Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Seks. Odwieczny problem kościoła - Uta Ranke-Heinemann, Marek Zeller

Seks. Odwieczny problem kościoła

Wydawnictwo: RM
ISBN: 978-83-7773-482-7
Język: Polski
Data wydania: 13 października 2015
Liczba stron: 392
Rozmiar pliku: 1,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa:
39,90 zł
Nasza cena:
39,90 zł

Dostępne formaty plików:

EPUB , MOBI

Niechęć wobec cielesnej rozkoszy i rygorystyczne poglądy na temat seksualności nie od razu stały się głównym orężem Kościoła w walce z grzechem. Zanim święty Augustyn i kolejne sobory utożsamiły chrześcijaństwo z wrogością do zmysłowej radości, stosunek Kościoła do dziewictwa, celibatu czy rygorów narzucanych w kwestii współżycia seksualnego ulegał zmianie. Konflikt dotyczący dziewictwa Maryi trwał kilka wieków; ogłoszony w 1854 roku dogmat o niepokalanym poczęciu był zwieńczeniem ponadtysiącletniego sporu o to, czy matka Chrystusa mogła być grzeszna, czy też była wolna od jakiegokolwiek grzechu. W szczególności od grzechu związanego z seksem.
Książka w bezlitosny sposób obnaża sposób postrzegania i traktowania seksualności w Kościele katolickim oraz w zachodnim społeczeństwie, śledząc drogę, jaką przeszła teologia moralna od początków chrześcijaństwa do współczesności. W jaki sposób religia, która niegdyś miała być miejscem osobistego doświadczenia otwartej dla wszystkich miłości Boga, gdzie cielesność ma swe naturalne i zgodne z Jego wolą miejsce, zmieniła człowieka w istotę nieczystą i godną potępienia? Autorka dotyka wciąż kontrowersyjnych i budzących emocje kwestii, takich jak kult dziewictwa, apoteoza celibatu, stosunek do współżycia małżeńskiego i pozamałżeńskiego, przerywanie i zapobieganie ciąży, onanizm czy homoseksualizm.

Uświęcając dziewictwo Maryi i zaprzeczając, że Jezus miał rodzeństwo, Kościół uznał, że wszystkie akty seksualne (również te małżeńskie) są w jakiś sposób zanieczyszczone, co wpłynęło przede wszystkim na jego stosunek do kobiet. Nierzadko przybierał on wrogą formę – od niejasnego statusu i swoistego „tabu” kobiet krwawiących i ciężarnych, aż do stosów, jakie zapłonęły pod oskarżonymi o czary i konszachty z diabłem. Autorka przygląda się tym aktom przemocy i niechęci, dociekając ich przyczyn i wyciągając interesujące wnioski.

O autorce:

Uta Ranke-Heinemann (ur. 2 października 1927 w Essen) – profesor teologii, autorka książek, córka Gustava Heinemanna, prezydenta RFN w latach 1969-1974.

W latach 1947-1953 studiowała teologię na uniwersytetach w Oxfordzie, Bonn, Bazylei. Uczennica Rudolfa Bultmanna. Od 1953 roku, po przejściu na katolicyzm, studiowała teologię katolicką na uniwersytecie w Monachium. W 1969 r. jako pierwsza kobieta na świecie habilitowała się z teologii katolickiej. Wykładała później na różnych uczelniach. Jako pierwsza kobieta otrzymała w 1970 r. profesurę i katedrę teologii katolickiej na uniwersytetach w Duisburgu i Essen, gdzie wykładała Nowy Testament i Starożytną Historię Kościoła.

W latach 80. i 90. podejmowała wiele krytycznych wobec Kościoła katolickiego dyskusji oraz ostro krytykowała stanowisko Kościoła wobec małżeństw księży. Autorka licznych publikacji i książek, m.in. "Nie i Amen". Książka „Seks – odwieczny problem kościoła” ukazała się w Polsce w 2003 roku pod tytułem "Eunuchy do raju. Kościół katolicki a seksualizm".  Nowe wydanie, w edycji Wydawnictwa RM, rozszerzone zostało m.in. o informacje dotyczące pontyfikatu Benedykta XVI.

Spis treści

Przedmowa
Jezus sądu okręgowego
Niechrześcijańskie korzenie chrześcijańskiego pesymizmu seksualnego
Antyczne tabu krwi kobiecej i jego chrześcijańskie skutki
Nowy Testament i związane z nim nieporozumienia o narodzeniu z dziewicy, celibacie i ponownym małżeństwie osób rozwiedzionych
Ojcowie Kościoła do czasów Augustyna
Planowanie rodziny w czasach antycznych – dzieciobójstwo, przerywanie ciąży i jej zapobieganie
Augustyn
Rozwój celibatu
Strach celibatariuszy przed kobietami
Kobiety pod jarzmem celibatu
Uzakonnianie świeckich
Księgi pokutne i taryfy kar
Wczesna scholastyka – małżeństwa rozpustników i małżeństwa maryjne
Wczesna scholastyka – opozycja Abelarda i Historia niedoli
Stosunek wstrzymywany – Recepta na bezgrzeszny stosunek małżeński
Wiek XIII – złoty okres teologii – Zniesławianie kobiet sięga szczytu
Tomasz z Akwinu – Tytuł honorowy lumen ecclesiae, światło Kościoła
Zaostrzona walka przeciw antykoncepcji i jej kościelno-prawne skutki trwające do dziś
Kazirodztwo
Impotencja wywołana czarami i Stosunki seksualne z diabłami, czarownice i podrzutki
Sobór trydencki i papież Sykstus Dalekosiężny
Luter i konsekwencje dla katolickiej moralności seksualnej
Janseniści i rozwiązła moralność jezuicka
Sposoby zapobiegania ciąży od 1500 do 1750 roku
Jan Paweł II i stosunek dla przyjemności
Wiek XIX i XX – epoka regulacji urodzeń
Usuwanie ciąży
Onanizm
Homoseksualizm
W sprawie teologii moralnej XX wieku
Przyczynek do mariologii
Moje największe rozczarowanie

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 538 392 004
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »