Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Co się zmieni w zatrudnianiu cudzoziemców spoza UE od 1 stycznia 201... - Przemysław Ciszek

Co się zmieni w zatrudnianiu cudzoziemców spoza UE od 1 stycznia 201...

Wydawnictwo: Infor
ISBN: 978-83-65887-50-4
Język: Polski
Data wydania: września 2017
Liczba stron: 10
Rozmiar pliku: 946,0 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
9,90 zł

Dostępne formaty plików:

PDF

Od 1 stycznia 2018 r. zmienia się zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców spoza Unii Europejskiej m.in. Ukraińców, Białorusinów czy Rosjan. Obok dotychczas obowiązujących zezwoleń na pracę zostanie wprowadzone zezwolenie na pracę sezonową. Będzie to nowy rodzaj zezwolenia na pracę, które będzie wydawał starosta (poprzez powiatowy urząd pracy) właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.  Zezwolenie to będzie wydawane na okres do 9 miesięcy w roku kalendarzowym.

Zmianie ulegnie też uproszczony sposób zatrudniania cudzoziemców na podstawie tzw. procedury oświadczeniowej (oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy rejestrowane w powiatowym urzędzie pracy). Po zmianie przepisów od 1 stycznia 2018 r. warunkiem wpisania oświadczenia do ewidencji będzie:

  • posiadanie obywatelstwa jednego z państw zza wschodniej granicy Polski (m.in. Ukrainy, Białorusi, Rosji),
  • wykonywanie na jego podstawie pracy, która nie jest jednocześnie pracą sezonową, a więc taką, do której są adresowane zezwolenia na pracę sezonową,
  • maksymalny okres pracy wykonywanej na podstawie oświadczenia (łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12).

Jedną z najważniejszych zmian wynikających z omawianej nowelizacji jest wprowadzenie nowych przesłanek odmowy wydania zezwolenia na pracę (podobne przesłanki obowiązują w stosunku do odmowy zarejestrowania oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy), jeśli okoliczności sprawy wskazują, że wniosek o wydanie zezwolenia na pracę został złożony bez związku z rzeczywistym zamiarem powierzenia pracy cudzoziemcowi lub że zezwolenie będzie wykorzystane przez cudzoziemca w innym celu niż wykonywanie pracy dla danego podmiotu.

Niniejsza publikacja zawiera przedstawienie najważniejszych zmian dotyczących zatrudniania cudzoziemców spoza UE od 1 stycznia 2018 r. Będzie się można z niej dowiedzieć m.in.

- jak ubiegać się o nowe pozwolenia na pracę sezonową,

-  do jakich prac będzie można zatrudnić cudzoziemców na podstawie  tzw. procedury oświadczeniowej,

-  jakie nowe obowiązki informacyjne zostały nałożone na pracodawców zatrudniających cudzoziemców spoza UE.

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 538 392 004
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »