Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Polowanie na Żydów. Zbrodnie Wehrmachtu - Ignacy Kurowski, Waitman Wade Boern

Polowanie na Żydów. Zbrodnie Wehrmachtu

Wydawnictwo: RM
ISBN: 978-83-7773-772-9
Język: Polski
Data wydania: 16 marca 2017
Liczba stron: 320
Rozmiar pliku: 4,8 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa:
34,99 zł
Nasza cena:
34,90 zł

Dostępne formaty plików:

MOBI , EPUB

"Między 1941 a 1944 rokiem na okupowanych przez nazistów terenach radzieckich (...) zgładzono półtora miliona Żydów. Tak wielka liczba i ogrom cierpienia towarzyszącego tej zbrodni są niemal niemożliwe do wyobrażenia. Być może na początku najlepiej pomyśleć o jednej osobie, jednym członku rodziny, jednym dziecku zamordowanym półtora miliona razy w miastach, miasteczkach i lasach Białorusi..."

Dzień 10 października 1941 roku okazał się ostatnim w życiu żydowskiej społeczności w białoruskiej wsi Krucza – wszyscy zostali rozstrzelani. Choć specjalne oddziały SS zwane Einsatzgruppen rutynowo przeprowadzały masowe egzekucje na froncie wschodnim, ta zbrodnia nie była ich dziełem. Popełniła ją z własnej inicjatywy regularna jednostka niemieckiej armii. Ta książka obala mit, że Wehrmacht nie odegrał żadnej znaczącej roli w Holokauście. Wydobywa z mroku mrożące krew w żyłach obrazy codziennego udziału zwykłych niemieckich żołnierzy w "ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej". Opowiada, jak niemieccy żołnierze zaganiali Żydów, pilnowali ich, prowadzili do miejsc kaźni, a w niektórych przypadkach pociągali za spust. Gwałcili Żydówki. Przywłaszczali sobie żydowskie mienie i czasami wysyłali je do swoich rodzin. Książka oddaje sprawiedliwość również tym nielicznym z nich, którzy odmówili uczestnictwa w zbrodni na narodzie żydowskim.

Waitman Wade Beorn prowadzi badania nad Holokaustem na terenach dzisiejszej Białorusi i Ukrainy. Wykłada obecnie na wydziale historii University of Virginia.

Spis treści

Skróty
Wstęp
Rozdział 1 Najniebezpieczniejsze miejsce na ziemi
Rozdział 2 Broń masowej zagłady
Rozdział 3 Improwizowany mord w Krupkach
Rozdział 4 Mohylew i obranie za cel Żydów
Rozdział 5 Ziarno zła
Rozdział 6 Ludobójstwo staje się rutyną
Rozdział 7 Złocisty bażant i piwowar
Rozdział 8 Polowania na Żydów w Szczuczynie
Rozdział 9 Finał
Zakończenie
Podziękowania

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 538 392 004
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4 IIIp (budynek WDN)
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »