Wybór odpowiedniego czytnika E Ink zależy od wielu indywidualnych potrzeb przyszłego użytkownika. Modele Onyx Boox Tab Ultra C Pro i reMarkable Paper Pro mocno różnią się między sobą pod względem funkcjonalności, ale każdy z nich znajdzie swoich entuzjastów. Aby jak najlepiej pomóc w wyborze narzędzia dopasowanego do Twoich potrzeb, przeanalizujemy ich kluczowe cechy.
Wygląd
Wygląd obu modeli dość znacząco się różni. Onyx Boox Tab Ultra C Pro wyróżnia się eleganckim, nowoczesnym designem. Obudowa została wykonana z aluminium – na tylnej obudowie z wykończeniem satynowym. Takie rozwiązanie nie tylko zapobiega wyślizgiwaniu się czytnika z dłoni, ale także sprawia, że odciski palców nie są tak bardzo widoczne. Ekran został pokryty matową warstwą specjalnego tworzywa. Dzięki temu wrażenia z pisania po nim rysikiem do złudzenia przypominają te z tradycyjnego kontaktu ołówka z papierem.
Przycisk zasilania, pełniący również funkcję czytnika linii papilarnych, znajduje się na górnej krawędzi obudowy, a wejście USB-C przeznaczone do ładowania i szybkiego przesyłu plików umieszczono na dolnej części. Obudowę utrzymano w stylowej ciemnej kolorystyce. Onyx Boox Tab Ultra C Pro mierzy 225 x 184,5 x 6,6 mm oraz waży 450 g. Dzięki temu jest idealny do pracy w biurze czy na uczelni. Na tylnej obudowie znajduje się aparat o rozdzielczości 16 MP.
Z kolei reMarkable Paper Pro stawia na wygląd bardziej minimalistyczny. Jasnoszara, metaliczna obudowa ładnie przechodzi w biel ekranu. Jego cechą wyróżniającą się są cztery antypoślizgowe punkty rozmieszczone w rogach tyłu obudowy. Ich zadaniem jest poprawa stabilności e-notatnika podczas użytkowania. Matowe wykończenie zapobiega pozostawianiu odcisków palców.
Wymiary Paper Pro – 274.1 x 196.6 x 5.1 mm oraz waga – około 525 g czynią go nieco mniej poręcznym od poprzednio omówionego. Z uwagi na ciężar, nie jest zbytnio ergonomicznym czytnikiem. Oczywiście głównie chodzi tutaj o długotrwałe trzymanie go w dłoniach, dlatego też model ten najlepiej użytkować na płaskiej powierzchni. Przycisk zasilania znajduje się na górnej krawędzi, natomiast port USB-C umieszczono na dolnej.
Pomimo różnych wrażeń estetycznych i wizualnych, oba czytniki oferują bardzo solidne wykonanie. Tab Ultra C Pro jest jednak bardziej praktyczny pod względem mobilności i ergonomii.
Ekran
Onyx Boox Tab Ultra C Pro wykorzystuje technologię Kaleido 3, która wyświetla kolory dzięki dodatkowej warstwie filtra. Ekran o wielkości 10,3 cala świetnie radzi sobie z czarno-białymi treściami w rozdzielczości 300 PPI. Sprawnie odświeża zawartość, co pozwala przeglądać strony internetowe i korzystać z wielu różnych aplikacji. Wyświetlane kolory sprawiają wrażenie pastelowych i są mniej wyraźne niż na ekranach LCD. Dodatkowo ekran jest ciemniejszy, przez co niezbędne może być stałe podświetlenie. Kolorowe treści wyświetlają się w rozdzielczości 150 PPI.
Z kolei reMarkable Paper Pro stosuje technologię Gallery 3, która nie wymaga użycia filtra barwnego, dzięki czemu kolory są bardziej naturalne. Niestety, ekran ma tendencję do ghostingu, a czytnik działa trochę wolniej od Tab Ultra C Pro. Rozdzielczość wynosi tutaj 229 PPI, ale przy kolorowych treściach wygląda, jakby była niższa, ponieważ krawędzie są mało ostre. Ekran ma 11,8 cala, a podświetlenie można regulować tylko pod względem jasności, bez zmiany barwy.
System
System operacyjny to kolejna kwestia, w której omawiane czytniki różnią się od siebie.
Onyx Boox Tab Ultra C Pro działa na systemie Android, który daje ogromne możliwości. Można instalować aplikacje z Google Play, zarówno te przeznaczone konkretnie do notowania, jak i do organizacji, rozrywki czy nauki. Czytnik działa podobnie do tabletu, oferując wiele opcji ustawień. Można go zabezpieczyć za pomocą kodu PIN lub odcisku palca. Obsługa jest bardzo intuicyjna, można korzystać z gestów lub ikon na ekranie. Interfejs dostępny jest w języku polskim. Dodatkowo Tab Ultra C Pro ma łącze Bluetooth, głośniki oraz wsparcie OTG, które pozwala podłączać dodatkowe akcesoria przez port USB.
Z kolei reMarkable Paper Pro działa na systemie Linux i posiada znacznie mniej funkcji. Nie ma możliwości instalowania na nim aplikacji, ani korzystania z innych udogodnień. Jedyne dostępne zabezpieczenie to kod PIN. Czytnik obsługuje tylko Wi-Fi, które jest niezbędne do połączenia z chmurą Connect i przetwarzania odręcznego tekstu na drukowany.
Onyx Boox Tab Ultra C Pro ma aż 128 GB pamięci wewnętrznej i możliwość jej rozbudowy przy pomocy karty SD. reMarkable Paper Pro ma 64 GB wbudowanej pamięci i nie wyposażono go niestety w taki slot. Oba modele posiadają baterię, która bez włączonego podświetlenia, Wi-Fi i Bluetooth wytrzyma około 2-3 tygodnie przy założeniu korzystania około godziny dziennie.
Notowanie
Onyx Boox Tab Ultra C Pro oferuje szeroki wachlarz narzędzi do tworzenia notatek z zaawansowaną możliwością personalizacji. Użytkownicy mogą wybierać spośród ponad 40 szablonów. Wybór obejmuje różne rodzaje linii, kratek oraz planerów, które można dostosować do własnych potrzeb. Można też wgrywać własne szablony. Tab Ultra C Pro posiada pięć podstawowych narzędzi do pisania, takich jak: pióro, pędzel, długopis, ołówek oraz zakreślacz – to wszystko w aż 16 kolorach. Dodatkowo można zapisać w pamięci pięć różnych ustawień pióra, co pozwala na szybki dostęp do ulubionych konfiguracji. Każde z narzędzi ma możliwość regulacji grubości w 20-stopniowej skali.
Wsparcie oprogramowania sztuczną inteligencją pozwala na przekształcanie pisma ręcznego na tekst cyfrowy, a funkcja „perfekcji kształtu” automatycznie udoskonala używane w pracy geometryczne kształty. Do sporządzanych notatek dodawać można nawigujące linki, zdjęcia czy pliki dźwiękowe, a narzędzie lasso pozwala na swobodne przesuwanie elementów na ekranie. Istnieje możliwość pracy na sześciu warstwach jednocześnie, a każda notatka może zawierać nawet 500 stron.
reMarkable Paper Pro również oferuje duży wybór szablonów, w tym opcje do notowania w liniach, kratkach czy punktach, a także możliwość tworzenia diagramów, takich jak akordy. Narzędzia do pisania obejmują: długopis, cienkopis, ołówek, automatyczny ołówek, marker, zakreślacz, pędzel oraz pióro. Każde z tych narzędzi oferuje możliwość użycia trzech różnych grubości linii. Użytkownik może wybrać ich kolor spośród czarnego, szarego, białego, czerwonego, niebieskiego, zielonego czy różowego.
Notatki można tworzyć nie tylko odręcznie, ale również przy użyciu klawiatury wyświetlanej na ekranie lub dedykowanej klawiatury zewnętrznej, którą można dokupić osobno. Użytkownicy mają do dyspozycji narzędzie warstw, które umożliwia pracę na pięciu nakładających się warstwach jednocześnie. Wbudowane są także opcje takie jak lasso do przesuwania elementów, gumka do usuwania oraz funkcja rozpoznawania tekstu odręcznego z obsługą języka polskiego.
Oba czytniki są idealnymi modelami do tworzenia notatek. Onyx Boox Tab Ultra C Pro posiada duży ekran, na którym łatwo i wygodnie jest pisać. Z kolei reMarkable Paper Pro doskonale odwzorowuje kolory, dzięki czemu można na nim tworzyć bardzo zróżnicowane dokumenty.
Narzędzia czytania
Do czytania książek Onyx Boox Tab Ultra C Pro wykorzystuje natywną aplikację Neo Reader, oferując tym samym wiele opcji personalizacji. Rozmiar czcionki można regulować w rozpiętości od 10 do 96 jednostek. Dodatkowo można ją pogrubiać na 30-stopniowej skali lub wzmacniać na 17-stopniowej. Użytkownicy mają do dyspozycji niemal 200 różnych czcionek, a także możliwość dodawania własnych.
Funkcje kontrastu w Onyx Boox pozwalają wyostrzyć obraz, wybielić znaki wodne lub wzmocnić ciemne kolory. Ponadto, ekran można podzielić, co umożliwia jednoczesne czytanie oraz robienie notatek lub tłumaczenie tekstu na obszarze obok. Czytnik obsługuje również aplikacje Kindle, Moon Reader oraz Legimi, co znacznie zwiększa liczbę dostępnych pozycji lektur.
reMarkable Paper Pro ma znacznie bardziej ograniczone narzędzia do czytania. Obsługuje jedynie formaty PDF i EPUB. Pliki można otwierać bezpośrednio w aplikacji do notowania. Opcji personalizacji treści jest niewiele – dostępnych jest jedynie sześć rozmiarów czcionek i ich pięć stylów.
W Paper Pro można ustawić tekst na wyjustowany lub wyrównany do prawej krawędzi. Dostosować można także marginesy i interlinię. Zmiany te mogą jednak powodować wolne wczytywanie się plików. reMarkable Paper Pro skupia się głównie na funkcjach do notowania. Sprawia to, że jego możliwości personalizacji ustawień są mocno ograniczone.
Akcesoria
W zestawie z czytnikiem Onyx Boox Tab Ultra C Pro otrzymujemy rysik Pen 2 Pro z gumką oraz przewód USB. Użytkownicy mogą też dokupić wymienne końcówki rysika oraz magnetyczne etui, które prócz funkcji ochronnej pełni również rolę stojaka oraz etui z klawiaturą.
reMarkable Paper Pro dostarczany jest również z podstawowym rysikiem, sześcioma wymiennymi końcówkami oraz przewodem USB-C. Warto wspomnieć, że rysik wymaga regularnego ładowania. Tutaj również istnieje możliwość kupienia etui, które występuje w dwóch wersjach – klasycznej magnetycznej lub wyposażonej w klawiaturę.
Podsumowanie
Podsumowując, Onyx Boox Tab Ultra C Pro i reMarkable Paper Pro to dwa zupełnie różne czytniki, które są odpowiedzią na odmienne potrzeby użytkowników.
Onyx Boox Tab Ultra C Pro wyróżnia się wszechstronnością. Dzięki systemowi Android, obsłudze wielu aplikacji z Google Play oraz licznym funkcjom personalizacji, świetnie sprawdzi się zarówno do notowania oraz czytania, ale również do korzystania z aplikacji rozrywkowych i edukacyjnych. Jego wadą jest mniej dokładne odwzorowanie kolorów i potrzeba korzystania ze stałego podświetlenia. Mimo to, Boox oferuje bogate możliwości i będzie idealnym narzędziem dla osób szukających wielofunkcyjnego narzędzia do pracy, nauki i rozrywki. Tab Ultra C Pro posiada wbudowany aparat.
Z kolei reMarkable Paper Pro koncentruje się przede wszystkim na sporządzaniu odręcznych notatek. Jego mocną stroną jest dokładne odwzorowanie kolorów. Czyni go to świetnym wyborem dla tych, którym zależy na precyzji kolorystycznej w tworzonych notatkach i rysunkach. Wyróżnić tu też trzeba dbałość o szczegóły w samym wykonaniu czytnika. Magnes w rysiku jest naprawdę mocny. Punkty antypoślizgowe na tylnej obudowie znacznie ułatwiają korzystanie z reMarkable Paper Pro na co dzień. Ograniczone funkcje czytelnicze i brak możliwości instalowania aplikacji sprawiają jednak, że jego zastosowanie jest bardzo zawężone.
Jeśli kluczowe są dla Ciebie precyzyjne kolory i prosty notatnik, reMarkable będzie lepszym wyborem. W każdej innej sytuacji Onyx Boox okaże się bardziej uniwersalny i funkcjonalny, jako ten z ogromnie bogatymi możliwościami.
Autor: J.S.
Onyx Boox Tab Ultra C Pro