Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Detektyw 1/2017 - Opracowanie zbiorowe

Detektyw 1/2017

Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita Sp. z o.o.
ISBN:
Język: Polski
Data wydania: 2016
Liczba stron: 64
Rozmiar pliku: 12,8 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
3,90 zł

Dostępne formaty plików:

PDF , EPUB, MOBI

Podpisz, kiedy zrozumiesz!

Bodaj najbardziej znana zasada prawnicza to „dura lex, sed lex”, co znaczy „twarde prawo, ale prawo”. Powstała w starożytnym Rzymie maksyma jest jedną z najważniejszych reguł w naszym życiu. Bez względu na to, jakie jest prawo, musimy go przestrzegać. Doświadczamy tego za każdym razem, kiedy podpisujemy umowę, zobowiązanie, polisę czy kredyt. Tymczasem – jak wynika z badania przeprowadzonego ostatnio przez agencję badawczą PBS – co dziesiąty Polak podpisuje dokumenty bez wcześniejszego zapoznania się z ich treścią. Niespełna 60% zadeklarowało, że dokładnie zapoznają się z zapisami umów, które zawierają. Wśród osób, które czytają umowy, zaledwie kilkanaście procent rozumie te dokumenty. Blisko jedna trzecia tylko pobieżnie przegląda treść podpisywanych dokumentów. Wiele umów, pod którymi musimy złożyć nasz autograf, napisana jest językiem niezrozumiałym dla przeciętnego człowieka. Są długie, często zawierają wiele odnośników do innych regulaminów i postanowień. Nie może to jednak być żadnym usprawiedliwieniem dla naszej ignorancji. Nieznajomość prawa szkodzi, niekiedy bardzo boleśnie!

Krzysztof Kilijanek

Spis treści

Krzysztof Kilijanek

Podpisz, kiedy zrozumiesz! – Od redakcji

Leon Madejski

Kibole atakują! – Raport „Detektywa”

Stadionowe chuligaństwo jest stare jak świat, niemniej ostatnie kilkanaście lat przyniosło wyjątkowo szybką profesjonalizację tego rzemiosła. Rozboje i bijatyki stały się dla wielu kibiców sposobem na życie, a mecze piłkarskie okazują się być doskonałą okazją do wyrażania buntu i złości wobec całego świata. Coraz częściej kibole to nie tylko przemoc czy osławione ustawki. Dużo poważniejsze są przestępstwa, dla których piłkarskie rozgrywki są tylko przykrywką. To dlatego rozpracowywaniem tego hermetycznego półświatka zajmują się setki funkcjonariuszy, w tym najlepsi śledczy z Centralnego Biura Śledczego Policji.

Elżbieta Ostrowska

Tęsknię za wami, aniołki – Praga nie wybaczy

Magda M. boi się reakcji mieszkańców ulicy Stalowej na warszawskiej Pradze- -Północ. Wie, że pod oknami mieszkania Pauliny L. palą się znicze, wciąż przybywa dziecięcych zabawek. Okolicznymi ulicami swego czasu przeszedł marsz milczenia. Na niektórych transparentach wypisano: Praga nie wybaczy.

Adam Werner

Kolekcjoner śmierci – Bez wyrzutów sumienia

Nie było go stać na wódkę, ale i tak poszedł po flaszkę do sklepu. Od dwóch dni nie zdejmował z siebie niemieckiego munduru. Kilka miesięcy później, w pijackim widzie, będzie próbował wyjaśnić policjantom, że straszne czyny, których się dopuścił, to wina właśnie tego nieszczęsnego munduru. Nikt mu w to jednak nie uwierzy.

Marcin Banasik

Matka diabła – Toksyczna miłość

Adoptowany syn zamordował swoją matkę i pokroił jej ciało na ponad 500 kawałków. Ukrył je w kilkunastu garnkach i zamurował pod schodami domu. Sąd skazał Michała S. na 11 lat więzienia za zbezczeszczenie zwłok i… przekroczenie granic obrony koniecznej.

Dariusz Gizak

Kara za kłamstwo – Samo życie

Przygotowując się do akcji, policjanci z grupy realizacyjnej przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w K. nie byli pewni, co zastaną w zabudowaniach, które mieli przeszukać. Informacje z rozpoznania operacyjnego nie były precyzyjne. Udało się ustalić, że w poniemieckim gospodarstwie rolnym w Z. przebywają członkowie groźnej grupy przestępczej.

Z kraju i ze świata – Rozrywka z Temidą

Wojciech Gantowski

Nożem w artystę – Niebezpieczna profesja

Był 21 marca 2013 roku, kiedy do komendy policji na warszawskim Mokotowie zgłosił się dziwnie zachowujący 34-letni mężczyzna. – Zabiłem swojego ojca – powiedział. Nie kłamał.

Konrad Buraczewski

Przystojniak z kryminału – Ale model!

Kiedyś kradł i rabował, będąc członkiem groźnego gangu. Za sprawą policyjnego zdjęcia opublikowanego w sieci momentalnie skradł serca tysiącom kobiet na całym świecie. Siedząc w więzieniu, został modelem. Podpisał kontrakt z agencją, a po wyjściu zza krat został zasypany intratnymi propozycjami od największych marek, a nawet światowych możnowładców. Jak zdobył sławę Jeremy Meeks, zwany przez media seksowym przestępcą?

Roman Bartosiak

Krwawa samba gangów – Brazylijski półświatek

Brazylia kojarzy się nam z pięknymi plażami, doskonałymi piłkarzami, potężną figurą Chrystusa dominującą nad Rio de Janeiro. Rzadko kto zdaje sobie sprawę, że największe państwo Ameryki Południowej należy do najbardziej niebezpiecznych na świecie, a tamtejsze gangi handlują narkotykami oraz bronią, kontrolują slumsy i bez wahania sięgają po broń w walce o przywództwo w przestępczym półświatku. Walka toczy się nie tylko na wolności, ale również za murami zakładów karnych. Brazylijskie więzienia to państwo w państwie. Kto tego nie zrozumie, może stracić zdrowie, a nawet życie. Skazańcy muszą przestrzegać wewnętrznych, niepisanych reguł i podporządkować się szefom gangów, które opanowały tamtejsze więzienia.

Agnieszka Kozak

Tajemniczy Dolny Śląsk – Nawiedzone miejsca

Do tej pory nie wyjaśniono, w jakim celu hitlerowcy budowali ten olbrzymi kompleks. Jedna z hipotez głosi, że miał ukrywać kolejną kwaterę Hitlera. Inna, że miał pomieścić ośrodek produkcji i wystrzeliwania rakiet V2, ośrodek badań atomowych, ośrodek badań chemicznych lub ośrodek badań biologicznych. Jest też teoria mówiąca o tym, że miało to być miejsce testów nad napędem antygrawitacyjnym oraz tzw. UFO Hitlera, czyli rakietą V7.

Tadeusz Wójciak

Dwunastu niesprawiedliwych – James Bond w spódnicy

Trwała rozprawa przeciwko morderczyni, ale nieoficjalnym oskarżonym był wyjęty spod prawa uciekinier nieobecny na sali. Zamożny chirurg stworzył sobie dziwaczny świat, rządzony pod dyktando jego woli. Według praw jego świata wszystko i każdego można było kupić. Wielkie pieniądze decydowały o życiu i śmierci. Posłuszeństwo nagradzał, bunt karał śmiercią. Czy sędziowie przysięgli będą w stanie zrozumieć, że usunięcie niepokornej kobiety zlecił swemu „Bondowi w spódnicy”?

Rozrywka

Dewiant z Lasku Bulońskiego – Zagadka kryminalna

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 538 392 004
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »