Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Matchmaking. Kto co dostaje i dlaczego - Monika Malcherek, Alvin E. Roth

Matchmaking. Kto co dostaje i dlaczego

Wydawnictwo: MT Biznes
ISBN: 978-83-8087-110-6
Język: Polski
Data wydania: 24 marca 2017
Liczba stron: 249
Rozmiar pliku: 2,1 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa:
49,90 zł
Nasza cena:
39,90 zł

Dostępne formaty plików:

EPUB , MOBI

Standardowe rozważania ekonomiczne w głównej mierze dotyczą rynku surowców czy papierów wartościowych, gdzie cena łączy ze sobą nabywców i sprzedawców – w momencie gdy podaż spotyka się z popytem. Jednak najważniejszych transakcji w życiu dokonujemy na rynkach, na których ceny odgrywają drugoplanową rolę. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że mamy do czynienia z rynkiem. Gdyż o tym, kto dostanie nerkę do przeszczepu albo zostanie przyjęty do najlepszej uczelni wyższej, nie decyduje cena. Chodzi tu o rynek wzajemnego kojarzenia stron transakcji (ang. match market), gdzie strony „transakcji” muszą się wzajemnie dobrać, a cena nie odgrywa w tym procesie istotnej roli. Czy istnieje mechanizm alokacji takich dóbr? Czy są metody kojarzenia stron na takim rynku?


Noblista Alvin E. Roth, autor książki Matchmaking. Kto co dostaje i dlaczego, wraz z zespołem kilku współpracowników z całego świata przyczynił się do stworzenia nowej dziedziny ekonomii zwanej projektowaniem rynku, która wprowadza wiedzę naukową do procesu kojarzenia oraz do innych aspektów funkcjonowania rynków.
Rynek jest wytworem ludzkiej działalności, a nie zjawiskiem naturalnym. Sztuka projektowania rynków daje nam szansę na utrzymanie oraz poprawianie jednych z najstarszych i najważniejszych ludzkich wynalazków. Szansę naprawy źle działających mechanizmów, a czasem nawet stworzenia całkiem nowych. To możliwości, które trzeba cenić, analizować, podchodzić do nich z pokorą oraz bacznie obserwować.

***

Alvin E. Roth - doktor nauk ekonomicznych, profesor ekonomii na Uniwersytecie Stanforda, jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie projektowania rynków oraz teorii gier. W połowie lat 90. XX w. zaprojektował National Resident Matching Program – system, który łączy 20 tys. amerykańskich lekarzy z 4 tys. programów stażu w całym kraju. W 2004 r. przygotował wraz z dwoma tureckimi ekonomistami, Utku Ünverem i Tayfunem Sönmezem, New England Programm for Kidney Exchange, system kojarzenia dawców i biorców nerek do przeszczepów.
Za swoją działalność na polu tworzenia rynków Alvin Roth wspólnie z Lloydem Shapleyem w 2012 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii.

 

Spis treści

Okładka
Strona tytułowa
Strona redakcyjna
Dedykacja
Część I. Wszechobecne rynki
Rozdział 1. Wstęp. Każdy rynek to osobna historia
Rozdział 2. Rynki śniadaniowe oraz te na resztę dnia
Rozdział 3. Wymiany ratujące życie
Część II. Pokrzyżowane plany, czyli przyczyny zawodności rynków
Rozdział 4. Zbyt wcześnie
Rozdział 5. Zawrotne tempo
Rozdział 6. Zatory na rynku. O potrzebie szybkiego działania na gęstych rynkach
Rozdział 7. Zbyt duże ryzyko. Zaufanie, bezpieczeństwo i przejrzyste zasady
Część III. Tworzenie inteligentniejszych, gęstszych i szybszych rynków
Rozdział 8. Program Match. Silny lek dla młodych lekarzy
Rozdział 9. Do szkoły marsz!
Rozdział 10. Sygnały
Część IV. Rynki zakazane i wolne
Rozdział 11. Niemoralny, zakazany, a zaprojektowany
Rozdział 12. Wolny rynek a sztuka projektowania rynków
Podziękowania

 

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 538 392 004
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »