne głosy krytyki. Autor stworzył ją jako pozorne przeciwieństwo Monachomachii, dokonując w sposób ironiczny pochwały życia zakonników. Treścią poematu jest historia klasztoru, do którego wiedźma podrzuca egzemplarz Monachomachii, która wywołuje oburzenie mnichów.
Podobnie jak poprzednie dzieło, Antymonachomachia zawiera 6 pieśni podzielonych na oktawy i posługuje się jedenastozgłoskowcem.
Bank Nucingena – Honore de Balzac
W 1833 czwórka znanych dziennikarzy paryskich: Finot, Blondet, Couture i Bixiou dyskutują w jednej z modnych kawiarni o szybkiej karierze Eugeniusza de Rastignaka, który jeszcze kilka lat wcześniej zamieszkiwał w nędznym pensjonacie w Dzielnicy Łacińskiej i nie liczył się w życiu wyższych sfer. Okazuje się, że kluczem do sukcesu tego prowincjusza z Angoulême był romans z Delfiną de Nucingen, żoną jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych finansistów Francji.
Czarny Mustang – Karol May
Podstępny wódz Komanczów Czarny Mustang planuje napad na osadę robotników kolejowych w Firewood-Camp. O zamiarach Komanczów przypadkiem dowiadują się Winnetou i Old Shatterhand. Czasu jest bardzo mało. Czy naszym bohaterom uda się uratować życie wielu niewinnych ludzi? Na szczęście wódz Apaczów i Old Shatterhand mogą liczyć na swoich przyjaciół. Dodatkowo dołączają do nich dwaj niemieccy traperzy przemierzający prerię w poszukiwaniu kuzyna, którego podejrzewają o przywłaszczenie spadku. Zaczyna się wyścig z czasem. Śmiertelne zagrożenie nieubłaganie zbliża się do Firewood-Camp.
Dom otwarty – Michał Bałucki
Epizod z życia poczciwej, choć nie pozbawionej śmieszności rodziny mieszczańskiej.
Państwo Żelscy, mieszczanie, na skutek snobistycznych zachcianek zaczynają naśladować styl życia bogaczy. Pewnego dnia postanawiają wydać bal, który okazuje się początkiem wielu komplikacji towarzyskich i rodzinnych.
Świetny humor sytuacyjny, ciekawie zarysowane postacie i interesujące obserwacje obyczajowe to niewątpliwe zalety tej sztuki komediowej z 1883 r
Fatalne jaja – Michaił Bułhakow
Akcja toczy się w przyszłości, w 1928 roku, kiedy to na Związek Radziecki spada plaga potwornych gadów. Jeden z ówczesnych krytyków był zdania, że „jest to pamflet, historia o tym, w jaki sposób dobry pomysł może spowodować rzeczy okropne, jeśli do jego realizacji zabierze się człowiek odważny, ale ciemny i bez wyobraźni”. Inni recenzenci wypowiadali się bardziej jasno: ” polityczny sens tej utopii jest oczywisty – rewolucja zrodziła „gady”, przed którymi może ocalić nas tylko cud w rodzaju osiemnastostopniowego mrozu w sierpniu”.
Historia Jees-Uck – Jack London
Opowiadanie autorstwa Jacka Londona (właśc. John Griffith Chaney), amerykańskiego pisarza przełomu XIX i XX wieku, autora powieści i opowiadań z wątkami autobiograficznymi. London miał niezwykle barwne życie. Samouk, był m.in. gazeciarzem, trampem, kłusownikiem, marynarzem, poszukiwaczem złota w Klondike i reporterem. Jako korespondent wojenny relacjonował konflikt rosyjsko-japoński w 1905 r. i wojnę domową w Meksyku. W jego twórczości często pojawia się motyw samotnej walki człowieka z panującym porządkiem społecznym i siłami przyrody.
Król Zamczyska – Seweryn Goszczyński
Oryginalne skrzyżowanie kilku gatunków – powieści obyczajowej, fantastycznej i politycznej zarazem. Tajemniczy mieszkaniec zamku, wariat Machnicki, zwany w okolicy królem zamczyska, dokonuje takiej lektury znaków architektonicznych, że zamek zmienia się w alegorię Polski…
Manekin trzcinowy – Anatole France
Pan Bergeret, zamknięty tynkowanym cylindrem muru w swym pokoju, sam stwarzał smutki swe i zniechęcenie, bo rozmyślał nad tym, że żywot jego jest ciasny, pustelniczy, pozbawiony wszelkiej radości, że żona jego ma duszę pospolitą i że już nie jest piękna, że córki go nie kochają i że walki Eneasza z Turnusem nie mają sensu.
Ostatni dzień skazańca – Victor Hugo
Powieść ma formę złożonego z 49 rozdziałów dziennika pisanego przez skazanego na śmierć w ciągu ostatniego dnia jego życia, w którym opisuje swój proces i niektóre epizody ze swojego życia. Czytelnik nie zna ani nazwiska skazańca, ani powodów, dla których został skazany (pada jedynie ogólnikowe stwierdzenie ja, który przelałem krew). Skazany opisuje swoje uczucia, lęk przed śmiercią, przeświadczenie o możliwości ułaskawienia, strach i obrzydzenie na widok zakuwanych w kajdany galerników, kontynuuje opis wydarzeń aż do momentu, gdy zostaje przewieziony do ratusza w celu zweryfikowania tożsamości i oddania w ręce kata.
Przygody Hucka Finna – Mark Twain
Przygody Hucka Finna to jedna z tych szczególnych książek, które zawsze wspomina się z uśmiechem. Beztroscy bohaterowie przenoszą nas w inną rzeczywistość, porywają nas ich awanturnicze przygody, radość i fantazja.
Stara baśń – Jozef Ignacy Kraszewski
Powieść, najsłynniejsza Kraszewskiego, przenosi nas w czasy dawnej Słowiańszczyzny. Historia miłosna jest ukazana na tle walk plemiennych. Popiel, jego zła żona, myszy…
Szkoła żon – Moliere
Szkoła żon powstała w 1662 i należy do najlepszych sztuk Moliere’a. Jej tematem uczynił dramaturg jedną z ludzkich namiętności – zazdrość. Główną postacią jest niejaki Arnolf, czterdziestoletni mieszczanin, zatwardziały kawaler, który szykuje się do zawarcia małżeństwa ze swoją wychowanicą. Będąc przekonanym o wrodzonej niemoralności kobiet, za żonę pragnie pojąć dziewczę niewinne i głupiutkie, którego naiwność i niewiedzę świadomie pielęgnuje. Los jednak bywa przewrotny.
Ja zwykle czytam to co jest na darmowe-ebooki.com.pl/ksiazki/polskie w topowych, zwykle trafiają w mój gust