Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Detektyw - Wydanie Specjalne 3/2017 - Opracowanie zbiorowe

Detektyw - Wydanie Specjalne 3/2017

Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita Sp. z o.o.
ISBN:
Język: Polski
Data wydania: 29 sierpnia 2017
Liczba stron: 131
Rozmiar pliku: 7,1 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
4,50 zł

Dostępne formaty plików:

MOBI , EPUB, MP3, PDF

 

 

Młoda, zła krew

Prawie szlachetne działanie – tak można by opisać zachowanie dwóch chłopaków (17 i 19 lat) z Dąbrowy Górniczej. Owi młodzieńcy uknuli intrygę, dzięki której pod pretekstem randki z nieletnią zwabili na spotkanie nieznanego mężczyznę, po czym skuli go kajdankami. Skrępowany 46-letni osobnik był pedofilem, który za pośrednictwem Internetu szukał ofiar. Młodzieńcy wyszli mu na przeciw przebrani w policyjne mundury, wyposażeni w kabury (a w nich pistolety na gumowe pociski) i kajdanki. Jeśli w tym miejscu chcielibyśmy dopisać ciąg dalszy opowieści, można by przypuszczać, że prawdopodobnie marzyła się im w przyszłości praca w policji i na własną rękę chcieli sprawdzić swoje możliwości. Zachowanie więc było być może nieodpowiedzialne, ale raczej niezasługujące na ostrą naganę. Przecież cel był szczyty, społecznie uzasadniony... Jednak nasi bohaterowie wcale nie działali ze szlachetnych pobudek. Podając się za przedstawicieli CBŚP, zażądali od skrępowanego 6 tysięcy złotych. Ta kwota miała spowodować, że zapomną o całej sprawie… Skala przestępczości wśród młodych ludzi coraz bardziej niepokoi. Media podają wiele informacji dotyczących patologicznych zachowań nastolatków. Nie ma miejsc czy osób, które byłyby dla nich świętością. Podnoszą rękę na nauczyciela, rodzica czy przypadkowo spotkaną bezbronną osobę. Czasem wydaje się wręcz nieprawdopodobne, że w tak młodych ludziach jest aż tyle zła i bezwzględności. Niekiedy trudno uwierzyć do jakich uczynków są w stanie się posunąć. Przedstawiamy je na łamach niniejszego Wydania Specjalnego. Zachęcam do lektury.

Monika Frączak

Spis treści

 

 

Monika Frączak

Młoda, zła krew – Od redakcji

Helena Kowalik

Na ludzi nigdy nie wyjdę – Zbrodnia w Rakowiskach

Umówili się, że gdy po ciemku podejdą do małżeńskiego łóżka, Kamil N. stanie nad mężczyzną, a Zuzanna M. nad kobietą. – Raz, dwa, trzy – odliczyli przed uderzeniem myśliwskimi nożami w okolice serca. Miało być już po wszystkim, ale rodzice Kamila ciągle żyli. Wtedy on ogłuszył ojca pięścią i krzyknął do swojej dziewczyny: – Dokończ!

Leon Madejski

Krzywy uśmiech koła fortuny – W szponach hazardu

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że coraz więcej nastolatków uzależnionych jest od hazardu. Zakazanej rozrywce młodzi ludzie nie oddają się w kasynach. Hazard to najczęściej osiedlowa kolektura, loteria- -zdrapka i automat do gry w blaszanym pawilonie. Dziś grać można wszędzie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Hazard można uprawiać nawet w domowym zaciszu, korzystając z telewizora, telefonu komórkowego lub komputera.

Małgorzata Lipczyńska

Za grzechy rodziców – Trudne dzieciństwo?

Podszedł do niej i zaproponował spacer. Chwycił ją za rękę. Dziewczynka ufnie i bez oporów poszła z nim. Po drodze nie rozmawiali ze sobą. Padło może kilka nieistotnych słów. Uległość Emilki podniecała go, jednocześnie czuł do niej złość. Najpierw ogłuszył ją, uderzając cegłą w głowę. W ten sposób rozładował złe emocje, które pojawiały się zawsze, gdy przypominał sobie matkę.

Wojciech Gantowski

Młoda fala zła – Bestie nie ludzie

Zmarł w okropnych męczarniach. Gdy go znaleziono, miał przekłute gałki oczne, pociętą twarz, odcięte uszy, podcięte gardło i pokaleczone narządy płciowe. Rany, które odniósł, wskazują na głębokie zaburzenia psychiczne sprawcy. Zadał on bowiem znacznie więcej obrażeń niż potrzeba było do uśmiercenia ofiary. Fachowo nazywa się to nadzabijaniem.

Anna Jagodzińska

Najwięksi smarkaci mordercy na świecie – CZYM SKORUPKA

W 1993 roku uprowadzili z centrum handlowego w Bootle koło Liverpoolu 2-letniego chłopca. Zaprowadzili go w pobliże torów kolejowych, tam bili cegłami, metalowymi prętami, wlewali farbę do oczu, wkładali baterie w usta (chłopczyk doznał 42 obrażeń, w tym 22 obrażenia głowy). Na końcu przywiązali go do torów i dziecko przejechał pociąg. Skazano ich na dożywocie, ale po 8 latach zostali warunkowo zwolnieni. O Robercie słuch zaginął, a Jon ponownie trafiał za kratki m.in. za posiadanie pornografii dziecięcej.

Jerzy Ublik

Karabin zamiast tornistra – Z hukiem do raju

Czarnooki chłopiec aż ugina się pod ciężarem karabinu. Trzyma go obiema rękami – uniwersalny rosyjski karabin maszynowy waży ponad 10 kilogramów. Nie wiadomo, kto większy: chłopiec czy karabin. I jeden, i drugi mierzą nieco ponad metr. Na zdjęciu chłopiec się uśmiecha. W wojskowym ubraniu i przepasce na czole pozuje na bojownika. Takim go zapamiętają bojownicy Państwa Islamskiego. Światu ogłoszą: zginął „Lisek Bagdadu”, miał 10 lat.

Rozrywka z Temidą

Mariola Pawlak

Kim chciałbyś zostać, kiedy dorośniesz? – To nie był tylko film

Pilot, lekarz, prawnik, nauczyciel akademicki, a może po prostu milioner? Jeśli wasze dziecko właśnie zastanawia się, jaką ścieżkę kariery wybrać, nie pokazujcie mu historii Franka Abagnale’a. Młodemu spryciarzowi udawało się wcielać we wszystkie te role przez całe pięć lat, a FBI dopiero po czterech zorientowało się, że poszukiwany w 27 krajach tajemniczy oszust, który zdołał zainkasować 2,5 mln dolarów w fałszywych czekach, wedle prawa nie może jeszcze kupić sobie piwa.

Adam Werner

Nie zadzieraj z „Kosą” – Kibole na polu karnym

Nikt nie rodzi się zły. To prawda, w którą rodzice chcą wierzyć zawsze i mimo wszystko. To słowa, które powtarzają jak mantrę nawet wtedy, gdy widzą, jak ich pociechy stają przed sądem, przyznają się do brutalnego pobicia kolegi i zostają skazane na karę więzienia. Sąd łagodzi wyroki z uwagi na młody wiek oskarżonych. Nie bierze przy tym pod uwagę, albo świadomie rzuca w niepamięć, że u dwóch z pięciu – do niedawna młodocianych – przestępców, policjanci w momencie zatrzymania znaleźli sprężynowe noże, kastety i maczety.

Stefan Gawlikowski

Nie mieli hamulców – Podzielony Żnin po gwałcie

Jesienią 2010 roku burmistrz 15-tysięcznego Żnina, leżącego pomiędzy Gnieznem a Bydgoszczą, powołał sztab antykryzysowy. Przyczyną nie była ani powódź, ani gradobicie, ani żadne inne klęski żywiołowe. „Żywiołem”, z którym musiały sobie poradzić władze miasta i gminy, była seria gwałtów popełnionych przez nieletnich… Najmłodsze ofiary miały po 13 lat.

Krzysztof Strug

Dopalacz śmierci – Życie na oślep

Było po godzinie 23, gdy 62–letni Bronisław Ż. wracał od znajomego z sąsiedniej wsi. Szedł poboczem wąskiej drogi, wśród gęstego, ciemnego lasu. Do pokonania miał kilka kilometrów. Nie spieszył się ani niczego nie obawiał. W końcu znał doskonale okolice. Spędził tu całe życie, aż do ostatniej chwili…

Anna Pacuła

Uczeń nasz pan – Lekcja niewychowawcza

Nauczyciele boją się uczniów. Są obrzucani obelgami, niejednokrotnie słyszą groźby pod swoim adresem. Wielu z nich nie wie, jak reagować na taką agresję. Często po cichu znoszą upokorzenia. Wolą przeczekać niż narazić się na zniszczenie samochodu czy pobicie. Przemoc w szkole to nie jest marginalny problem, to już zjawisko niemal na porządku dziennym.

Ryszard Bukowski

Wydrukuj sobie pieniądz – „Kieszonkowi” fałszerze

Skaner, drukarka, nożyczki i banknot gotowy. Najmłodsi producenci pieniędzy to jeszcze uczniowie gimnazjum. Licealiści zajmują się już wprowadzaniem banknotów do obiegu. Wpadają szybko. Pieniądz wprawdzie nie śmierdzi, ale wykonany po amatorsku da się rozpoznać na kilometr.

Zagadka kryminalna – cykliści

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 600 757 926
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »