Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Detektyw 5/2017 - Opracowanie zbiorowe

Detektyw 5/2017

Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita Sp. z o.o.
ISBN:
Język: Polski
Data wydania: 2017
Liczba stron: 150
Rozmiar pliku: 4,4 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
3,99 zł

Dostępne formaty plików:

EPUB , MOBI, PDF

Babcie będą mogły spać spokojnie?

W połowie marca tego roku policjanci ze specjalnej grupy poszukiwawczej z Poznania – tzw. „łowcy cieni” – zatrzymali poszukiwanego przez kilka tygodni listem gończym Arkadiusza Ł. ps. „Hoss”. 49-letni mężczyzna podejrzewany o wyłudzenie metodą „na wnuczka” 1,4 miliona złotych, ukrywał się w wynajmowanym mieszkaniu. Według śledczych to właśnie „Hoss”, razem z braćmi i szwagrem, wymyślił w 1999 roku i od tamtej pory udoskonalał nowatorski rodzaj oszustwa. Dlatego mężczyzna pozostawał w zainteresowaniu policji kilku państw, zaś austriackie służby wystawiły za nim europejski nakaz aresztowania. O wyłudzeniach metodą „na wnuczka” pewnie każdy słyszał, ale chyba nikt nie zdawał sobie sprawy, jak wielka była skala tego rodzaju przestępstw. Fałszywi wnuczkowie działali nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Mało tego, już przed kilkoma laty pojawiły się sygnały o ofiarach w Stanach Zjednoczonych. Liczbę oszukanych można śmiało szacować w dziesiątkach tysięcy, a łączne łupy bandytów mogą przekraczać miliard euro. Czy zatrzymanie „Hossa” ograniczy ten proceder, a babcie będą mogły spać spokojnie? Obawiam się, że nie! Przestępcy są coraz lepszymi psychologami, umiejętnie rozmawiają ze swoimi ofiarami, wymyślają coraz nowsze scenariusze zdarzeń. Starsi ludzie są bezradni wobec tych działań i padają ofiarą oszustów. Policja i media mogą tylko ostrzegać, apelować o rozsądek i rozwagę.

Krzysztof Kilijanek

Spis treści

Krzysztof Kilijanek

Babcie będą mogły spać spokojnie? Od redakcji

Roman Bartosiak

Trucizna jest dobra na wszystko! Raport „Detektywa”

Od niepamiętnych czasów podejrzane i śmiercionośne mikstury były wykorzystywane przez władców i pretendentów do tronu, zdradzane żony i niewiernych mężów, wreszcie wszelkiej maści intrygantów i pospolitych bandytów, snujących plany zdobycia majątku. Choć trucicielstwo w większości społeczeństw uchodziło za oznakę tchórzostwa, to nigdy nie brakowało ludzi sięgających po tę jakże skuteczną broń. Zabójcy-truciciele od zawsze wykonują swój proceder w tajemnicy, dowody w procesach o otrucie są często trudne do zdobycia, a samo trucie odbywa się świadomie i w sekrecie.

Remigiusz Morozowski

Zbrodnia z planu filmowego Promocja

Życie pisze różne scenariusze, które dopiero potem można sfilmować. W tym przypadku było odwrotnie. Przypadkowe spotkanie Gabrieli K. i Jerzego S. na planie filmu Romana Polańskiego „Pianista”, zakończyło się w prawdziwym życiu śmiercią Bogu ducha winnego człowieka.

Sławomir Kosmala

Ryzyko na wynajem Kulisy narkobiznesu

Nieznani sprawcy dokonali włamania do mieszkania i poważnie je zdewastowali. Szczególnie znęcali się nad szafą, która była jedynym meblem pozostałym z dawnego wyposażenia. Sprawcy zdołali wprawdzie zbiec przed przybyciem zaalarmowanej przez sąsiadów policji, ale świadkowie zapamiętali ich rysopisy.

Anna Pacuła

Biegły w zabijaniu Obsesyjna miłość

To był długi proces. Najpierw Adam N. został skazany na dożywocie, potem zmieniono mu karę na 25 lat więzienia. Obsesyjna miłość do 10-letniej pasierbicy przyjaciela pchnęła go do zbrodni, jakiej próżno szukać w polskich kronikach kryminalnych! Pikanterii sprawie dodaje fakt, że sprawca był jednym z bardziej cenionych biegłych sądowych w Krakowie.

Krzysztof Strug

Na kłopoty mecenas Mistyfikacja niemal doskonała

Wiktor M. chciał być kimś więcej niż był. Do czegoś dojść, szybko dorobić się pieniędzy, ustawić się życiowo. Jako zwykłego technologa żywienia czekałyby go lata ciężkiej harówy, a ich efekt i tak był niepewny. A przecież miał zdolności. Potrafił rozmawiać z ludźmi tak, by załatwić to, czego potrzebował. Zauważył, że ludzie mu ufali i wierzyli, nawet gdy kłamał jak z nut…

Z kraju i ze świata Rozrywka z Temidą

Karol Rebs

Blondynka z pierwszego piętra Świadek pod ochroną

Sąsiadki zawzięcie plotkowały pod sklepem: – Mówię pani, to chodziło o narkotyki. Bo niby skąd miała pieniądze na to wszystko? Ale pazerność gubi, pani kochana. Nie rozliczyła się ze wspólnikami i skończyła marnie…

Tomasz Borejza

Śmierć czatuje na Facebooku W gronie znajomych

Wirtualna rzeczywistość jest dla wielu tak realna, że potrafią z jej powodu zabić.

Leon Madejski

Wirtuoz sejfów Legendy dwudziestolecia

do Jedną z najciekawszych postaci świata przestępczego dwudziestolecia międzywojennego był słynny kasiarz Stanisław Cichocki, bardziej znany jako „Szpicbródka”. Owiany legendą pomysłodawca wielu zuchwałych kradzieży był wirtuozem otwierania najbardziej skomplikowanych sejfów bankowych. Pseudonim zawdzięczał starannie wypielęgnowanej blond bródce. Nie wiadomo, gdzie i kiedy się urodził. Nie wiadomo, jak długo żył i gdzie zmarł. Pozostała po nim legenda największego kasiarza XX wieku, któremu udało się wkroczyć do historii i pozostać sławnym aż do dziś.

Agnieszka Kozak

Pomorskie fakty i legendy Polska z dreszczykiem

Kilka dni po katastrofie na plaży odnaleziono „dziwnego” człowieka ubranego w uniform wykonany z niezwykle wytrzymałego materiału. Stan osobnika był ciężki. Był przytomny dopóki na jego ręce znajdowała się bransoletka, ale kiedy lekarze przecięli ją – zmarł. Sekcja zwłok wykazała zupełnie inny niż u człowieka układ narządów wewnętrznych…

Tadeusz Wójciak

Spojrzenie zza krat Winny czy niewinny?

Wspólne wakacje w meksykańskim kurorcie miały być okazją do pojednania męża i żony. Choć byłoby zapewne lepiej, gdyby pogodzili się w swej kalifornijskiej posiadłości. W kurorcie nad Atlantykiem doszło do tragedii. Ona straciła życie. On został oskarżony o zbrodnię i skazany na karę więzienia. Co się wydarzyło? On nie potrafi znaleźć odpowiedzi na to pytanie, choć próbuje analizować wszystkie okoliczności, spoglądając zza krat na bezpowrotnie utracone lata życia.

Rozrywka

Terroryści w Paryżu Zagadka kryminalna

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 538 392 004
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »